Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 9. apríl 2025Meniny má Milena
< sekcia Šport

Zatkli sedem futbalových funkcionárov FIFA podozrivých z korupcie

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V stredu zároveň otvorili trestné konania voči jednotlivcom v súvislosti s udeleným práv na organizáciu majstrovstiev sveta v rokoch 2018 a 2022 Rusku, respektíve Kataru.

Zürich 27. mája (TASR) -Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) označila zatknutie siedmich popredných funkcionárov za "ťažký moment", no uviedla, že jej prezident Sepp Blatter po prepuknutí korupčného škandálu nezloží funkciu a voľby nového šéfa organizácie sa uskutočnia podľa plánu.

"Rozhodne je to pre nás ťažký moment. No je to dobré pre FIFA. Potvrdzuje to, že sme na správnej ceste. Bolí to, nie je to jednoduché, ale je to správna cesta," agentúra Reuters citovala hovorcu FIFA Waltera De Gregoria. Podľa jeho slov situácia neovplyvní prezidentské voľby, ktoré sa uskutočnia podľa pôvodného plánu v piatok počas kongresu organizácie v Zürich. Taktiež zdôraznil, že dva najbližšie svetové šampionáty budú organizovať Rusko (2018) a Katar (2022), tak ako boli zvolené.

Federálne ministerstvo spravodlivosti Švajčiarska v stredu v krajine zatklo sedem vysokopostavených funkcionárov pre podozrenie z korupcie a plánujú ich vydať americkým úradom, ktoré ich vyšetrujú. Miestne orgány zároveň v stredu otvorili vlastné trestné konania voči jednotlivcom v súvislosti s udelením práv na organizáciu majstrovstiev sveta v roku 2018 Rusku a 2022 Kataru.

Úrad generálneho prokurátora Švajčiarska taktiež informoval, že zadržali aj dáta a dokumenty z informačných systémov Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Vyšetrovatelia chcú vypočuť desať členov Výkonného výboru FIFA, ktorí hlasovali o pridelení dejísk MS v roku 2010.

Ide pritom o samostatné vyšetrovanie, ktoré nie je priamo spojené s tým, ktoré odštartovali americké úrady v súvislosti so siedmimi zatknutými osobami.

V stredajšom vyhlásení švajčiarske ministerstvo informuje, že americké úrady podozrievajú zatknutých z prijatia úplatkov vo výške niekoľkých desiatok miliónov dolárov. Tých sa mali dopustiť v období od roku 1990 až doteraz.

"Sedem futbalových funkcionárov zatkla dnes v Zürich polícia miestneho kantónu. Zatykače boli vydané na žiadosť amerických orgánov. Kancelária prokurátora pre východný obvod New Yorku vyšetruje tieto osoby pre podozrenie z prijatia úplatkov. Predstavitelia športových mediálnych spoločností a promotérskych firiem sú podozriví z toho, že platili futbalovým funkcionárom, delegátom FIFA a ďalším osobám z organizácií FIFA dokopy viac ako 100 miliónov dolárov. Predpokladá sa, že na oplátku získali mediálne, marketingové a sponzorské práva na futbalové turnaje v Latinskej Amerike. Podľa amerických orgánov sa tieto zločiny pripravili na území USA a platby išli cez americké banky," uvádza sa vo vyhlásení.

Zásah sa odohral iba dva dni pred voľbami prezidenta FIFA, v ktorých sa Blatter usiluje už o piate funkčné obdobie v rade. Jeho jediný protikandidát je jordánsky princ a súčasný viceprezident FIFA Ali bin Al-Hussein.

Vo väzbe je momentálne sedem futbalových funkcionárov - Eugenio Figueredo, Eduardo Li, Jose Maria Marin, Julio Rocha, Costas Takkas, Jeffrey Webb a Rafael Esquivel. Všetkých by mali vydať americkým úradom. Tie oznámili, že obvinených je celkovo 14 osôb. Nie všetci z nich sa však nachádzajú v Zürichu.

