V piatkovom zámorskom finálovom derby v Montreale zdolali USA kanadských reprezentantov tesne 5:4 po predĺžení a samostatných nájazdoch.
Autor TASR
,aktualizované Montreal 6. januára (TASR) – Hokejisti USA si vybojovali zlaté medaily na svetovom šampionáte do 20 rokov. V piatkovom zámorskom finálovom derby v Montreale zdolali kanadských reprezentantov tesne 5:4 po predĺžení a samostatných nájazdoch. Ten rozhodujúci premenil vo štvrtej sérii Troy Terry, ktorý zariadil aj nájazdový triumf (4:3) v semifinále nad Ruskom.
Američania, ktorí prehrávali v zápase dvakrát o dva góly, sa tak tešia zo svojho štvrtého zlata na juniorských šampionátoch. Predchádzajúce tri triumfy prišli v rokoch 2004, 2010, keď vyhrali rovnako v Kanade nad domácim výberom, a 2013. Okrem toho získali aj jedno striebro a päť bronzových cenných kovov. "Javorové listy" nerozšírili svoju zbierku šestnástich titulov, naposledy sa z neho tešili pred dvomi rokmi, vlani skončili až na šiestom mieste.
V súboji o bronz triumfovalo Rusko nad Švédskom 2:1 po predĺžení. Slovenskí hokejisti obsadili ôsme miesto, keď vo štvrťfinále podľahli "trom korunkám" 3:8.
o bronz:
USA – Kanada 5:4 pp a sn (0:2, 2:0, 2:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 24. McAvoy (Greenway, Fox), 30. Bellows (Thompson), 45. Bellows (McAvoy), 48. White (Fox, Keller), rozh. nájazd Terry - 5. Chabot (Barzal, Joseph), 10. Lauzon (Stephens), 42. Roy (Bean, Jost), 45. Joseph (McLeod, Chabot). Rozhodovali: Salonen (Fín.), Stricker (Švaj.) – Dahmen (Švéd.), Fluri (Švaj.), vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 20.173 divákov.
USA: Parsons - Ahcan, McAvoy, Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Cecconi - White, Keller, Anderson - Thompson, Roslovic, Bellows - Bracco, Kunin, Greenway - Troy, Laczynski, Foley - Harper
Kanada: Hart – Chabot, Clague, Bean, Juulsen, Lauzon, Fabbro – Jost, Strome, Speers – Joseph, Barzal, Raddysh – Dubois, Roy, Gauthier – Dubé, Cirelli, Stephens – McLeod
Po úvodnom oťukávaní si vypracovali prvú vážnejšiu šancu domáci hokejisti, keď Stephens trafil žŕdku. Z ďalšej akcie Kanady už padol gól. V 5. minúte predviedla rýchlu kombináciu v protiútoku, Barzal poslal krížnu prihrávku na ľavú stranu, Joseph prenechal puk Chabotovi a ten trafil do odkrytej časti bránky - 0:1. Američania reagovali zvýšenou aktivitou smerom dopredu, no pozorná defenzíva súpera ich do väčších šancí nepúšťala. Naopak, domáci pridali v 10. minúte druhý gól, keď sa puk dostal k Lauzonovi, ktorý si ho stiahol medzi kruhy a presnou strelou prekonal Parsonsa - 0:2. V ďalších minútach si oba tímy zahrali po jednej presilovke a vytvorili si niekoľko zaujímavých šancí, ale góly do prestávky už nepadli.
Kým v prvej tretine boli aktívnejší domáci, v úvode druhej sa to otočilo. Američanom sa podarilo streliť dôležitý kontaktný gól už v 24. minúte, keď predviedli peknú akciu s rýchlym prechodom do útočného pásma. Tam dostal puk do jazdy voľný McAvoy a spomedzi kruhov vymietol šibenicu Hartovej bránky - 1:2. V 30. minúte už bolo vyrovnané. Presilovkový gól si pripísal na konto Bellows, keď šikovne tečoval Thomsponovu strelu od modrej - 2:2. "Javorové listy" mohli odpovedať počas ďalších dvoch početných výhod, ale ani v jednom prípade sa nedokázali na dlhšie usadiť v pásme a Američania sa ubránili.
