Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 29. apríl 2025Meniny má Lea
< sekcia Šport

Toto sú reakcie osobností po prehre hokejistov SR v osemfinále s USA

Na snímke vľavo prekonaný slovenský brankár Ján Laco, vpravo gól oslavuje Ryan Donato (USA) v zápase kvalifikácie o postup do štvrťfinále olympijského hokejového turnaja Slovensko - USA na ZOH 2018 v Pjongčangu 20.februára 2018 na zimnom štadióne v juhokórejskom Kangnungu. Foto: TASR/Michal Svítok

Bývalí hokejisti SR reagujú po prehre Slovákov s USA v osemfinále olympijského turnaja.

Bratislava 20. februára (TASR) - Reakcie hokejových osobností po prehre SR s USA (1:5) v kvalifikačnom zápase o postup do štvrťfinále olympijského turnaja v Pjongčangu:

Július Šupler, bývalý reprezentačný tréner: "Nechcem veľmi hodnotiť, na to sú tam tréneri a generálny manažér. Je to momentálne úroveň nášho hokeja. Už v prvej tretine bolo vidieť, že kvalita je na strane súpera, bol pohyblivejší aj technickejší. Aj my sme mali šance, ale nepremenili sme ich. Sila a majstrovstvo súpera sa ukázali aj pri zakončení. Brankár Laco robil čo mohol a podržal spoluhráčov, ale pomoc zo strany obrancov i útočníkov bola niekedy len pasívna."

Ján Filc, bývalý hokejový tréner, kouč majstrov sveta z Göteborgu 2002: "Asi sme od toho očakávali trochu viac. Je to sklamanie po zápase s Rusmi, v ktorom sme ukázali obetavosť, dodržiavanie taktických pokynov a takisto využili, že súper nemal najlepší deň. V dnešnom zápase s Američanmi pokračovalo to zlé, čo sa udialo v dueli so Slovincami. Je to zvláštne a už to dlhší čas pozorujem, že turnaje začíname pomerne dobre, ale od zápasu k zápasu akoby strácame z herného konceptu, sústredenosti a disciplíny, a nakoniec nás zradia emócie. Aj proti USA náš výkon negradoval počas zápasu, naopak, kopili sa chyby, či už systémové, čo sa ukázalo pri zlých striedaniach, alebo v bránení vo vlastnom pásme. V zápase, v ktorom sme chceli ukázať, na čo máme, sme zlyhali. Doplatili sme na nedisciplinovanosť, za čím treba hľadať nezvládnuté emócie, nepochopenie vecí. Veď predsa nemôžu odísť hráči striedať, keď súper mieri na našu bránku, z toho potom rezultovali inkasované góly. Takisto sa ukázala naša slabá schopnosť strieľať góly. Tá závisí jednak od individuálnej zručnosti hráčov a jednak od ich priebojnosti. Tá nám chýbala a počet gólov bol malý. Preto sme zostali pred bránami osmičky. Naše vystúpenie ale netreba brať vyložene negatívne, vyžaduje si to však hlbší rozbor."

Jozef Golonka, bývalý hokejový útočník, kapitán čs. reprezentácie, strieborný a bronzový zo ZOH, držiteľ siedmich medailí z MS, niekdajší reprezentačný tréner: "Veľmi som sklamaný z nášho výsledku. Američania sa stretnú pred olympiádou prvýkrát až na letisku a napriek tomu vedia zabojovať. Prehrali sme zápas, v ktorom sme poriadne nedokázali dať a prijať prihrávku. Opäť sme doplatili na nedisciplinovanosť. Toľko vylúčení a nevieme s tým nič robiť. Na to potrebujeme niekoho zo zahraničia či rozum z NHL? Boli ale aj pozitíva, niektorí mladí hráči sa ukázali v dobrom svetle, ukázali sme, že aj v našej lige sú schopní hokejisti, napríklad Krištof či Paulovič sa v Nitre naučili veľa od starších hráčov a teraz nabrali ďalšie skúsenosti. Som smutný z toho, čo sa stalo, je mi ľúto najmä fanúšikov, ktorí merali dlhú cestu do Pjongčangu a minuli posledné peniaze, aby videli hrať mužstvo na olympiáde. Obávam, sa, že sa to môže teraz odzrkadliť na návštevách na extraligových štadiónoch. Nebudem kritizovať hráčov ani trénerov, je to na hlbšiu analýzu. Nie je to otázka jednej olympiády, takýto vývoj je tu už 15 rokov, od generácie "zlatých chlapcov". Netreba však teraz nikoho zatracovať, treba ísť ďalej, na majstrovstvách sveta máme druhú šancu."

