Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 1. máj 2025
< sekcia Šport

Za korupciu v IAAF je zodpovedný bývalý šéf Diack, tvrdí komisia WADA

Lamine Diack, archívne foto Foto: TASR/AP

Komisia WADA zverejnila vo štvrtok druhú časť svojej správy, tá prvá viedla v novembri k dištancu pre ruských atlétov v súvislosti s údajne štátom podporovaným dopingom v krajine.

Mníchov 14. januára (TASR) - Za korupčný škandál a konšpiráciu vnútri Medzinárodnej asociácie atletických federácií (IAAF) je zodpovedný jej bývalý prezident Lamine Diack. Vo svojej správe to tvrdí nezávislá komisia Svetovej antidopingovej agentúry (WADA).

Komisia WADA zverejnila vo štvrtok druhú časť svojej správy, tá prvá viedla v novembri k dištancu pre ruských atlétov v súvislosti s údajne štátom podporovaným dopingom v krajine. Diack bol prezidentom IAAF do augusta minulého roka, keď ho vo funkcii vystriedal Sebastian Coe.

Podľa komisie vedenie IAAF totálne zlyhalo v boji proti dopingu a korupcii. "Bol to úplný kolaps manažérskej štruktúry a absencia zodpovednosti v rámci IAAF," citovala agentúra DPA z vyjadrenia nezávislej komisie. "Došlo k evidentnému nedostatku politickej vôle v IAAF v plnom rozsahu konfrontovať Rusko s jeho známymi a údajnými dopingovými aktivitami."

Správa, ktorá má 89 strán, označila Rusko za "dopingové útočisko" a vytkla IAAF, že nemala dostatočné páky na to, aby zabránila korupcii, keď športovci uplácali funkcionárov, aby zakryli ich prehrešky.

Informácie predstavili verejnosti bývalý prezident WADA Richard Pound, ktorý je zároveň predseda nezávislej komisie, spolu s kanadským právnym poradcom Richardom McLarenom a Günterom Youngerom, vedúcim oddelenia internetovej trestnej činnosti nemeckého regionálneho policajného úradu.

Na štvrtkovej tlačovej konferencii nechýbal ani súčasný šéf IAAF Coe a francúzski vyšetrovatelia, ktorí sa taktiež venujú dopingovému škandálu.

Podľa správy nesie istú zodpovednosť aj Coe, keďže ako dlhoročný viceprezident IAAF (2007-2015) si musel byť vedomý dopingových praktík v Rusku. Pound však zdôraznil, že si momentálne nevie predstaviť nikoho lepšieho na čele organizácie ako Coea a že tento prípad "ponúkol atletike fantastickú možnosť očistiť sa". McLaren uviedol, že prípad je za hranicou "športovej korupcie, ale ide skôr o korupčné trestné činy". V správe sa ďalej uvádza, že o nekalých praktikách museli vedieť aj ďalší zamestnanci organizácie.

Štvrtková správa informovala, že Diack vytvoril vnútorný kruh, ktorý filtroval a posúval komunikáciu od a k vrcholným predstaviteľom IAAF. Ten mal fungovať ako neformálna a nelegitímna vládnuca štruktúra mimo formálnej štruktúry riadenia ohľadne dopingových otázok súvisiacich s ruskou atletikou. V kruhu mali byť Diackovi synovia Papa Massata Diack a Khalil Diack, jeho právny zástupca Habib Cisse a bývalý riaditeľ antidopingového oddelenia IAAF Gabriel Dolle.

Etická komisia IAAF v súvislosti s prípadom pred týždňom suspendovala na doživotie bývalého marketingového konzultanta Papa Massata Diacka, pokladníka organizácie a bývalého šéf Ruskej atletickej federácie Valentina Balachničeva a niekdajšieho trénera Alexeja Menikova. Dolle dostal päťročný trest.

Diacka a jeho dvoch synov súčasne vyšetruje aj francúzska polícia. Obvinení sú z korupcie a zakrývania pozitívnych dopingových testov. Papu Massatu hľadá aj Interpol.

WADA ďalej žiada prešetriť predaj televíznych práv na MS 2013 v Moskve, pričom ten mal byť údajne spojený s úplatkami za zakrytie pozitívnych dopingových testov. Zapojená do neho mohla byť aj banka VTB, ktorej majoritným vlastníkom je ruská vláda. Papa Masatta Diack s ňou mal v roku 2012 dohodnúť sponzorskú zmluvu v hodnote 25 miliónov dolárov. WADA chce prešetriť aj tento kontrakt. Predstavitelia banky sa ohradili, že zmluva mala výlučne sponzorský charakter a žiadne napojenie na predaj TV práv.