Podarilo s im to až na štvrtý pokus v 42. minúte, keď Roy namieril presne z ľavého kruhu - 2:3. Kanada sa dostala opäť do dvojgólového trháku už o tri minúty neskôr vďaka úspešnému samostatnému úniku Josepha. Netrvalo však ani 40 sekúnd a Američania dokázali znížiť, na konci peknej kombinácie sa presadil svojím druhým gólom v zápase Bellows - 3:4. Domáci svoj náskok rýchlo premárnili a v 48. minúte sa začínalo odznova. O vyrovnanie sa postaral tečom White. V závere si Kanada vypracovala dve veľké šance, no Strome ani Barzal neuspeli a tak nasledovalo dvadsaťminútové predĺženie.
Hneď v jeho úvode zmaril Hart tutovku Kellerovi, na druhej strane sa po rýchlom brejku snažil prekvapiť Parsonsa Barzal. Kanada vzápätí nepremenila ďalšiu presilovku a na druhej strane sa neujala ani jedna z veľkých šancí USA. O víťazovi a zlatej medaile tak rozhodol až v samostatných nájazdoch jediný úspešný exekútor - Američan Terry.
Troy Terry, útočník a strelec rozhodujúceho gólu USA: "Pred nájazdom som rozmýšľal, že skúsim niečo iné, ako mieriť medzi betóny. No ako som vybehol na ľad, rozhodol som sa, že musím skúsiť namieriť práve tam. Bol to zápas hore-dolu a my sme dvakrát prehrávali o dva góly, no stále sme vedeli, že môžeme vyhrať."
Tyler Parsons, brankár USA: "Na štadióne panovala úžasná atmosféra, mal som z toho zimomriavky. Je neuveriteľné vyhrať niečo takéto pre svoju krajinu."
Colin White, útočník a strelec štvrtého gólu USA: "Neuveriteľné. Neexistuje podobný pocit. Dokázali sme vyhrať ako jeden tím. Sme spolu už štyri týždne a vyhrať zlato je úžasné. Je super, že sme boli celý turnaj takí pokojní. Prehrávali sme včera, dnes dvakrát o dva góly, no zostali sme pokojní a bojovali ďalej."
Thomas Chabot, obranca Kanady a MVP šampionátu: "Som hrdý na to, čo som na tomto turnaji dokázal, no je veľmi bolestivé prehrať tento zápas. Do reprezentácie mojej krajiny som dal všetko, čo som mohol. Síce mám cenu pre najužitočnejšieho hráča, ale mám zlomené srdce. Momentálne je to veľmi ťažké."
(iihf.com)
Thomasa Chabota zvolili za najužitočnejšieho hráča juniorských majstrovstiev sveta v hokeji 2017 v Kanade.
Devätnásťročný Kanaďan, ktorý pôsobí v tíme Saint John Sea Dogs v nižšej QMJHL a zahral si už aj v jednom zápase NHL za Ottawu Senators, si zároveň prebral aj cenu pre najlepšieho obrancu šampionátu a nechýba ani vo výber All star. Chabot nazbieral v siedmych dueloch dokopy desať bodov za štyri góly a šesť asistencií a vyhral produktivitu bekov.
Najlepším útočníkom sa stal ruský snajper Kirill Kaprizov, ktorý strelil deväť gólov a zaznamenal aj tri asistencie. Devätnásťročný krídelník tak je najlepší strelec i najproduktívnejší hráč turnaja. Cenu pre najlepšieho brankára si prevzal Švéd Felix Sandström.
Do All star tímu, ktorý zostavovali v hlasovaní zástupcovia médií, sa dostali okrem Chabota a Kaprizova aj ruský brankár Iľja Samsonov, obranca Charlie McAvoy z USA, jeho krajan z útoku Clayton Keller a švédsky krídleník Alexander Nylander. Informovala oficiálna stránka turnaja.
Hokejoví reprezentanti USA sa po štyroch rokoch opäť tešia z titulu majstrov sveta hráčov do 20 rokov. Štvrtkové dramatické finále so zámorským rivalom Kanadou (5:4) rozhodol až v samostatných nájazdoch útočník Troy Terry.