Ďalší obvinenými sú Jack Warner z Trinidadu a Tobaga, Paraguajčan Nicolas Leóz, Američan Aaron Davidson, Brazílčan José Margulies, Alejandro Burzaco, Hugo a Mariano Jinkinsoví z Argentíny. V kauze sa už priznalo kvarteto mužov - bývalý americký člen FIFA Chuck Blazer, Warnerovi synovia Daryan a Daryll, člen exekutívy brazílskej marketingovej firmy Traffic Sports Jose Hawilla.

Na škandál zareagovala aj Európska futbalová únia (UEFA), ktorá je "zaskočená a smutná z rannej udalosti v Zürichu". V stanovisku riadiaceho orgánu európskeho futbalu sa ďalej uvádza, že akékoľvek komentáre vo fáze vyšetrovania by boli unáhlené a preto si UEFA počká na ďalšie informácie týkajúce sa kauzy.

Ministerstvo spravodlivosti Švajčiarska v reakcii na korupčné škandály zablokovalo účty vo viacerých švajčiarskych bankách. Podľa vyjadrenia ministerstva ide o účty, cez ktoré sa mali realizovať úplatky. Vyšetrovatelia zaistili aj množstvo bankových dokumentov.

Kandidát na prezidenta princ Al-Hussein v reakcii na zatýkanie uviedol, že svetový futbal potrebuje nové vedenie. "Nemôžeme pokračovať v takejto kríze. FIFA potrebuje lídrov, ktorí budú riadiť, viesť a chrániť naše národné asociácie. Takých, ktorí pomôžu napraviť reputáciu a obnoviť dôveru stoviek miliónov futbalových fanúšikov," citovala agentúra AP z oficiálneho stanoviska princa.

Na stredajšej tlačovej konferencii amerických orgánov generálna prokurátorka Lorreta Lynchová uviedla, že korupčné konanie sa vyšetruje aj v súvislosti s organizáciou juhoamerického šampionátu Copa America v budúcom roku, ktoré sa majú konať na pôde USA prvýkrát v histórii. Korupčné konania sa dopustili funkcionári svetových konfederácií CONCACAF a COMNEBOL. Existujú korupčné indície aj s udelením organizácie MS 2010 v JAR. Podľa Lynchovej korupcia devalvuje FIFA najmenej 24 rokov.

Američania tiež potvrdili, že ich vyšetrovanie sa netýka volebných procesov pri udelení MS 2018 v Rusku a 2022 v Katare.

Šéf kriminálneho oddelenia amerického daňového úradu Internal Revenue Service (IRS) Richard Weber oznámil, že obžaloba má 47 bodov. "Skutočne ide o majstrovstvá sveta podvodov. Dnes sme ukázali FIFA červenú kartu. Dnes je dobrý deň pre futbalových fanúšikov na svete, dobrý deň pre boj s korupciou, prania špinavých peňazí a únikom daní. Futbaloví fanúšikovia by sa nemali báť, že funkcionári korumpujú ich šport," citovala Webera agentúra DPA.

Švajčiarske úrady informovali, že šesť zo zatknutých mužov podnikne kroky k vydaniu do USA. Súhlasil s ním len jeden z nich, ktorého meno ale nezverejnili.

Prezident: Podporíme Indiu ako nového stáleho člena Bezpečnostnej rady

India je podľa prezidenta inšpiráciou pre Slovensko v mnohých oblastiach. V tejto súvislosti spomenul modernizáciu a digitalizáciu.

,aktualizované 

- Minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) sú na pracovnej ceste v Číne. Rokovať tam majú o obchodnej a ekonomickej spolupráci so zástupcami čínskych firiem.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže predložilo do skráteného medzirezortného pripomienkového konania návrh na zvýšenie platov zamestnancov v školstve.

- Čína v stredu odmietla ako „absolútne nepodložené“ tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že „mnoho“ čínskych občanov bojuje po boku ruských síl vo vojne na Ukrajine.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov uspel na ME v Šamoríne v repasáži vo voľnoštýliarskej kategórii do 74 kg, keď zdolal Rasula Šapieva zo Severného Macedónska 4:0 na body. V stredu večer tak bude bojovať o bronz, jeho súperom bude Maďar Murad Kuramagomedov.

