Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Šport

V štvrťfinálovom šlágri Rusi porazili Švédov 5:3, hrdinom Malkin

Ruský hokejista Jevgenij Malkin (vpravo) strieľa gól vo štvrťfinálovom zápase Švédsko - Rusko na MS v hokeji 2015 v Ostrave 14. mája 2015. Foto: TASR/AP

Severania dokázali zmazať trojgólový náskok súpera, ale záver patril Rusku.

Ostrava/Praha 14. mája (TASR) - Ruskí hokejisti postúpili ako tretí tím zo štvrťfinále 79. MS, keď v Ostrave zdolali Švédov 5:3. "Zborná" sa v prvej polovici zápasu v excelentnom vydaní, ale napokon uspela aj s kusom šťastia.



Víťazný tím sa v sobotňajšom semifinále stretne s USA, pravdepodobne o 19.15.

Švédsko - Rusko 3:5(0:2, 1:1, 2:2)
Góly: 32. Klingberg (Lander), 44. Lander (Ekman-Larsson, Klingberg), 55. Eriksson (Lander, Ekholm) - 11. Mozjakin (Malkin, Tarasenko), 17. Širokov (Tarasenko, Tichonov), 21. Malkin (Kuľjomin, Belov), 56. Malkin (Mozjakin, Kuľjomin), 59. Tarasenko (Malkin). Vylúčení: 7:7 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.
Švédsko: 23. Enroth (Nilsson) - Klefbom, Ekman-Larsson, Granberg, Rahimi, Ekholm, Klingberg, Ahnelöv - Forsberg, Lander, Eriksson - Lindström, Sjögren, Möller - Ericsson, Rask, Lindholm - Josefson, Lundqvist, Hjalmarsson
Rusko: Bobrovskij – Belov, Jakovlev, Kulikov, Antipin, Čudinov, Mironov - Dadonov, Šipačov, Panarin - Mozjakin, Malkin, Kuľjomin - Tarasenko, Anisimov, Kovaľčuk - Širokov, Tichonov, Plotnikov

Prvú tretinu vyhrali Rusi 2:0 a súperiaci hráči museli odchádzať do kabín s vedomím, že mohli byť tomuto stavu radi. "Zborná" predstihla Švédov v agresivite, kreativite i rýchlosti a to o jednu výkonnostnú kategóriu. Švédi kontrovali len jasným náskokom v nezdravom sebavedomí, ktoré sa prejavovalo profesorským prístupom predovšetkým do prvého inkasovaného gólu. Do tejto 11. minúty "tri korunky" ohrozili Bobrovského dvakrát, po nej možno trikrát, zato Rusi excelovali kompaktným ale ofenzívnym hokejom, plným techniky, kombinácií, nápadov a častej streľby.


Pomer pokusov 12:5 nie je až taký výpovedný ako nejakých 7-8 veľkých ruských šancí proti nule švédskych. Prvá naozajstná šanca severanov sa zrodila v 29. minúte z hokejky Möllera, ale to už bolo 0:3 a mohlo byť aj raz toľko. Už po 48 sekundách druhého dejstva udrel Malkin a po ňom mohli zvýšiť Plotnikov, Tarasenko a žŕdku od brankárovej hlavy trafil Tichonov. Svätyňu Švédov od 23. minúty namiesto Enrotha strážil Nilsson a chytil sa na niektorých ruských pokusoch. A keď Švédi vďaka zásahu Klingberga od modrej čiary využili presilovky, zápas zmenil svoj obraz na viac štvrťfinálový.