Devätnásťročný center Denverskej univerzity sa presadil ako jediný z desiatich hráčov, keď vo štvrtej sérii našiel voľné miesto medzi betónmi kanadského brankára Cartera Harta. Terry sa 24 hodín predtým postaral aj o postup USA do finále. Pri semifinálovom triumfe nad Ruskom 2:1 pp a sn zvládol úspešne až tri nájazdy.
"Pred nájazdom vo finále som rozmýšľal, že skúsim niečo iné ako mieriť medzi betóny. No ako som vybehol na ľad, rozhodol som sa, že musím namieriť práve tam," opísal rozhodujúci moment. "Myslím si, že je to taký 'Troy efekt'. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte ten priestor zakryť, on si miesto medzi betónmi nájde," rozplýval sa útočník Jack Roslovic.
Američania, ktorí prehrávali v zápase dvakrát o dva góly (0:2, 2:4), sa tak tešia zo svojho štvrtého zlata na juniorských šampionátoch. Predchádzajúce tri triumfy prišli v rokoch 2004, 2010, keď vyhrali rovnako v Kanade nad domácim výberom, a 2013. Okrem toho získali aj jedno striebro a päť bronzov. "Bol to zápas hore-dolu a my sme dvakrát prehrávali o dva góly, no stále sme vedeli, že môžeme vyhrať," pokračoval Terry pre oficiálnu stránku šampionátu.
Výborný výkon predviedol americký brankár Tyler Parsons, ktorý pokryl 46 striel súpera, mal 95,83 % úspešnosť zákrokov a chytil všetkých päť nájazdov. "Na štadióne panovala úžasná atmosféra, mal som z toho zimomriavky. Je neuveriteľné vyhrať niečo takéto pre svoju krajinu," povedal.
"Všetkých 23 z nás od úvodného letného kempu v Buffale vedelo, že musíme hrať na hranici našich možností. Naša krajina nás potrebovala, vzhliadali k nám deti, tínedžeri i dospelí, ktorí milujú hokej. Vystúpili sme až na vrchol a snáď je na nás celá krajina hrdá," povedal americký útočník Kieffer Bellows, syn kanadského veterána NHL Briana.
"Neuveriteľné. Neexistuje podobný pocit. Dokázali sme vyhrať ako jeden tím. Sme spolu už štyri týždne a vyhrať zlato je úžasné. Je super, že sme boli celý turnaj takí pokojní. Prehrávali sme v semifinále, vo finále dvakrát o dva góly, no zostali sme pokojní a bojovali sme ďalej," uviedol útočník a strelec vyrovnávajúceho gólu USA Colin White.
"Javorové listy" tak nerozšírili svoju zbierku šestnástich titulov, zatiaľ naposledy sa z neho tešili pred dvoma rokmi, vlani skončili až na šiestom mieste. "Som hrdý na to, čo som na tomto turnaji dokázal, no je veľmi bolestivé prehrať tento zápas. Do reprezentácie mojej krajiny som dal všetko, čo som mohol. Síce mám cenu pre najužitočnejšieho hráča, ale mám zlomené srdce. Momentálne je to veľmi ťažké," povedal Thomas Chabot, najproduktívnejší a najlepší obranca turnaja, MVP šampionátu a člen All star tímu.
Zápas sa hral pred 20.173 divákmi v montrealskom Bell Centre, čo je len tesne pod rekordným počtom 20.380 fanúšikov, ktorí navštívili duel Kanady so Švédskom v Ottawe na MS 2009.
najlepší hráči na postoch podľa direktoriátu šampionátu:
brankár: Felix Sandström (Švéd.)
obranca: Thomas Chabot (Kan.)
útočník: Kirill Kaprizov (Rus.)
