Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia

VIDEO: Bratislava je stredobodom európskej diplomacie, hostí lídrov EÚ

Na snímke premiér SR Robert Fico poskytuje rozhovor novinárom počas príchodu na rokovanie na Bratislavskom hrade. V Bratislave dňa 16. septembra 2016. Foto: TASR - Michal Svítok

Hlavné mesto Slovenska dnes hostí po prvýkrát lídrov zo všetkých členských krajín EÚ okrem Veľkej Británie.

Bratislava 16. septembra (TASR/Tablet.TV) – Začína sa hovoriť o Bratislavskom procese, čo je veľmi dôležité, pretože summit sa takto dostane do politických dejín EÚ. Slovenský premiér Robert Fico to vyhlásil na kontrolnom dni pred začiatkom tohto významného podujatia. Hlavné mesto Slovenska dnes hostí po prvýkrát lídrov zo všetkých členských krajín EÚ okrem Veľkej Británie.

"Je to summit, ktorý by som nazval summit - sebareflexia, summit - hľadanie východísk. Tento Bratislavský proces by mal pokračovať na Malte a potom na jar v Ríme, kde sa budú konať oslavy výročia podpisu Rímskych zmlúv," uviedol Fico.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák informoval, že na summit sa zaregistrovalo 343 delegátov, 1350 novinárov, z toho 1100 zahraničných. "Zhruba 500 dodávateľov sa podieľa na zabezpečení fungovania tohto podujatia. Bude tu 75 tlmočníkov a niekoľko desiatok osobných strážcov. Toto podujatie nemá na Slovensku obdobu, môže sa porovnávať iba so summitom Bush-Putin,“ povedal.

Bratislava je dnes podľa jeho slov nielen hlavným mestom Európy, ale mestom, na ktoré sa upiera pozornosť celého sveta. Dokazujú to podľa neho akreditovaní novinári z celého sveta - zo Spojených štátov, Mexika, Južnej Afriky i z Japonska.

"Našou úlohou je byť hostiteľmi, vytvoriť dôstojné podmienky preto, aby mali lídri možnosť v pokoji rokovať a hovoriť o budúcnosti Európskej únie. Robili sme všetko preto, aby sme takého podmienky vytvorili," dodal šéf rezortu diplomacie.

Najvýznamnejšou úlohou summitu podľa slovenského premiéra je zastaviť vlnu pesimizmu a súčasne eliminovať riziko ďalšej možnej série referend alebo pokusov o oslabovanie. "Ak odštartujeme v Bratislave proces a povieme si, že EÚ je jedinečný projekt, na ktorom nám záleží, rovnako si priznáme nejaké chyby a súčasne pomenujeme konkrétne témy, na ktoré sa chceme v nasledujúcich mesiacoch sústrediť, tak to bude mimoriadne úspešný summit," konštatuje Fico.


Zároveň upozorňuje na to, že lídri musia hovoriť o tom, čo dnes ľudí najviac zaujíma. "Bude to predovšetkým téma bezpečnosti, nielen v duchu migrácie a terorizmu, ale aj ekonomickej a sociálnej. Budeme hovoriť o novom postavení Európskej únie ako svetového hráča, pokiaľ ide o globálnu politiku. Budeme hovoriť o nových formách komunikácie, pretože ako keby sa Únia ako celok nevedela predať," informuje premiér.




Podľa neho sa dá predpokladať, že diskusia bude aj kritická. "Veď inak by to nemalo význam. My nepozývame premiérov a prezidentov na výlet, my ich pozývame na veľmi vážnu diskusiu. Áno, môžeme očakávať, že budú aj vyjadrenia a diskusia, ktorá bude veľmi tvrdá," upozorňuje Fico.

On sám by prijal, ak by do sveta vyslali tzv. Bratislavský list, proces, memorandum, ktoré pomenuje fakt, že stojíme za Európskou úniou, nič lepšie nemáme, a že je to mimoriadne pozitívny projekt, čoho príkladom je podľa neho aj Slovensko.

Minister Lajčák upozornil na výnimočnosť summitu. "Summit je historický aj tým, že doteraz sa lídri stretávali v Bruseli, aby riešili otázky finančnej krízy, bezpečnosti, migrácie. Toto je prvýkrát za desať rokov, čo sa stretávajú mimo Bruselu, prvýkrát vo formáte 27 a prvýkrát, čo sa budú venovať Európskej únii ako takej," vysvetľuje.



Lídri budú rokovať na Bratislavskom hrade a neformálny obed si dajú na lodi. Bratislavský summit by mal byť akýmsi počiatkom procesu, ktorý bude prebiehať šesť mesiacov. Vrcholiť by mal v marci pri príležitosti osláv 60. výročia Rímskych zmlúv. Ako už viacerí predstavitelia avizovali, summit by mal byť vhodným priestorom na diskusiu lídrov o tom, kde sa momentálne EÚ nachádza a kam sa má uberať.

Počas prvého pracovného stretnutia sa lídri budú venovať diagnóze, kde sa momentálne EÚ nachádza. Počas pracovného obeda na lodi budú rozoberať problematiku brexitu a v rámci tretej časti rokovania bude diskusia venovaná konkrétnym krokom počas nasledujúcich šiestich mesiacov.



Všetko o SUMMITE v Bratislave nájdete TU.

Takáč: Nové ohnisko slintačky nie je, likvidácia chovov bola ukončená

Informoval zároveň, že počas pondelka asi pred 12.00 h bola ukončená depopulácia všetkých chovov, ktoré boli pozitívne, vrátane kontaktného chovu.

,aktualizované 

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.