Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia

EÚ chystá právne predpisy proti násilným akciám militantov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Tento krok prichádza po tom, ako orgány činné v trestnom konaní naznačili, že útoky v Paríži boli spojené s militantnými bunkami v Belgicku.


Brusel 18. novembra (TASR) - Európska komisia (EK) už začiatkom budúceho roka plánuje rozšíriť svoje protiteroristické právne predpisy s cieľom zabezpečiť, aby bolo možné ľahšie zachytiť radikálnych bojovníkov, ako boli tí zapojení do posledných teroristických útokov v Paríži.

Nové opatrenia rozšíria rozsah trestne stíhateľných činností, ku ktorým zaradia zaistenie a uľahčenie dopravy na účel vykonania teroristických činov alebo účasť na výcviku zameranom na uskutočnenie násilných útokov.

V reakcii na atentáty v Paríži EÚ prijme právne predpisy, podľa ktorých budú osoby, ktoré odídu za hranice únie s úmyslom bojovať, považované po návrate domov za zahraničných bojovníkov. Tí, ktorí sa rozhodnú im pomáhať, budú taktiež vystavení hrozbe trestného stíhania.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné veci a občianstvo Dimitris Avramopulos počas dnešného stretnutia s novinármi uviedol, že exekutíva EÚ chce mať návrhy tejto právnej úpravy hotové už do konca novembra. Už začiatkom budúceho roka by ich komisia chcela zaradiť do legislatívy EÚ.

"Tieto návrhy zosúladia kriminalizáciu trestných činov spojených s prepravou teroristov, pasívnym školením a financovaním, aby sme mohli riešiť fenomén zahraničných bojovníkov," zdôraznil eurokomisár.

Tento krok prichádza po tom, ako orgány činné v trestnom konaní naznačili, že útoky v Paríži boli spojené s militantnými bunkami v Belgicku, ktoré mali prepojenie na extrémistickú organizáciu Islamský štát (IS) v Sýrii.

Nové právne predpisy, vrátane zadefinovania pojmu "zahraničný bojovník", ktorý v legislatívnej forme absentuje, budú záväzné pre všetky členské krajiny EÚ. Majú slúžiť ako základ pre príslušné zmeny vo vnútroštátnych právnych predpisoch členských štátov.

V konkrétnej rovine sa pojem zahraničného bojovníka má týkať občanov z krajín EÚ, ktorí vycestovali mimo jej hraníc a vrátili sa späť s úlohou vykonať teroristický čin.

Komisár Avramopulos spresnil, že exekutíva EÚ sa snaží zaviesť prísnejšie kontroly, ktoré by mali zabrániť financovaniu terorizmu. Podľa diplomatických zdrojov EÚ by sa tieto návrhy mohli zrodiť už v najbližších týždňoch, pričom budú zamerané na zmrazenie aktív podozrivých osôb, prísnejšiu kontrolu nimi vykonávaných online platieb alebo finančných operácií vykonávaných prostredníctvom predplatených kariet.