Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 6. apríl 2025Meniny má Irena
< sekcia Šport

Po Hantuchovej sa lúči aj Schmiedlová. V 1. kole vypadla s Muguruzovou

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová odvracia loptičku Španielke Garbine Muguruzovej v 1. kole ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži 23. mája 2016. Foto: TASR/AP

Anna Karolína Schmiedlová tak stále čaká na prvé víťazstvo pod vedením českého trénera Jaroslava Levinského.

Paríž 23. mája (TASR) - Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. Napriek sľubnému úvodu prehrala so štvrtou nasadenou Španielkou Garbine Muguruzovou Blancovou 6:3, 3:6, 3:6. Ani v piatom vzájomnom zápase nenašla recept na vlaňajšiu wimbledonskú finalistku. Na dvorci Suzanne Lenglenovej naznačila herné zlepšenie, no nepodarilo sa jej prelomiť neúspešnú sériu výsledkov a stále čaká na prvé víťazstvo pod vedením českého trénera Jaroslava Levinského.

Schmiedlová začala proti Muguruzovej Blancovej bez rešpektu, vo štvrtom geme prelomila podanie súperky a po potvrdení brejku si vybudovala náskok 4:1. Za stavu 5:3 odvrátila tri brejkbaly a prvý set získala vo svoj prospech. Schmiedlová dokázala so súperkou držať krok v razantných výmenách od základnej čiary a robila oveľa menej nevynútených chýb. V úvode druhého dejstva nevyužila Schmiedlová deväť brejkbalov, v ďalšom geme neuhrala pri vlastnom podaní ani fiftín a Španielka jej odskočila na 4:1. Schmiedlová síce následne skorigovala na 3:4, no záver setu patril agresívne hrajúcej Muguruzovej. V úvode rozhodujúceho dejstva Španielka ovládla dianie na kurte a po dvoch brejkoch išla do vedenia 4:0. Schmiedlová nezložila zbrane, ešte znížila na 3:4, no záver patril favoritke.

Ťažký žreb
Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová podáva proti Španielke Garbine Muguruzovej v 1. kole ženskej dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži 23. mája 2016.
Foto: TASR/AP
"Bol to ťažký žreb. Na grandslame mohol byť lepší, bola som vlastne prvá nenasadená hráčka a dostala som štvrtú na svete. Tým, že som bola nenasadená, mohla som dostať hocikoho. Súperka hrala veľmi dobre. Je to hráčka, s ktorou som vždy prehrala. Jej hra mi nikdy nevyhovovala, ale dnes som podala azda najlepší výkon v súperení s ňou. Mrzí ma veľmi, že som prehrala, ale s mojou hrou som celkom spokojná. V druhom sete som mala šance, mala som si to uhrať sama. Pravdepodobne prvý gem a hru na 4:4... V treťom sete už hrala Španielka veľmi dobre. Občas mám krátke lopty, z ktorých ma súperka tlačila, mala som sa častejšie pokúsiť aj o zmenu rytmu. Servis nebol vynikajúci, ale bol o dosť lepší ako v minulých zápasoch,“ citovala slová Schmiedlovej oficiálna stránka Slovenského tenisového zväzu.

Slovenka mala pôvodne hrať v nedeľu o 11.00, napokon – pre zlé počasie - nastupovala na dvorec s vyše 20-hodinovým oneskorením. "Dobre, že sme včera nehrali, bolo by to trápenie v ťažkých podmienkach. Dnes tiež pršalo, začali sme neskôr, tri minúty sme sa rozcvičili a išli sme hrať dosť nečakane, bez rozohrávky. Ale obe sme na tom boli rovnako.“ Schmiedlová sa pripravovala po ukončení spolupráce s Milanom Martincom šesť týždňov pod vedením Levinského. Plán bol prehodnotiť novú spoluprácu po Roland Garros. "S novým trénerom si rozumiem, dostal ma v najhoršom období, nebolo to ani pre neho ľahké. Spolupráca je v pohode, uvidíme, ako sa rozhodneme ďalej,“ dodala Schmiedlová.



Prehrala aj Hantuchová

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová
Foto: TASR/AP
Slovenská tenistka Daniela Hantuchová rovnako ako jej krajanka Anna Karolína Schmiedlová neuspela v 1. kole dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V pozícii kvalifikantky prehrala s Chorvátkou Mirjanou Lučičovou-Baroniovou za 57 minút hladko 1:6, 2:6.

