Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 3. máj 2025Meniny má Galina
< sekcia UNESCO a veda

Nositeľ Nobelovej ceny Richard Feynman sa narodil pred sto rokmi

V piatok 11. mája si pripomíname 100. výročie narodenia Richarda Feynmana, vedca, ale aj vtipného popularizátora vedy a všestranne nadaného človeka. Foto: Wikipedia

Jeho známa životopisná kniha To nemyslíte vážne, pán Feynman vyšla v roku 1985.

New York/Bratislava 11. mája (TASR/Teraz.sk) - To nemyslíte vážne, pán Feynman! Bonmot, ktorý sa stal zároveň názvom jeho životopisu, preslávil známeho fyzika a nositeľa Nobelovej ceny na celom svete. V piatok 11. mája si pripomíname 100. výročie narodenia Richarda Feynmana, vedca, ale aj vtipného popularizátora vedy a všestranne nadaného človeka.

Richard Phillips Feynman sa narodil 11. mája 1918 vo Far Rockaway, v štvrti Queens v New Yorku. Pochádzal zo židovskej rodiny. Po svojich rodičoch zdedil zmysel pre humor a schopnosť klásť otázky. Záľuba v opravovaní rádií ho priviedla k elektrotechnike. "Bavili ma rádiá. Sprvu som mal kryštálku, ktorú som si kúpil v obchode. Počúval som ju večer cez slúchadlá, než som zaspal. Ak mama s otcom išli večer na návštevu, po návrate zašli ku mne do izby a zložili mi slúchadlá – a pritom si robili starosti, čo mi asi naliezlo do hlavy, kým som spal," spomína Feynman vo svojom životopise.

Na strednej škole sa začal zaujímať o matematiku. Študoval na Massachusettskom technologickom inštitúte( MIT - Massachusetts Institute of Technology) v meste Cambridge, kde v roku 1939 absolvoval bakalárske štúdium a v roku 1942 Princetonskú univerzitu (Princeton University) v New Jersey.

Zameriaval sa na kvantovú mechaniku, už v tomto čase vytváral základ tzv. Feynmanových diagramov, ktoré prehľadne graficky znázorňujú interakcie elementárnych častíc.

Podieľal sa na Projekte Manhattan, v ktorom americká armáda vyvíjala atómovú bombu. Práca v laboratóriách v Los Alamos prebiehala v režime prísneho utajenia a v izolácii, takže sa unudený vedec zabával rôznymi spôsobmi, napríklad hrou na perkusie, ale aj číselnými príkladmi.

Počas doktorandského štúdia sa Feynman oženil s Arline Greenbaumovou, ktorej však diagnostikovali tuberkulózu. Chorobe podľahla 16. júna 1945.

Istý čas Feynman pôsobil na Cornellovej univerzite (Cornell University) v Ithace, v štáte New York. V rokoch 1949 a 1951 navštívil Brazíliu, kde využil svoje muzikantské a perkusionistické schopnosti.

Keď v roku 1949 uskutočnil Sovietsky zväz prvú pokusnú explóziu svojej vlastnej atómovej bomby, rozbehlo sa v USA rozsiahle vyšetrovanie, v ktorom obvinili zo špionáže viacerých Feynmanových kolegov. Aj na samotného Feynmana mala FBI rozsiahly spis.

Z viacerých pracovných ponúk sa Feynman rozhodol pre Kalifornskú technickú univerzitu (California Institute of Technology – Caltech) v Pasadene v Kalifornii, pretože bol preňho veľmi dôležitý kontakt so študentmi, ktorých považoval za zdroj svojej inšpirácie. Pre svoje pedagogické schopnosti získal prezývku „Veľký vykladač“, keďže bol presvedčený, že sa aj najzložitejšia fyzikálna problematika dá vysvetliť zrozumiteľne.

Podarilo sa mu to aj v prípade kvantovej elektrodynamiky (QED). Ide o teóriu, ktorá vysvetľuje elektromagnetické javy na úrovni elementárnych častíc. Práve za svoj prínos v tejto oblasti získal Richard Feynman v roku 1965 Nobelovu cenu za fyziku spoločne s Julianom Schwingerom a Šiničiróm Tomonagom. Problematiku aj pre laikov zrozumiteľne vysvetľuje vo svojej knihe QED, nezvyčajná teória svetla a látky.

V roku 1952 sa Feynman oženil s Mary Louise Bellovou, s ktorou sa však po štyroch rokoch manželstva rozviedli. Jeho treťou manželkou sa stala Angličanka Gweneth, s ktorou mal syna Carla a dcéru Michelle.