"Tre Kronor" vyrovnali hru, viac sa tlačili pred bránkovisko a o dramatické momenty pred oboma brankármi nebola núdza. Ofenzívne hviezdy NHL Forsberg ani Tarasenko neuspeli, v ohromnej príležitosti tesne minul Plotnikov, na druhej strane v ešte lepšej príležitosti neuspel Josefsson a v protiútoku v najväčšej zaváhal Tichonov. V závere tretiny Rusi opäť nadobudli ofenzívnu prevahu, ale Šipačov mal pri svojom zakončení aj kus smoly, šťastie naopak nechýbalo Bobrovskému po tom, ako Mozjakin hrúbkou v rozohrávke umožnil zakončiť Lindströmovi. Keďže chvíľu pred ním podobne zaváhal Malkin, ruská striedačka si 40 sekúnd pred záverom dejstva radšej zobrala oddychový čas. Lenže na začiatku tretej tretiny si taktické pokyny ináč vysvetlil Tarasenko a hoci počas jeho úplne zbytočného vylúčenia Švédi príliš nenadchli, v čase návratu vinníka rozobrali ruský brániaci vzorec a znížili na 2:3. Rusi celkovo už nepôsobili tak koncentrovane ako v prvej polovici zápasu, strácali istotu a v 49. minúte Raskova nechytateľná strela skončila na žŕdke. Pravda, v okamžitom protiútoku v ešte väčšaj šance tesne prestrelil Mozjakin. Rusi sa však dostávali postupne pod značný tlak a napokon svoj štatistický i herný náskok "Prešustrovali", keď Loui Eriksson skvele tečoval tesne pred bránkou. O 26 sekúnd neskôr už Rusi opäť viedli, keď mal šťastnú čepeľ Malkin a jeho pas na Kuľjomina si do bránky zrazil Ekman-Larsson. Rusi potom vďaka superhráčovi Malkinovi a zakončovateľovi Tarasenkovi potom rozhodli do prázdnej bránky.

Kmec: Slovensko z piatej platby z plánu obnovy nepríde ani o euro

Podpredseda vlády pripomenul, že paralelne s tým prebieha aj revízia plánu obnovy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.

- Najmenej 15 ľudí zahynulo a viac ako 90 utrpelo zranenia po tom, čo sa v noci na utorok zrútila strecha v nočnom klube v hlavnom meste Dominikánskej republiky, oznámili tamojší predstavitelia.

- Polícia vyšetruje okolnosti krádeže, ku ktorej prišlo minulý týždeň v utorok 1. apríla v nákupnom centre na Einsteinovej ulici v Bratislave.

- Studený arktický vzduch, ktorý na Slovensku pretrváva od víkendu, priniesol snehové zrážky aj do nižších polôh. Slabé snehové prehánky, na návetriach hôr aj trvalejšie sneženie, sú na severe SR štvrtý deň.

- Opozícia kritizuje novelu zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS. Hovorí o šikane organizácií. Vyzýva na jej stiahnutie z rokovania Národnej rady (NR) SR. Vyplýva to z utorkových vyjadrení opozičných predstaviteľov.

- Vedenie futbalového klubu MFK Ružomberok sa dohodlo na ukončení spolupráce s trénerom Norbertom Hrnčárom a jeho asistentom Richardom Högerom.

- Minister školstva SR Tomáš Drucker v utorok v Bruseli rokoval s podpredsedníčkou EK pre technickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennou Mariou Virkkunenovou. Témou ich rozhovoru bol zámer SR systematicky integrovať umelú inteligenciu do vzdelávacieho systému.

- Kremeľ si nateraz nevie predstaviť, že by so Spojenými štátmi začal rokovať o novej zmluve o znížení počtu jadrových zbraní, pretože vzájomná dôvera s Washingtonom ešte nie je úplne obnovená.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov neobháji na ME v Šamoríne titul vo voľnom štýle do 74 kilogramov. V utorkovom štvrťfinále nestačil na Rusa Zaurbeka Sidakova 2:4 na body.

- Slovensko uvažuje o nákupe niekoľkých podzvukových takticko-cvičných lietadiel L-39 Skyfox, ktoré vyrába česká spoločnosť Aero Vodochody. Podľa slovenského ministra obrany Roberta Kaliňáka je česká ponuka veľmi atraktívna.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR zaradili v utorok do programu návrhy zmien v druhom dôchodkovom pilieri a v systéme štátom podporovaného nájomného bývania, ktoré v pondelok (7. 4.) schválila vláda.