Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Šport

Putin otvoril zimné olympijské hry, oheň zapálili Rodninová a Treťjak

Vlajkonosič Zdeno Chára so slovenskou zástavou na otváracom ceremoniáli XXII. zimných olympijských hrách v Soči 7. februára 2014 . Foto: TASR/Michal Svítok

Na otváracom ceremoniáli sa predstavil aj slovenský olympijský tím s vlajkonosičom Zdenom Chárom.

Soči 7. februára (TASR) - V poradí XXII. zimné olympijské hry v Soči sa oficiálne začali a otvoril ich ruský prezident. Vladimir Putin na piatkovom úvodnom ceremoniáli v čiernomorskom stredisku vyriekol formulku "Vyhlasujem hry v Soči za otvorené" o 22.28 h miestneho času, t.j. o 19.28 SEČ.

Po chvíli prinieslo kvarteto ruských osobností - hokejista Vjačeslav Fetisov, rýchlokorčuliarka Lydia Skoblikovová, kozmonautka Valentina Tereškovová a oscarový režisér Nikita Michalkov - olympijskú vlajku na vyvýšené pódium a tá vzápätí vystúpila na stožiar. Po zaspievaní olympijskej hymny v podaní opernej divy Anny Netrebkovej prišli na rad tradičné sľuby športovcov, trénerov a rozhodcov.

Cti slávnostne zapáliť olympijský oheň sa dostalo bývalému vynikajúcemu hokejovému brankárovi Vladislavovi Treťjakovi a sovietskej krasokorčuliarskej legende Irine Rodninovej. Tento akt dal bodku za otváracím ceremoniálom, ktorým sa začal vyše dva týždne trvajúci bienálny športový vrchol.

Zapálenie olympijského ohňa počas otváracieho ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči 7. februára 2014.
Foto: TASR/AP
Ešte pred zapálením putovala olympijská pochodeň z rúk tenisovej hviezdy Marie Šarapovovej k rekordérke v skoku o žrdi Jelene Isinbajevovej. V štafete pokračoval trojnásobný olympijský víťaz v zápasení Alexander Karelin, štvrtou "do partie" bola gymnastka Alina Kabajevová a všetci spoločne odovzdali "fakľu" dvojici Treťjak - Rodninová.

Pestrofarebný program s názvom "Rusko sníva" v podaní renomovaného režiséra Konstantina Ernsta, ktorého zloženie sa Rusom podarilo dokonale utajiť až do poslednej chvíle, odštartoval predstavením azbuky. Organizátori si pripravili pre každé písmenko niečo z ruskej histórie. Priestor dostal sovietsky kozmický program Sputnik, svetoznámy ruský balet, čiapka ušianka či velikáni ruskej histórie - chemik Dmitrij Ivanovič Mendelejev a legendárny kozmonaut Jurij Gagarin.

Na ploche štadióna sa vzápätí objavilo malé dievčatko menom Ljubov (v preklade Láska - pozn.), ktoré počas pomyselného spánku premietlo divákom najdôležitejšie okamihy ruských dejín, prírodné krásy a ďalšie míľniky ruskej histórie. Počas prvej časti slávnosti sa však pritrafil prvý menší problém. Jedna z veľkých snehových vločiek, ktoré sa mali zmeniť na olympijské kruhy, sa neotvorila. Nad hlavami ľudí sa tak zjavili iba štyri kruhy, chýbal posledný z nich symbolizujúci americký kontinent.

Fotogaléria: Otvárací ceremoniál ZOH v Soči



Po privítaní ruskej hlavy štátu Putina a šéfa Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha zaspieval mužský "chór" zborovo a mohutne ruskú štátnu hymnu. Kým na stožiar stúpala bielo-modro-červená vlajka, na ploche symetricky sa pohybujúci dobrovoľníci s prispením trikolórneho nasvietenia vytvorili mihotajúcu sa repliku ruskej zástavy.

Z otváracieho ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči 7. februára 2014 . Na snímke jedna z veľkých snehových vločiek, ktoré sa mali zmeniť na olympijské kruhy, sa neotvorila počas otváracieho ceremoniálu. Nad hlavami ľudí sa tak zjavili iba štyri kruhy, chýbal posledný z nich symbolizujúci americký kontinent.
Foto: TASR/Michal Svítok

Ceremoniál pokračoval v rýchlom tempe tradičným defilé zúčastnených krajín a ich športovcov. Prvou krajinou, ktorej športovci zamávali nadšenému davu divákov, bolo Grécko. V staroveku sa práve pod Akropolou zrodila myšlienka olympijského ducha a symbolicky sa tu uskutočnili v roku 1896 aj prvé novodobé Hry, odvtedy Gréci pochodujú oválom počas ceremoniálu ako prví.