All star tím podľa zástupcov médií:
Iľja Samsonov (Rus.) - Chabot, Charlie McAvoy (USA) - Kaprizov, Alexander Nylander (Švéd.), Clayton Keller (USA)
MVP: Chabot
1. USA,
2. Kanada,
3. Rusko,
4. Švédsko,
5. Dánsko,
6. Česko,
7. Švajčiarsko,
8. SR,
9. Fínsko,
10. Lotyšsko
Prečítajte si tiež:
Hokejisti do 20 rokov poznajú súperov na MS v Buffale. Bude to fuška
Hokejisti do 20 rokov poznajú súperov na MS v Buffale. Bude to fuška
Američania, ktorí prehrávali v zápase dvakrát o dva góly, sa tak tešia zo svojho štvrtého zlata na juniorských šampionátoch. Predchádzajúce tri triumfy prišli v rokoch 2004, 2010, keď vyhrali rovnako v Kanade nad domácim výberom, a 2013. Okrem toho získali aj jedno striebro a päť bronzových cenných kovov. "Javorové listy" nerozšírili svoju zbierku šestnástich titulov, naposledy sa z neho tešili pred dvomi rokmi, vlani skončili až na šiestom mieste.
V súboji o bronz triumfovalo Rusko nad Švédskom 2:1 po predĺžení. Slovenskí hokejisti obsadili ôsme miesto, keď vo štvrťfinále podľahli "trom korunkám" 3:8.
MS hráčov do 20 rokov
o bronz:
USA – Kanada 5:4 pp a sn (0:2, 2:0, 2:2 - 0:0, 1:0)
Góly: 24. McAvoy (Greenway, Fox), 30. Bellows (Thompson), 45. Bellows (McAvoy), 48. White (Fox, Keller), rozh. nájazd Terry - 5. Chabot (Barzal, Joseph), 10. Lauzon (Stephens), 42. Roy (Bean, Jost), 45. Joseph (McLeod, Chabot). Rozhodovali: Salonen (Fín.), Stricker (Švaj.) – Dahmen (Švéd.), Fluri (Švaj.), vylúčení: 6:2 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 20.173 divákov.
USA: Parsons - Ahcan, McAvoy, Jones, Fitzgerald, Lindgren, Fox, Cecconi - White, Keller, Anderson - Thompson, Roslovic, Bellows - Bracco, Kunin, Greenway - Troy, Laczynski, Foley - Harper
Kanada: Hart – Chabot, Clague, Bean, Juulsen, Lauzon, Fabbro – Jost, Strome, Speers – Joseph, Barzal, Raddysh – Dubois, Roy, Gauthier – Dubé, Cirelli, Stephens – McLeod
Po úvodnom oťukávaní si vypracovali prvú vážnejšiu šancu domáci hokejisti, keď Stephens trafil žŕdku. Z ďalšej akcie Kanady už padol gól. V 5. minúte predviedla rýchlu kombináciu v protiútoku, Barzal poslal krížnu prihrávku na ľavú stranu, Joseph prenechal puk Chabotovi a ten trafil do odkrytej časti bránky - 0:1. Američania reagovali zvýšenou aktivitou smerom dopredu, no pozorná defenzíva súpera ich do väčších šancí nepúšťala. Naopak, domáci pridali v 10. minúte druhý gól, keď sa puk dostal k Lauzonovi, ktorý si ho stiahol medzi kruhy a presnou strelou prekonal Parsonsa - 0:2. V ďalších minútach si oba tímy zahrali po jednej presilovke a vytvorili si niekoľko zaujímavých šancí, ale góly do prestávky už nepadli.
Kým v prvej tretine boli aktívnejší domáci, v úvode druhej sa to otočilo. Američanom sa podarilo streliť dôležitý kontaktný gól už v 24. minúte, keď predviedli peknú akciu s rýchlym prechodom do útočného pásma. Tam dostal puk do jazdy voľný McAvoy a spomedzi kruhov vymietol šibenicu Hartovej bránky - 1:2. V 30. minúte už bolo vyrovnané. Presilovkový gól si pripísal na konto Bellows, keď šikovne tečoval Thomsponovu strelu od modrej - 2:2. "Javorové listy" mohli odpovedať počas ďalších dvoch početných výhod, ale ani v jednom prípade sa nedokázali na dlhšie usadiť v pásme a Američania sa ubránili.
