Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Šport

Maďarská polícia začala po zápase so SR stíhať dvoch fanúšikov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Kvalifikačný zápas Maďarsko - Slovensko v boji o EURO 2020 poznačila napätá atmosféra, ktorú ovplyvnila situácia v hľadisku.

Budapešť/Bratislava 11. septembra (TASR) - Počas zabezpečovania poriadku v súvislosti s pondelkovým (9.9.) kvalifikačným futbalovým zápasom Maďarsko-Slovensko v Budapešti zadržali príslušníci maďarskej pohotovostnej jednotky dvoch ľudí. TASR o tom informovalo maďarské Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK).

"Jedného maďarského fanúšika začala polícia trestne stíhať za výtržníctvo a jedného slovenského fanúšika zasa stíha za útok na verejného činiteľa. Okrem toho policajti preverili totožnosť 47 ľudí; v jednom prípade vykonali bližšie nešpecifikované bezpečnostné opatrenie a v jednom prípade udelili pokutu," oznámila maďarská polícia.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR v utorok (10.9.) TASR informovalo, že zastupiteľský úrad SR v hlavnom meste Maďarska v súvislosti s okolnosťami sprevádzajúcimi futbalový zápas evidoval niekoľko žiadostí o konzulárnu asistenciu.

"Vzhľadom na ochranu osobných údajov nemôžeme poskytnúť bližšie informácie," uviedol riaditeľ tlačového odboru MZVaEZ SR Juraj Tomaga.

Kvalifikačný zápas Maďarsko - Slovensko v boji o EURO 2020 poznačila napätá atmosféra, ktorú ovplyvnila situácia v hľadisku. Sektor pre hostí, teda slovenských fanúšikov, musel byť rozdelený pod kontrolou policajných zložiek, keďže v časti sektora sa nachádzali slovenskí občania maďarskej národnosti, ktorí podporovali domáci tím.

Slovenský futbalový zväz (SFZ) po skúsenostiach z prvého vzájomného duelu v marci v Trnave dopredu upozorňoval maďarských organizátorov na možný konflikt v sektore vyhradenom slovenským fanúšikom, z dôvodu rozdielnej národnosti občanov SR.

Na sociálnych sieťach i informačných portáloch sa v pondelok a utorok objavili obrázky o provokáciách a agresívnych gestách v diváckom sektore. Šíria sa tiež informácie o tom, že po zápase prišlo k viacerým bitkám.

Na bezpečnosť dohliadalo v dejisku zápasu aj 20 slovenských policajtov, ktorí boli do Budapešti vyslaní na základe memoranda medzi slovenským ministerstvom vnútra a celoštátnym hlavným policajným veliteľstvom Maďarska.

Atmosféru tiež negatívne poznačil piskot maďarských divákov pri slovenskej hymne. "Ide o verejný a vysoko nebezpečný prejav nerešpektovania symbolu druhého štátu, ktorý, aj keď je v športovom súboji rivalom, nie je v žiadnom prípade nepriateľom," upozornil SFZ, odsudzujúci tento prejav netolerantnosti a absencie rešpektu. V tomto zmysle je rozhodnutý svoj postoj komunikovať Maďarskému futbalovému zväzu.

Vo voľbách zvíťazili CDU/CSU pred AfD, liberáli sú mimo parlamentu

Vstup do Spolkového snemu len tesne ušiel Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá získala 4,972 percenta hlasov. K prekročeniu päťpercentnej hranice jej chýbalo necelých 14.000 hlasov.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.

- Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, ktorým zavŕšil víťazstvo New Jersey na ľade Nashvillu 5:0.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zvažuje pozastaviť nepriame rokovania o prímerí s Izraelom, pokiaľ nebude prepustených vyše 600 palestínskych väzňov, ktorí mali byť na slobode ešte v sobotu.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa skončili víťazstvom konzervatívneho bloku CDU/CSU pred Alternatívou pre Nemecko (AfD), sociálnymi demokratmi (SPD), Zelenými a stranou Ľavica.

- Konzervatívny víťaz nemeckých volieb Friedrich Merz v nedeľu večer povedal, že Európa musí vyvíjať vlastné obranné kapacity v čase rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s Ukrajinou a financovaním NATO.

- Zdravotný stav pápež Františka je naďalej kritický, vyplýva z najnovšej správy Vatikánu z nedeľňajšieho večera. U 88-ročného pápeža podľa nej krvné testy zistili "počiatočné mierne zlyhanie obličiek", na rozdiel od predošlého dňa však nemal respiračné záchvaty.

- Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách.

- Lídri členských štátov Európskej únie sa 6. marca zídu na mimoriadnom summite, na ktorom budú hovoriť o Ukrajine a európskej obrane. Oznámil to v nedeľu predseda Európskej rady (ER) António Costa, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

- Izrael je pripravený kedykoľvek obnoviť intenzívne boje v Pásme Gazy, vyhlásil v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prisľúbil, že vojnové ciele krajiny dosiahne buď prostredníctvom rokovaní, alebo inými prostriedkami.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili víťazstvom kresťanských demokratov z únie CDU/CSU, ktorí dostali 29 percent hlasov. Nasleduje Alternatíva pre Nemecko (AfD) a sociálni demokrati (SPD).