Zdeno Chára na čele slovenskej výpravy



Vlajkonosič Zdeno Chára so slovenskou zástavou na otváracom ceremoniáli XXII. zimných olympijských hrách v Soči 7. februára 2014.
Foto: TASR/Michal Svítok
Slovenská ekipa na čele s vlajkonosičom Zdenom Chárom vyšla na štadión ako 64. z celkového počtu 88 účastníckych národov o 21.06 miestneho času (18.06 SEČ - pozn.). Vrátane 206 cm vysokého hokejistu Bostonu Bruins "korzovalo" plochou celkove 78 členov výpravy spod Tatier, z toho bolo 43 športovcov. Slováci sa ukázali svetu oblečení vo vkusných čierno-bielych zimných vetrovkách, v ich výbave nechýbali teplé čiapky s brmbolcom, rukavice a šály - všetky tieto doplnky oblečenia ušité na rýdzo slovenský spôsob v čičmianskom motíve. "Bola to pre mňa veľká pocta a niečo povznášajúce, že som sa ako jediný hráč z NHL mohol zúčastniť na tejto slávnosti. Bol to pre mňa úplne nový pocit, lebo v Turíne a vo Vancouveri som prišiel do dejiska Hier až v ich priebehu. Takže teraz som vlastne prvýkrát vnímal naživo tento ceremoniál. Navyše to bolo umocnené tým, že som mohol niesť vlajku a celý krásny večer som si užíval," povedal Chára.

Ako poslední vyšli na plochu domáci Rusi, ktorým hralo do pochodu dievčenské popové duo tATu. Išlo o zaujímavú voľbu organizátorov, pretože Lena Katinová a Julia Volkovová v rámci imidžu predstierajú lesbický vzťah. Pritom ruská vláda minulý rok prijala kontroverzný zákon o zákaze otvorenej propagácie homosexuality. A aby nebolo kontroverzie málo, tATu zaspievali skladbu o dvoch spolužiačkách, ktoré sú do seba zamilované. Organizátori uviedli, že pieseň "Not Gonna Get Us" je jednou z mála, ktorú poznajú aj zahraniční fanúšikovia hudby. Po defilé športovcov sa divákom predstavili aj tri maskoty - snežný leopard, zajac a polárny medveď.

Príbeh Ruska


Z otváracieho ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči 7. februára 2014.
Foto: TASR/Michal Svítok
Slávnosť pokračovala príbehom niekoľkostoročnej cesty Ruska ako cárskej veľmoci, cez obdobie komunizmu až po súčasnosť. Organizátori pútavým dejom chceli vyslať svetu odkaz, že Ruská federácia je mnohonárodnostným štátom pre všetkých. Baletní umelci predstavili dobu cára Petra Veľkého, rovnako aj scénu bálu z románu Vojna a mier spisovateľa Leva Nikolajeviča Tolstoja, nechýbala pestrá prezentácia Kremľa.

"Vitajte na XXII. ZOH v Soči, drahí priatelia. Naše mesto je jedinečné, tak ako je jedinečné celé naše Rusko. Krajina, kde sa Európa stretáva s Áziou, krajina úspechov a veľkých víťazstiev. Sme hrdí, že môžeme privítať celý svet. V roku 2007 prezident Putin v Guatemale povedal svetu o našom sne, zdalo sa to ako neskutočné a niečo nesplniteľné, ale my sme tomu uverili a teraz sa tu o sedem rokov neskôr nachádzame, priamo v centre tohto sna. Chceme, aby sa talent športovcov prejavil ako inšpirácia pre všetkých. Chceme svetu ukázať tradície a pohostinnosť, ktorou sa v Rusku pýšime. Naše Hry budú horúce, nie preto, že tu rastú palmy, ale že máme žiaru v našich srdciach. Naše Hry budú studené, s novými športami. A naše Hry budú aj Vaše," povedal v prejave prezident organizačného výboru ZOH v Soči Dmitrij Černyšenko, ktorý zožal od prítomných obrovský aplauz.

Následne sa k mikrofónu postavil Thomas Bach: "Dnes prepisujeme olympijskú históriu. Vyjadrujem rešpekt tejto krajine a rôznorodým ľuďom, ktorí v nej žijú. Svet uvidí, čo všetko sa tu podarilo zrealizovať, je to niečo pozoruhodné. Chcel by som sa poďakovať prezidentovi Ruskej federácie, vláde, organizačnému výboru za ukážkovú snahu, odhodlanie a vzťah k olympizmu. Ďakujem všetkým obyvateľom Soči a Krasnodarskému regiónu. Som si istý, že z tejto olympiády budete ešte dlho ťažiť. Ukážte, že je možné žiť pod jednou strechou bez diskriminácie. Olympijské hry spájajú ľudí, sú festivalom športu. Prosím, rešpektujte olympijský odkaz, buďte tolerantní a mierumilovní."