Podarilo s im to až na štvrtý pokus v 42. minúte, keď Roy namieril presne z ľavého kruhu - 2:3. Kanada sa dostala opäť do dvojgólového trháku už o tri minúty neskôr vďaka úspešnému samostatnému úniku Josepha. Netrvalo však ani 40 sekúnd a Američania dokázali znížiť, na konci peknej kombinácie sa presadil svojím druhým gólom v zápase Bellows - 3:4. Domáci svoj náskok rýchlo premárnili a v 48. minúte sa začínalo odznova. O vyrovnanie sa postaral tečom White. V závere si Kanada vypracovala dve veľké šance, no Strome ani Barzal neuspeli a tak nasledovalo dvadsaťminútové predĺženie.
Hneď v jeho úvode zmaril Hart tutovku Kellerovi, na druhej strane sa po rýchlom brejku snažil prekvapiť Parsonsa Barzal. Kanada vzápätí nepremenila ďalšiu presilovku a na druhej strane sa neujala ani jedna z veľkých šancí USA. O víťazovi a zlatej medaile tak rozhodol až v samostatných nájazdoch jediný úspešný exekútor - Američan Terry.
Hlasy po zápase:
Troy Terry, útočník a strelec rozhodujúceho gólu USA: "Pred nájazdom som rozmýšľal, že skúsim niečo iné, ako mieriť medzi betóny. No ako som vybehol na ľad, rozhodol som sa, že musím skúsiť namieriť práve tam. Bol to zápas hore-dolu a my sme dvakrát prehrávali o dva góly, no stále sme vedeli, že môžeme vyhrať."
Tyler Parsons, brankár USA: "Na štadióne panovala úžasná atmosféra, mal som z toho zimomriavky. Je neuveriteľné vyhrať niečo takéto pre svoju krajinu."
Colin White, útočník a strelec štvrtého gólu USA: "Neuveriteľné. Neexistuje podobný pocit. Dokázali sme vyhrať ako jeden tím. Sme spolu už štyri týždne a vyhrať zlato je úžasné. Je super, že sme boli celý turnaj takí pokojní. Prehrávali sme včera, dnes dvakrát o dva góly, no zostali sme pokojní a bojovali ďalej."
Thomas Chabot, obranca Kanady a MVP šampionátu: "Som hrdý na to, čo som na tomto turnaji dokázal, no je veľmi bolestivé prehrať tento zápas. Do reprezentácie mojej krajiny som dal všetko, čo som mohol. Síce mám cenu pre najužitočnejšieho hráča, ale mám zlomené srdce. Momentálne je to veľmi ťažké."
(iihf.com)
Najužitočnejším hráčom turnaja sa stal kanadský obranca Chabot
Thomasa Chabota zvolili za najužitočnejšieho hráča juniorských majstrovstiev sveta v hokeji 2017 v Kanade.
Devätnásťročný Kanaďan, ktorý pôsobí v tíme Saint John Sea Dogs v nižšej QMJHL a zahral si už aj v jednom zápase NHL za Ottawu Senators, si zároveň prebral aj cenu pre najlepšieho obrancu šampionátu a nechýba ani vo výber All star. Chabot nazbieral v siedmych dueloch dokopy desať bodov za štyri góly a šesť asistencií a vyhral produktivitu bekov.
Najlepším útočníkom sa stal ruský snajper Kirill Kaprizov, ktorý strelil deväť gólov a zaznamenal aj tri asistencie. Devätnásťročný krídelník tak je najlepší strelec i najproduktívnejší hráč turnaja. Cenu pre najlepšieho brankára si prevzal Švéd Felix Sandström.
Do All star tímu, ktorý zostavovali v hlasovaní zástupcovia médií, sa dostali okrem Chabota a Kaprizova aj ruský brankár Iľja Samsonov, obranca Charlie McAvoy z USA, jeho krajan z útoku Clayton Keller a švédsky krídleník Alexander Nylander. Informovala oficiálna stránka turnaja.
Zlato po štyroch rokoch
Hokejoví reprezentanti USA sa po štyroch rokoch opäť tešia z titulu majstrov sveta hráčov do 20 rokov. Štvrtkové dramatické finále so zámorským rivalom Kanadou (5:4) rozhodol až v samostatných nájazdoch útočník Troy Terry.