- Ministerstvo zdravotníctva chce zakázať predaj ochutených nikotínových výrobkov a používanie jednorazových elektronických cigariet. Vyplýva to z predbežnej informácie k pripravovanému právnemu predpisu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračovali v úvode stredajšieho rokovania v diskusii o návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Prezident SR Peter Pellegrini privítal prezidentku Indickej republiky Draupadí Murmúovú. Absolvujú spoločný rozhovor a vymenia si memorandá o spolupráci.

- V stredu ráno o 6.01 SELČ vstúpila do platnosti nová vlna amerických ciel na tovary z desiatok štátov, ktoré americký prezident Donald Trump oznámil minulý týždeň. Najväčšie clá uvalil na Čínu, na ktorej tovary platí sadza až 104 percent. Na EÚ uvalil 20-percentné clá.

- Podľa zdrojov agentúry DPA sa utorkové rokovania o vytvorení novej nemeckej vládnej koalície skončili neskoro večer bez konečnej dohody. Predstavitelia strán by ju chceli dosiahnuť do stredajšieho poludnia, informuje TASR.

- Federálny sudca v utorok nariadil Bielemu domu, aby obnovil plný prístup tlačovej agentúry Associated Press k pokrývaniu prezidentských podujatí. Odvolal sa pri tom na prvý dodatok americkej ústavy.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili utorkové rokovanie diskusiou o vládnom návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami.

- Druhé kolo konzultácií o normalizácii diplomatických vzťahov medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa uskutoční vo štvrtok v Istanbule, potvrdil v utorok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Poslanec Dávid Dej z PS sa vyjadril, že pri prideľovaní bytov Slovákom rozhoduje osoba, ktorá bola v roku 2022 za podvod a poškodzovanie veriteľa v realitnom biznise. Ide o novú riaditeľku Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania (AŠPNB) Evu Lisovú.

- Poprední členovia Európskeho parlamentu (EP) a ukrajinského parlamentu (Verchovna rada) na utorkovom online stretnutí vyjadrili silnú podporu procesu pristúpenia Kyjeva do Európskej únie. Zaviazali sa tiež k užšej spolupráci, informuje TASR podľa tlačovej správy EP.

- Niekoľko krajín vrátane Argentíny, Vietnamu, Izraela a Indie uviedlo, že sú pripravené znížiť clá na americký tovar a zmierniť iné reštriktívne opatrenia po tom, ako Washington oznámil zavedenie odvetných ciel, vyhlásil v utorok Jamieson Greer.

- Piata žiadosť Slovenska o platbu z plánu obnovy a odolnosti vo výške 570,4 milióna eur bola hlavnou témou utorňajších rokovaní podpredsedu vlády pre plán obnovy a odolnosti a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca (Hlas-SD) s predstaviteľmi Európskej komisie (EK).

- Poslanci schválili novelu zákona o športe. Tá má podľa ministerstva cestovného ruchu a športu, ktoré za úpravou stojí, umožniť jasnejšiu podporu športu, znížiť nadmernú byrokraciu, zaviesť mechanizmy na riešenie sporov v športe a tiež zefektívniť jeho financovanie.

- Pohyblivosť pápeža Františka i jeho hlas sa aj naďalej zlepšujú, uviedol v utorok Vatikán. Najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi sa zotavuje z obojstranného zápalu pľúc.

- Šéfka zahraničnej politiky Európskej únie Kaja Kallasová v utorok privítala „ambiciózny“ program Albánska, ktorého cieľom je uzavrieť rokovania o plnom členstve v bloku do dvoch rokov.

- Juraj C., obvinený v prípade minuloročného atentátu na premiéra Roberta Fica (Smer-SD), ostáva vo väzbe. Rozhodol o tom Najvyšší súd (NS) SR na utorkovom neverejnom zasadnutí. TASR o tom informovala hovorkyňa NS Alexandra Važanová.