Pre Hantuchovú to bol 14. štart v hlavnej súťaži na antukovom vrchole sezóny. Jej singlovým maximom zostáva osemfinále. Prvý set bol jasnou záležitosťou Baroniovej-Lučičovej, ktorá ťažila z kvalitného podania. V druhom dejstve dokázala Slovenka držať s finalistkou turnaja v Štrasburgu krok iba do stavu 2:2.

Hantuchová priznala, že Lučičová-Baroniová bola na dvorci lepšou hráčkou. "Vedela som, že to bude ťažký zápas, súperku som si pozrela, keď hrala finále v Štrasburgu. Momentálne je vo forme, klobúk dolu pred tým, čo proti mne predviedla. Všetko jej padalo a vychádzalo. Ja som hrala dobre v kvalifikácii, rozohrala som sa, užívala som si turnaj, nádeje boli pred prvým kolom, ale Lučičová sa veľmi rýchlo presadila, hrala riskantne a vychádzalo jej to. Nie som sklamaná, nečakala som, že sa z kvalifikácie prebojujem do hlavného turnaja. Vážila som si, že môžem byť v Paríži, užívala som si šampionát viac ako kedykoľvek predtým. To, že súperka hrala lepšie, to je súčasť tenisu," citovala slová bývalej svetovej päťky oficiálna stránka Slovenského tenisového zväzu.

ženy - dvojhra - 1. kolo:
Garbine Muguruzová Blancová (4-Šp.) - Anna Karolína SCHMIEDLOVÁ (SR) 3:6, 6:3, 6:3
Mirjana Lučičová-Baroniová (Chor.) - Daniela HANTUCHOVÁ (SR) 6:1, 6:2


Halepová a Radwaňská suverénne ďalej

Americká tenistka Sloane Stephensová sa prebojovala do 2. kola dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži. V úvodnom kole si ako nasadená devätnástka poradila s Ruskou Margaritou Gasparjanovou 6:4, 6:3. Do 2. kola postúpili suverénne aj turnajová dvojka Poľka Agnieszka Radwaňská a šiesta nasadená Rumunka Simona Halepová. Hneď na úvodnej prekážke naopak stroskotali bývalá finalistka Talianka Sara Erraniová i Češka Karolína Plíšková.

ženy - dvojhra - 1. kolo:
Irina Beguová (25-Rum.) - Bethanie Matteková-Sandsová (USA) 5:7, 6:1, 6:3
CoCo Vandewegheová (USA) - Naomi Broady (V. Brit.) 6:4, 3:6, 6:3
Sarina Dijasová (Kaz.) - Carina Witthöftová (Nem.) 2:6, 6:4, 6:2
Johanna Larssonová (Švéd.) - Magda Linetteová (Poľ.) 6:3, 4:6, 7:5
Katerina Bondarenková (Ukr.) - Roberta Vinciová (7-Tal.) 6:1, 6:3
Agnieszka Radwaňská (2-Poľ.) - Bojana Jovanovská (Srb.) 6:0, 6:2
Caroline Garciová (Fr.) - Lesia Curenková (Ukr.) 6:3, 7:5
Annika Becková (Nem.) - Marina Zanevská (Ukr.) 6:1, 6:2
Cvetana Pironkovová (Bul.) - Sara Erraniová (16-Tal.) 6:3, 6:2
Shelby Rogersová (USA) - Karolína Plíšková (17-ČR) 3:6, 6:4, 6:3
Jelena Vesninová (Rus.) - Madison Brengleová (USA) 6:2, 6:3
Yanina Wickmayerová (Bel.) - Alexandra Dulgheruová (Rum.) 6:1, 6:3
Heather Watsonová (V. Brit.) - Nicole Gibbsová (USA) 5:7, 6:2, 6:2
Simona Halepová (6-Rum.) - Nao Hibinová (Jap.) 6:2, 6:0
Svetlana Kuznecovová (13-Rus.) - Jaroslawa Šveedovová (Kaz.) 4:6, 6:1, 6:4,
Sloane Stephensová (19-USA) - Margarita Gasparjanová (Rus.) 6:4, 6:3,
Barbora Strýcová (30-ČR) - Lucie Hradecká (ČR) 6:4, 7:5,
Naomi Osaková (Jap.) - Jelena Ostapenková (32-Lot.) 6:4, 7:5,
Veronica Cepedeová Roygová (Par.) - Sabine Lisická (Nem.) 6:2, 6:2,
Myrtille Georgesová (Fr.) - Christina McHaleová (USA) 6:7 (7), 6:0, 6:3,
Polona Hercogová (Slov.) - Lourdes Dominguezová Linová (Šp.) 6:4, 7:6 (4),
Cagla Büyükakcayová (Tur.) - Aleksandra Sasnovičová (Biel.) 5:7, 7:6 (2), 6:2