Devätnásťročný center Denverskej univerzity sa presadil ako jediný z desiatich hráčov, keď vo štvrtej sérii našiel voľné miesto medzi betónmi kanadského brankára Cartera Harta. Terry sa 24 hodín predtým postaral aj o postup USA do finále. Pri semifinálovom triumfe nad Ruskom 2:1 pp a sn zvládol úspešne až tri nájazdy.
"Pred nájazdom vo finále som rozmýšľal, že skúsim niečo iné ako mieriť medzi betóny. No ako som vybehol na ľad, rozhodol som sa, že musím namieriť práve tam," opísal rozhodujúci moment. "Myslím si, že je to taký 'Troy efekt'. Bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte ten priestor zakryť, on si miesto medzi betónmi nájde," rozplýval sa útočník Jack Roslovic.
Američania, ktorí prehrávali v zápase dvakrát o dva góly (0:2, 2:4), sa tak tešia zo svojho štvrtého zlata na juniorských šampionátoch. Predchádzajúce tri triumfy prišli v rokoch 2004, 2010, keď vyhrali rovnako v Kanade nad domácim výberom, a 2013. Okrem toho získali aj jedno striebro a päť bronzov. "Bol to zápas hore-dolu a my sme dvakrát prehrávali o dva góly, no stále sme vedeli, že môžeme vyhrať," pokračoval Terry pre oficiálnu stránku šampionátu.
Výborný výkon predviedol americký brankár Tyler Parsons, ktorý pokryl 46 striel súpera, mal 95,83 % úspešnosť zákrokov a chytil všetkých päť nájazdov. "Na štadióne panovala úžasná atmosféra, mal som z toho zimomriavky. Je neuveriteľné vyhrať niečo takéto pre svoju krajinu," povedal.
"Všetkých 23 z nás od úvodného letného kempu v Buffale vedelo, že musíme hrať na hranici našich možností. Naša krajina nás potrebovala, vzhliadali k nám deti, tínedžeri i dospelí, ktorí milujú hokej. Vystúpili sme až na vrchol a snáď je na nás celá krajina hrdá," povedal americký útočník Kieffer Bellows, syn kanadského veterána NHL Briana.
"Neuveriteľné. Neexistuje podobný pocit. Dokázali sme vyhrať ako jeden tím. Sme spolu už štyri týždne a vyhrať zlato je úžasné. Je super, že sme boli celý turnaj takí pokojní. Prehrávali sme v semifinále, vo finále dvakrát o dva góly, no zostali sme pokojní a bojovali sme ďalej," uviedol útočník a strelec vyrovnávajúceho gólu USA Colin White.
"Javorové listy" tak nerozšírili svoju zbierku šestnástich titulov, zatiaľ naposledy sa z neho tešili pred dvoma rokmi, vlani skončili až na šiestom mieste. "Som hrdý na to, čo som na tomto turnaji dokázal, no je veľmi bolestivé prehrať tento zápas. Do reprezentácie mojej krajiny som dal všetko, čo som mohol. Síce mám cenu pre najužitočnejšieho hráča, ale mám zlomené srdce. Momentálne je to veľmi ťažké," povedal Thomas Chabot, najproduktívnejší a najlepší obranca turnaja, MVP šampionátu a člen All star tímu.
Zápas sa hral pred 20.173 divákmi v montrealskom Bell Centre, čo je len tesne pod rekordným počtom 20.380 fanúšikov, ktorí navštívili duel Kanady so Švédskom v Ottawe na MS 2009.
Ocenenia:
najlepší hráči na postoch podľa direktoriátu šampionátu:
brankár: Felix Sandström (Švéd.)
obranca: Thomas Chabot (Kan.)
útočník: Kirill Kaprizov (Rus.)
All star tím podľa zástupcov médií:
Iľja Samsonov (Rus.) - Chabot, Charlie McAvoy (USA) - Kaprizov, Alexander Nylander (Švéd.), Clayton Keller (USA)
MVP: Chabot
konečné poradie:
1. USA,
2. Kanada,
3. Rusko,
4. Švédsko,
5. Dánsko,
6. Česko,
7. Švajčiarsko,
8. SR,
9. Fínsko,
10. Lotyšsko