Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 3. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Slovensko

M. ŽITNÝ: V otázke náporu migrantov sú na rade veľké štáty EÚ

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Pomoc slovenských policajtov a vojakov maďarským kolegom pri ochrane schengenskej hranice so Srbskom je len jednou z foriem, ako môže solidarita vyzerať, myslí si bezpečnostný expert.

Bratislava 16. októbra (TASR) - Pokým sa nestane absolútnou prioritou európskej bezpečnostnej politiky ochrana vonkajších hraníc únie, treba reálne rátať aj so zmenou volebných preferencií od demokratických síl k extrémistickým. Uviedol dnes pre TASR bezpečnostný expert Milan Žitný ako svoje stanovisko na vyslanie 50 slovenských policajtov na hliadkovú činnosť na maďarsko-srbskú hranicu.

Informáciu o vyslaní 50 policajtov vzala v stredu 14. októbra vláda Slovenskej republiky na vedomie. Zároveň sa vo štvrtok 15. októbra krajiny Vyšehradskej štvorky (V4) pred začiatkom summitu Európskej rady v Bruseli dohodli na spoločnej ochrane maďarsko-srbských hraníc. Po koordinačnom stretnutí V4 to uviedol premiér Robert Fico.



"Kým sa nevyrieši na najvyššej európskej úrovni dôkladné posilnenie ochrany schengenských hraníc - nevynímajúc ani úvahy o vypustení Grécka, ktoré fatálne zlyhalo, z tohto priestoru - zostane svojpomoc nárazníkových štátov, ako sú Maďarsko či Slovensko, aj istou formou tréningu a zbierania skúseností pre nasledujúce roky, keďže prognózy hovoria o pokračovaní prílevu ilegálnych imigrantov," domnieva sa ďalej Žitný.

"Západoeurópski politici často zdôrazňujú v súvislosti s utečeneckou krízou dôležitosť solidarity. Pomoc slovenských policajtov a vojakov maďarským kolegom pri ochrane schengenskej hranice so Srbskom je len jednou z foriem, ako môže solidarita vyzerať - v rámci možností, aké daná krajina, v tomto prípade Slovensko, má. Ide skôr o symbolickú pomoc vzhľadom na počet príslušníkov v porovnaní s počtom prichádzajúcich utečencov, ale treba zohľadniť okrem personálnych a technických kapacít rôzne obmedzenia, vrátane znalosti jazykov - maďarčiny, prípadne angličtiny, ktoré musia ovládať obe strany, ak sa majú v spoločnej službe dorozumieť," zdôraznil ďalej bezpečnostný expert Žitný.

"Na rade sú veľké štáty únie - doteraz sa prezentovali len vnucovaním kvót v kombinácii s vyhrážkami o zastavení dotácií, čo sa sotva dá nazvať aktom solidarity. Pokým sa nestane absolútnou prioritou európskej bezpečnostnej politiky ochrana vonkajších hraníc únie, nespokojnosť a strach obyvateľov krajín minimálne v strednej Európe budú rásť a potom treba reálne rátať aj so zmenou volebných preferencií od demokratických síl k extrémistickým. Každý štát v takej situácii si potom bude musieť sám zabezpečiť nielen ochranu pred vonkajšími ilegálnymi nárazmi, ale aj voči vnútorným silám, ktoré budú ohrozovať demokratické režimy," dodal Žitný.

Slovensko reagovalo vyslaním 50 policajtov na oficiálnu žiadosť maďarského ministra vnútra o výpomoc pri hliadkovej činnosti na území Maďarska. Slovenská strana zabezpečí pre policajtov výstroj a výzbroj, ktorý tvorí ručná guľová zbraň, putá, obušok, kaser a podľa možností aj zariadenia na nočné videnie a motorové vozidlá. Maďarská strana im garantuje ubytovanie, stravovanie a pohonné látky.

Okrem Slovenska vyšle do Maďarska svojich príslušníkov policajného zboru aj Česká republika s počtom 50 policajtov s výstrojom, výzbrojou a vozidlami. Poľská vláda taktiež prisľúbila 60 - 70 policajtov vrátane špeciálnej techniky.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.