DERDÁKOVÁ: Kliešť môže po človeku liezť niekoľko hodín, kým sa prisaje

V relácii TASR TV Zdravie diskutuje Lucia Illanitzová s vedkyňou z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied v Bratislave Markétou Derdákovou.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že svet by nemal zostať ticho po piatkovom ruskom raketovom útoku na jeho rodné mesto Kryvyj Rih, ktorý si vyžiadal 18 obetí na životoch vrátane deviatich detí.

- Kým sa kliešť pricicia na človeka, môže to trvať aj niekoľko hodín. Pohybuje sa po oblečení človeka alebo po jeho tele a hľadá miesta, kde je najjemnejšia koža, povedala v relácii TASR TV Zdravie vedkyňa Markéta Derdáková.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zverejnilo video s dvoma izraelskými rukojemníkmi, ktorí na záberoch hovoria do kamery a opisujú, ako prežili údajný izraelský útok.

- Hokejisti New Jersey Devils zvíťazili v zápase NHL nad New Yorkom Rangers 4:0.

- Portugalský futbalový tréner Jose Mourinho dostal trojzápasový trest a pokutu za nešportové správanie vo štvrťfinále tureckého pohára, v ktorom jeho Fenerbahce prehralo s istanbulským rivalom Galatasarayom 1:2.

- Hokejisti tímu DOXXbet Vlci Žilina zvíťazili v druhom semifinálovom zápase play off Tipos extraligy na ľade HK Nitra 4:2.

- Futbalisti Arsenalu remizovali v stretnutí 31. kola anglickej Premier League na pôde Evertonu 1:1.

- Amerických basketbalistov Carmela Anthonyho a Dwighta Howarda v tomto roku uvedú do Siene slávy.

- Historické centrum Banskej Štiavnice ožije počas dvoch aprílových víkendov remeslami. V dňoch 11. až 13. apríla a 19. až 20. apríla sa uskutoční na Námestí sv. Trojice Veľkonočný remeselný jarmok.

- Velitelia obranných štábov Francúzska a Spojeného kráľovstva navštívili Kyjev s cieľom rokovať ohľadom podpory ich krajín pre Ukrajinu v jej boji proti Rusku či ohľadom nasadenia mierových síl v krajine.

- Viac ako polovica detí do šiestich rokov užíva každý rok antibiotiká, v porovnaní s minulým rokom však spotreba antibiotík u detí klesla.

- Florbalistky MKŠS FBK Kysucké Nové Mesto zdolali v treťom finálovom zápase ženskej extraligy Spišskú Novú Ves 6:5 po predĺžení.

- Hokejisti Lotyšska vyhrali v prípravnom zápase na ľade Rakúska 4:1. Dva góly hostí strelil Anri Ravinskis.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu by mal v pondelok navštíviť Biely dom, aby s americkým prezidentom Donaldom Trumpom prediskutoval nedávno oznámené clá, uviedli predstaviteľa oboch krajín.

- Futbalisti FC DAC 1904 Dunajská Streda remizovali v zápase 4. kola Niké ligy skupiny o titul s FK Železiarne Podbrezová 1:1.

- Futbalisti Realu Madrid prehrali v 30. kole španielskej La Ligy doma s Valenciou 1:2. Výrazne si tak skomplikovali situáciu v boji o titul.

- Slovenský cyklista Lukáš Kubiš obsadil jedenáste miesto na 50. ročníku pretekov Volta NXT Classic v Holandsku.

- Približne 350 metrov feratových trás určených pre začiatočníkov, ale aj skúsených lezcov ponúka nový feratový areál Sokolie skaly vo Zvolene.

- Slovenské futbalistky do 19 rokov prehrali v zápase 2. fázy kvalifikácie ME v 4. skupine s domácimi Taliankami vysoko 1:6.

- Odporcovia amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardára Elona Muska uskutočnia naprieč Spojenými štátmi protesty s názvom Hands Off! (Ruky preč!) proti krokom Trumpovej administratívy.