Richard Lintner, bývalý hokejový obranca a riaditeľ spoločnosti Pro-Hokej: "Nastavila sa nová filozofia a chalani na ňu reagujú veľmi dobre. Je zrejmé, že plán, do ktorého sme sa pustili, im je zrozumiteľný a dôverujú mu. Majú za sebou prvý veľký turnaj, ktorý bol obrovskou skúsenosťou pre celé mužstvo. Je celkom zrejmé, že to, čo získali za posledné dva týždne, budú vedieť zužitkovať v ďalšom období, napríklad už aj na majstrovstvách sveta, že budú o krôčik kvalitnejší a lepší. Čo sa týka hráčov z Tipsport Ligy, odovzdali pre mužstvo všetko, čo je skvelé. Chalani si otestovali, najmä tí mladí, ako vyzerá hokej na najvyššej medzinárodnej úrovni, čo je výborná vec, najmä pred vyvrcholením sezóny v lige. Do svojich klubov sa vrátia o kúsok sebavedomejší a skúsenejší a budú im môcť pomôcť k dosiahnutiu sezónnych cieľov."

Rastislav Staňa, bývalý hokejový brankár, v súčasnosti spolukomentátor RTVS: "Štvrtý inkasovaný gól od USA bol klinec do našej rakvy, po ňom sa nám už ťažko dostávalo do zápasu. Američania boli v tomto stretnutí efektívnejší. Zopár dobrých striedaní sme mali aj my, ale nedokázali sme z toho vyťažiť gól. Zápas so Slovincami zlomili góly v našich oslabeniach, to boli kľúčové momenty, rovnako ako v dueli s USA. Výhra nad Rusmi nám dávala nádej do turnaja, ale potom sme nedokázali využiť pozíciu, ktorú sme si týmto víťazstvom vytvorili. Chalani to budú ľutovať, najmä zápas so Slovinskom."



Michal Hudec, bývalý hokejový reprezentant: "Bolo to o prvom zbytočnom inkasovanom góle. Prišli naše dva zbytočné fauly, v presilovke nám USA odskočili na 2:0, potom zvýšili na 3:0. Následne sme strelili gól, ktorý dám nadával nádej, potom sme ale odišli fyzicky aj mentálne. Američania boli jednoducho vo všetkom lepší, zaslúžene vyhrali. Po zápase s Rusmi panovala pozitívna eufória, celkovo sa ale turnaj ťažko hodnotí, nedá sa povedať, že by sme sa niekam za tie roky pohli, stále sme na rovnakom mieste. Treba si vychovávať ďalšiu generáciu, nedá sa spoliehať na Ladislava Nagya či Tomáša Surového, za ich chrbtami by mali byť ďalší lídri."

Peter Pellegrini: Musíme bojovať proti preregulovanosti v EÚ

Podľa Pellegriniho je nevyhnutné zabezpečiť dobré prepojenie regiónu prostredníctvom kvalitnej železničnej či diaľničnej infraštruktúry.

,aktualizované 

- Príjem z transakčnej dane do štátneho rozpočtu by mohlo nahradiť vyššie zdanenie bánk, automobiliek a obchodných reťazcov. V utorok to vo videonahrávke zaslanej médiám uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak (nezávislý).

- Slovenský prezident Peter Pellegrini vo Varšave v utorok vyzval na boj proti preregulovanosti na európskej úrovni.

- Európsky policajný úrad (Europol) v utorok oznámil, že vytvára mnohonárodnú policajnú jednotku, ktorá bude bojovať s rastúcim problémom verbovania maloletých kriminálnymi organizáciami na páchanie násilných trestných činov.

- Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR chce zaviesť povinné prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie do materskej školy (MŠ) postupne od štyroch rokov a následne od troch rokov.

- Svetoví lídri reagujú na víťazstvo kanadskej Liberálnej strany (LPC) premiéra Marka Carneyho v pondelňajších predčasných parlamentných voľbách.

- Kanadský premiér Mark Carney v utorok v Ottawe ohlásil víťazstvo svojej Liberálnej strany (LPC) v predčasných parlamentných voľbách.

- Rusko aj Ukrajina sa v utorok znovu navzájom obvinili z nočných leteckých útokov. Podľa ukrajinských úradov pri ruských náletoch na Dnepropetrovskú oblasť zomrelo 12-ročné dievča. Moskva informovala, že zostrelila 91 ukrajinských dronov,

- Európski a ukrajinskí predstavitelia sa obávajú, že americký prezident Donald Trump by mohol využiť malý pokrok v rokovaniach medzi Kyjevom a Moskvou na to, aby z nich vycúval. Píšu o tom britské noviny Financial Times.

- Slovenský hokejista Dalibor Dvorský sa pripojí k slovenskému tímu v príprave na majstrovstvá sveta vo Švédsku a Dánsku. Pre 19-ročného útočníka to bude prvý šampionát elitnej kategórie. O jeho účasti informoval generálny manažér slovenského tímu Miroslav Šatan.

- Štyria ľudia vo veku od štyroch do 18 rokov prišli v pondelok o život v mestečku Chatham v americkom štáte Illinois, kde auto narazilo do budovy školskej družiny YNOT After School Camp. Niekoľko ďalších zranených previezli do nemocnice.

- Liberálna strana (LPC) premiéra Marka Carneyho sa stala víťazom pondelňajších predčasných parlamentných volieb v Kanade, čím si zabezpečila ďalšie funkčné obdobie. Druhí skončili konzervatívci (CPS) Pierra Poilievra.

- Západní spojenci sa chystajú do desiatich dní zvýšiť tlak na Rusko, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron v rozhovore pre týždenník Paris Match.

- V súvislosti s masívnym výpadkom prúdu vyhlásili v pondelok v Španielsku núdzový stav. Oznámilo to tamojšie ministerstvo vnútra s tým, že tento stav sa bude vzťahovať na regióny, ktoré o to požiadajú. TASR o tom informuje podľa portálu Sky News.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v telefonáte s ruským náprotivkom Sergejom Lavrovom uviedol, že Spojené štáty sú odhodlané pracovať na ukončení „nezmyselnej“ vojny na Ukrajine.

- Muža, ktorý na pouličnom festivale v kanadskom meste Vancouver autom typu SUV vrazil do skupiny ľudí, v pondelok obvinili z viacnásobnej vraždy.

- Masívny výpadok prúdu, ktorý v pondelok hlásia z Portugalska i Španielska a nakrátko postihol aj časť Francúzska, mohol spôsobiť zriedkavý atmosférický jav, pričom trvať by mohol aj týždeň.

- Voľby do Národnej rady (NR) SR by v apríli vyhralo hnutie Progresívne Slovensko (PS) so ziskom 22,5 percenta hlasov, za ním by skončila strana Smer-SD, ktorú by volilo 20,5 percenta voličov.

- Masívny výpadok elektrického prúdu v Španielsku ovplyvnil dianie na tenisovom turnaji Mutua Madrid Open.

- Mohutný výbuch v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás zapríčinila nedbanlivosť a nedodržanie bezpečnostných opatrení, povedal v pondelok podľa štátnych médií minister vnútra Eskandar Mómení.

- Český hokejista Pastrňák sa pripojí k reprezentácii na blížiacich sa MS v Dánsku a Švédsku. Dvadsaťosemročný útočník Bostonu Bruins v NHL informáciu potvrdil serveru iSport.cz. K tímu sa pripojí po Českých hrách v Brne, krátko pred odletom do dejiska šampionátu.