Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Šport

VIDEO: Novým prezidentom Slovenského olympijského výboru je A. Siekel

Novým prezidentom SOV sa 26. novembra 2016 stal Anton Siekel (na snímke). Foto: TASR - Dano Veselský

Siekel získal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu 88 zo 107 platných hlasov.

Bratislava 26. novembra (Teraz.sk/TASR) - Novým prezidentom Slovenského olympijského výboru (SOV) sa stal Anton Siekel. Vo funkcii vystrieda Františka Chmelára, ktorý bol na čele hnutia od roku 1999. Siekel získal v 1. kole voľby nadpolovičnú väčšinu 88 zo 107 platných hlasov. Popoludní skompletizovalo plénum i zloženie Výkonného výboru SOV, v ktorom zotrvali Peter Korčok, Zdenko Kríž aj Jozef Jurášek.



Po vyhlásení výsledkov krátko predstúpil pred delegátov valného zhromaždenia so slovami: "Dovoľte mi poďakovať sa vám za dôveru, ktorú ste mi preukázali. Urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby sme viedli konštruktívny dialóg a našli odpovede na všetky otázky. Rád by som sa na tomto mieste poďakoval pánovi prezidentovi Chmelárovi za všetko, čo spravil pre Slovenský olympijský výbor aj slovenský šport."



Jednoznačný triumf je podľa neho dôkazom, že členovia SOV a zväzy chcú nasledovať jeho víziu. "Víťazstvo ma veľmi potešilo, pretože sa potvrdilo, že komunikácia, ktorú som viedol v posledných týždňoch a mesiacoch, bola reálna a vidím veľký záujem celého športového hnutia o spoluprácu, o ktorej sme sa rozprávali. Predchádzalo mu veľmi veľa diskusií a hľadania spoločných riešení. Je to pre mňa silný záväzok. Je radosť pracovať s ľuďmi, ktorých viete spojiť, je to veľmi perspektívne na to, aby sme vedeli diskutovať o ťažkých témach, ktoré pred nami budú stáť," povedal.

Do vedenia organizácie chce dostať odborníkov a nevylúčil ani spoluprácu so svojimi protikandidátmi. "Nie je princípom profesného riadenia, aby som ja hovoril, koho preferujem. Nie je to správne a nebudem sa tým riadiť. Viem presne, ktorý človek má byť profilovo na ktorej pozícii a na mene nezáleží. Každý, kto má záujem prísť a pracovať pre SOV vo výkonných, exekutívnych funkciách, bude mať možnosť a bude sa o ňom diskutovať v rámci Výkonného výboru. Nebude to moje želanie ani moja preferencia."



Ďalší traja protikandidáti dostali výrazne nižší počet hlasov - Branislav Delej dovedna deväť, Marián Majzlík šesť a Milan Jagnešák päť. Do volebného pléna sa dostavilo 78 zástupcov z celkového počtu 79, jeden z prítomného počtu sa hlasovania zdržal. Na zvolenie prezidenta v 1. kole bola potrebná nadpolovičná väčšina prítomných delegátov. Siekel bude zastávať prezidentskú funkciu počas nastavajúceho olympijského cyklu 2017-2020.

František Chmelár podporoval v sobotňajšej voľbe práve Siekela, no nielen preto bol s výsledkom tajného hlasovania spokojný. "Mal som zodpovednosť pripraviť si seriózneho nástupcu. Venoval som sa tomu a ostatným kandidátom som včas oznámil, že ich nebudem podporovať. Myslím, že som sa zachoval férovo. Víťazstvo pána Siekela ma potešilo, ale aj trošku prekvapilo, keďže vyhral s takým náskokom. Rátal som s triumfom v prvom kole a som s tým spokojný. Považujem ho za človeka, ktorý bude pokračovať v nastolenom trende a možno mu to pôjde aj lepšie ako mne. Je mladší, má plno energie a skúseností, je to vynikajúci manažér. Ak sa obklopí schopnými ľuďmi, predovšetkým z oblasti športu, vidím v jeho zvolení perspektívu. Slovenské olympijské hnutie pôjde správnym smerom," prezradil TASR Chmelár.