Jeho známa životopisná kniha To nemyslíte vážne, pán Feynman vyšla v roku 1985. V roku 1986 sa Feynman stal členom komisie, ktorá skúmala príčiny tragédie amerického raketoplánu Challenger. Zostavil ju priamo prezident USA Ronald Reagan a na jej čele stál bývalý štátny sekretár USA William P. Rogers. Ukázalo sa, že nízka teplota v deň štartu zmenila vlastnosti tesnenia, ktoré stratilo pružnosť. Feynman tento záver demonštroval priamo na televíznej obrazovke v pohári s ľadovou vodou. Svoje skúsenosti s prácou v komisii zužitkoval vo svojej knihe s názvom Kto sa stará o to, čo si ľudia myslia?

V roku 1978 mu diagnostikovali rakovinu. Po opakovaných operáciách bol odkázaný na dialýzu a 15. februára 1988 zomrel. Jeho posledné slová boli: "Nerád by som dvakrát umieral, je to nudné."

UNIKÁTNE FOTOGRAFIE: Bratislava bude mať zoologickú záhradu

Teraz.sk prináša historické fotografie z archívu TASR s dobovými popiskami.

- Exhibičným zápasom bývalých hráčov Tatrana Prešov proti internacionálom Slovenska a Klubu ligových kanonierov vyvrcholil slávnostný program pri príležitosti otvorenia Futbal Tatran Arény v Prešove.

- Meteorológovia zaznamenali na Slovensku prvý tropický deň v roku 2025. Teplota tak dosiahla úroveň 30 stupňov Celzia alebo viac. Najvyššia bola v Šaštíne a v Štrkovci, kde bolo 30,5 stupňa Celzia.

- Nórsky atlét Karsten Warholm triumfoval na mítingu Diamantovej ligy v čínskom Šao-singu v behu na 400 m prek. vo svetovom výkone roka 47,28 s. Najlepší výkon v sezóne predviedol aj na 110 m prek. Američan Cordell Tinch.

- Rusko obvinilo Volodymyra Zelenského z ohrozenia bezpečnosti osláv druhej svetovej vojny 9. mája. Ukrajinský prezident povedal, že Kyjev "neprevezme zodpovednosť" za zaistenie bezpečnosti v Rusku v tento deň.

- Daň z finančných transakcií (DFT), ktorá platí od 1. apríla, môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko poslanec Národnej rady (NR) SR a predseda poslaneckého klubu Ján Richter (Smer-SD)

- Ukrajinskí vojaci sa na budúci týždeň pridajú k britským vojakom na historickej prehliadke v Londýne pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe, oznámila v sobotu vláda Spojeného kráľovstva.

- Pakistan v sobotu uskutočnil skúšobné odpálenie raketového zbraňového systému zem-zem, uviedla tamojšia armáda.

- V sobotu sa v obci Košariská v okrese Myjava a na Mohyle Milana Rastislava Štefánika na Bradle uskutoční regionálna spomienková slávnosť pri príležitosti 106. výročia jeho tragickej smrti.

- Pri nočnom izraelskom útoku na utečenecký tábor v Chán Júnise zahynulo najmenej 11 ľudí vrátane troch bábätiek, informovala v sobotu tamojšia civilná obrana.

- Vstup Ukrajiny do EÚ bude mať významný vplyv na slovenský agropotravinársky sektor, a to v niektorých oblastiach aj negatívny.

- Slovenská futbalová reprezentácia odohrá počas jesene v rámci kvalifikačnej A-skupiny o postup na MS 2026 tri domáce stretnutia v Bratislave, Trnave a Košiciach.

- Po úspechu protiimigračnej strany Nigela Faragea v anglických komunálnych voľbách čelia vyššiemu tlaku spolustraníkov britský labouristický premiér Keir Starmer a líderka opozičných konzervatívcov Kemi Badenochová.

- Potraviny obsahujúce hmyz by mali byť podľa koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) jasne označené.

- V priebehu prvých dvoch májových týždňov sa očakáva dopad na zemský povrch vesmírnej sondy Kosmos 482 zo sovietskych čas.

- Klimatická zmena a s ňou spojené nepriaznivé počasie majú negatívny vplyv na úrodu kávy.

- Po výbuchu bomby v sobotu skoro ráno v meste Solún na severe Grécka zomrela 38-ročná žena.

- Minulý rok bol z hľadiska kvality ovzdušia priemerným v porovnaní s rokmi 2017 až 2023.

- Stres v práci z každodenného používania digitálnych technológií má 63 % Slovákov. Úzkosťou trpí 20 % manažérov, ide pritom o najvyšší podiel spomedzi všetkých povolaní.