Ďalším bodom správy bola informácia o tom, že Lamine Diack, ako bývalý člen Medzinárodného olympijského výboru (MOV), bol pripravený predať svoj hlas pri voľbe dejiska OH 2020 výmenou za sponzorstvo podujatí IAAF. Dokument obsahuje aj ďalšie korupčné prípady a obvinenia.

MICHELKO: Matovič nedovládol, za Fica predčasné voľby neboli nikdy

Slovenská národná strana si podľa poslanca NR SR R. Michelka (SNS) každoročne pripomína oba májové sviatky, 1. mája sviatok práce a 8. mája Deň víťazstva nad fašizmom (správa, PODCAST, VIDEO)

- V japonskom meste Osaka vo štvrtok zadržali muža, ktorý svojím autom úmyselne narazil do siedmich detí.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a koalíciu, aby zrušili transakčnú daň.

- Potrebujeme akcieschopnejšiu demokratickú Európu, ktorá je pripravená čeliť bezpečnostným aj environmentálnym hrozbám súčasnosti.

- Vďaka vakcínam sú pod kontrolou ochorenia ako hepatitída B, detská obrna, pravé kiahne, tetanus či záškrt.

- Ani jeden z argumentov o kritike EÚ nemôže slúžiť na to, aby sme hazardovali s budúcnosťou Slovenskej republiky a diskutovali o vystúpení z Únie. Vyhlásil to predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši.

- Rast ekonomiky v regióne strednej a východnej Európy (CEE) by mal v roku 2025 dosiahnuť úroveň 2,4 % a v roku 2026 zrýchliť na 3 %.

- Najdôležitejšou výzvou pre EÚ je podľa Smeru-SD návrat k princípom suverénnej spolupráce členských štátov.

- Futbalisti Interu Miláno sa postarali v stredajšom zápase Ligy majstrov o najrýchlejší semifinálový gól, domáca Barcelona zas o najmladšieho strelca v tejto fáze súťaže.

- Slováci očakávajú na dôchodku pokles životnej úrovne, no vďaka ušetreným peniazom si chcú v starobe aj užívať. Pokles očakáva alebo už zažilo 65,7 % ľudí, ktorí sa blížia k dôchodkovému veku, prípadne ho už dosiahli.

- V súčasnosti sme svedkami takých výrazných zmien vo svete, aké sme nezažili celé desaťročia. Naše členstvo v Európskej únii má dnes oveľa silnejší zmysel, hodnotu aj perspektívu. Skonštatoval to prezident SR Peter Pellegrini

- Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v stredu potvrdila, že Čína zrušila sankcie uvalené na všetkých piatich súčasných a bývalých členov EP vrátane slovenskej europoslankyne Miriam Lexmann (EPP/KDH).

- Slovenskí vojaci by sa mohli v prvom polroku 2025 zúčastniť na ďalších dvoch medzinárodných vojenských cvičeniach.

- Argentínsky futbalista Lionel Messi sa s Interom Miami nedočká titulu v Champions Cupe.

- Národný projekt Ľudia a hrady, realizovaný v rokoch 2022 - 2023, umožnil participujúcim členom marginalizovaných rómskych komunít (MRK) zvýšenie zručností, najmä vstavbárskej činnosti na obnove kultúrnych pamiatok.

- Klub vojenskej histórie (KVH) Krasnogvardejci sa pred každou prezentáciou svojej činnosti snaží podrobne si naštudovať dejiny. Chce byť čo najautentickejší.

- Bielorusko v stredu prepustilo amerického občana, ktorého v krajine odsúdili za pokus o vraždu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka.

- Kvalita života na Slovensku sa od vstupu do Európskej únie výrazne zlepšila. Finančné prostriedky z rozpočtu EÚ prispeli k rastu hospodárstva a predstavujú dôležitý zdroj verejných investícií.

- Osýpky aj ovčie kiahne sú závažnými vírusovými ochoreniami u detí. Spôsobuje ich odlišný vírus, pričom sa líšia aj klinickým priebehom s iným vzhľadom vyrážok.

- Legislatíva v súvislosti s ochranou svedka sa má zefektívniť a skvalitniť. Rozšíri sa tiež okruh trestných činov, pri ktorých možno svedka zaradiť do programu ochrany.