Volebné 51. valné zhromaždenie Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) sa uskutočnilo 26. novembra 2016 v Bratislave. Novým prezidentom SOV sa stal Anton Siekel (na snímke vľavo), vpravo odchádzajúci prezident SOV František Chmelár.
Foto: TASR - Dano Veselský


Novozvolenému prezidentovi poprial veľa úspechov aj Minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Peter Plavčan. "V mene rezortu by sa rád poďakoval odchádzajúcemu prezidentovi za vykonanú prácu a zaželal veľa šťastia novému prezidentovi, aby sme mohli spoločne podporovať šport, naďalej dosahovali dobré výsledky a aby naša mládež utvorila nový životný štýl, ktorý jej pomôže pri športe aj osobnom živote," povedal Plavčan.



Pred tajnou voľbou mal každý z kvarteta kandidátov k dispozícii 5-minútový časový priestor na zhrnutie svojho programu. Ako prvý vystúpil Majzlík, po ňom Delej, Jagnešák zvolil namiesto hovoreného slova videoprodukciu a na záver odprezentoval myšlienky Siekel. Následne predseda Volebnej komisie spustil proces hlasovania, ktorý odštartoval dosluhujúci prezident František Chmelár a po ňom jediná slovenská členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková. Tridsaťdva športových federácií zaradených medzi olympijskými športmi malo k dispozícii dva hlasy, ďalších desať s rovnakým subjektom po jednom. Neolympijské rezorty disponovali dovedna dvanástimi hlasmi, občianske združenia, inštitúcie a organizácie s členstvom v SOV mali trinásť kresiel. Záverečných desať hlasov si rovným dielom rozdelili olympionici (5) a osobnosti olympijského hnutia (5) - Andrej Glatz, Jozef Golonka, Mária Jasenčáková, Janka Stašová, Katarína Ráczová.



Po zvolení prezidenta nasledovala voľba deviatich členov Výkonného výboru (Siekel a Barteková sa ex officio podľa Stanov SOV stali automatickými členmi). Z 22 kandidátov si delegáti zvolili v prvom kole úvodného celku len dvoch - šéfa slovenskej atletiky Petra Korčoka (77 hlasov) a predsedu Slovenského stolnotenisového zväzu Zdenka Kríža (59). V druhom kole k nim pribudli Monika Šišková (navrhla ju Slovenská gymnastická federácia - 49 hlasov), Daniel Líška (Slovenský zväz karate, Slovenská baseballová federácia - 36) a Jozef Jurášek (Slovenská triatlonová únia - 34). Druhý sled volieb skompletizoval zloženie exekutívy o ďalších štyroch členov - Jozefa Gönciho (narvhla Danka Barteková - 62 hlasov), Róberta Petrisku (Slovenský zväz rýchlostnej kanoistiky, Slovenský zväz kanoistiky na divokej vode - 51), Mariána Vanderku (Univerzita Komenského v Bratislave - Fakulta telesnej výchovy a športu, Prešovská univerzita v Prešove - Fakulta športu - 43) a Ľubora Halandu (Slovenská volejbalová federácia - 39).

Delegáti valného zhromaždenia zvolili premiérovo do funkcie obmudsmana SOV jediného kandidáta Ľubomíra Fogaša, ktorý dostal 96 hlasov. Predsedom Dozornej rady SOV zostal Marián Kukumberg, jeho spolupracovníkmi sa stali Ján Karšňák, a Ján Mižúr. Za členov SOV z radov osobností slovenského športu a olympijského hnutia prijali Máriu Jasenčákovú, Miroslava Luberdu, Michala Martikána, Janku Stašovú a Jozefa Stümpela.

V sobotu hlasovali delegáti aj o prijatí Františka Chmelára za čestného prezidenta SOV, Andreja Glatza, Jozefa Golonku a Vladimíra Millera za čestných členov SOV. Plénum s prijatím navrhnutých osobností jednomyseľne súhlasilo.