"Nikdy som nesníval o tom, že budem vlajkonosičom. Každý športovec po takom niečom túži a mne sa to podarilo. Cítim sa skvele," povedal ruský reprezentant v boboch Alexander Zubkov. Štyridsaťročný taliansky sánkar Armin Zöggeler je skúseným olympijským harcovníkom, no aj jeho uchvátil strhujúci ceremoniál. "Sú to moje šieste Hry, ale prvýkrát sa mi až teraz podarilo byť na otváracom ceremoniáli. V minulosti mi športové povinnosti vždy kolidovali s otvorením olympiády. Našťastie, teraz som sa mohol zúčastniť a musím uznať, že to bola veľkolepá šou. Slovom paráda!" Austrálsky snoubordista Alex Pullin si tiež pochvaľoval otvorenie olympiády: "Všetci sme si túto udalosť náramne užili a dobre sme sa naladili na športové zápolenia, ktoré nás od zajtra čakajú. Ceremoniál bol vzrušujúci."

Ceremoniálu sa zúčastnili významné osobnosti


Ruský prezident Vladimir Putin (druhý sprava), prezident MOV Thomas Bach (tretí sprava) a šéf OSN Pan Ki-mun (štvrtý sprava) mávajú počas otváracieho ceremoniálu XXII. zimných olympijských hier v Soči 7. februára 2014.
Foto: TASR/AP Photo
V hľadisku Olympijského štadióna Fišt nechýbali významné osobnosti politického života, podľa informácií organizátorov sa v Soči zišlo viac než 40 prezidentov z celého sveta. Prostredníctvom televíznej obrazovky sledovali ceremoniál približne tri miliardy ľudí, priamo v dejisku olympiády malo tú česť 40.000 divákov, čo je kapacita štadióna Fišt. Na otvárací ceremoniál sa prišli pozrieť okrem iných celebrít aj hollywoodske hviezdy Angelina Jolie a Brad Pitt.

Hry v Soči sa zrejme vryjú do pamäti účastníkov aj vďaka tomu, že sú prvými zimnými olympijskými hrami v subtropickej oblasti. Súčasne sa hovorí aj o olympiáde s najvyššími nákladmi v histórii. Väčšinu z 50 miliárd dolárov minula vláda z Moskvy a korporatívni investori na výstavbu ciest a železničného spojenia do horského strediska Roza Chutor. Najpočetnejšia výprava 230 športovcov pricestovala z USA, o päť menej bude hájiť farby domáceho Ruska, Kanadu bude reprezentovať 220 športovcov.

Prvé medailové kolekcie rozdajú v sobotu 8. februára v piatich športových odvetviach. Vôbec prvé sočské finále obstarajú snoubordisti v debutovej disciplíne pod piatimi kruhmi slopestyle so začiatkom o 9.45 SEČ. V rámci slovenských športovcov zasiahnu ako prví do diania biatlonisti v mužskom šprinte na 10 km. Organizátori v Soči pripravili celkovo 1300 kusov medailí pre 98 športových disciplín.

Soči prekoná v počte vysielacích hodín Peking

Zimné olympijské hry v Soči vyprodukujú viac vysielacích hodín televíznych prenosov ako v roku 2008 na OH v Pekingu. V piatok to povedal prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach. Na ZOH je pritom oveľa menej športov ako na letných hrách.

"Slnko svieti na Soči, slnko svieti na atlétov," povedal Bach pred otváracím ceremoniálom v Soči. "Hry vyprodukujú prenosy do viac ako 200 krajín na svete s celkovým počtom 75.000 vysielacích hodín," dodal prvý muž MOV. Z Pekingu 2008 odvysielali 72.000 hodín

Ruská polícia zatkla štyroch aktivistov za práva homosexuálov

Tesne pred začiatkom otváracieho ceremoniálu ZOH v Soči zatkla polícia v Petrohrade štyroch aktivistov za práva homosexuálov. Tí v centre mesta rozprestreli plagát so sloganom "Diskriminácia sa nezlučuje s olympijskou chartou".

Protest zorganizovala skupina za ľudské práva All Out. Jej prestavitelia na svojom webe uviedli, že polícia ich kompletne obklúčila už pred začatím akcie.

Kontroverzný ruský zákon o zákaze otvorenej propagácie homosexuality kritizovalo množstvo politikov, štátnikov i organizácií za ľudské práva.