Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Zahraničie

Aj Británia preveruje podozrivých klientov Danske Bank

Ilustračná snímka. Foto: Facebook Flensburg

Danske Bank uverejnila tento týždeň správu o výsledkoch interného vyšetrovania, ktoré odhalilo podozrivé platby až vo výške 200 miliárd eur, prostredníctvom malej estónskej pobočky.

Londýn 21. septembra (TASR) - Britská Národná kriminálna agentúra (NCA) skúma britské väzby na škandál s praním špinavých peňazí v najväčšej dánskej banke Danske Bank. Vyšetrovatelia sa sústredili na to, kde skončila časť z 200 miliárd eur, ktoré boli preprané cez malú estónsku pobočku Danske.

NCA vo vyhlásení uviedla, že vykonáva "operačné aktivity" vo firmách, ktoré v Spojenom kráľovstve zaregistrovali klienti Danske podozriví z nezákonných činností prostredníctvom estónskej pobočky. Hovorca agentúry k prípadu povedal, že zvlášť vyšetruje jednu spoločnosť identifikovanú v škandále. Odmietol však menovať túto firmu.

Danske Bank uverejnila tento týždeň správu o výsledkoch interného vyšetrovania, ktoré odhalilo podozrivé platby až vo výške 200 miliárd eur, prostredníctvom malej estónskej pobočky. Správa tiež odhalila, že medzi tisíckami podozrivých klientov sú aj britské firmy. Niektoré z nich sú považované za súčasť známych ruských a azerbajdžanských sietí na pranie špinavých peňazí.

Generálny riaditeľ Danske Bank Thomas Borgen v stredu (19.9.) odstúpil z funkcie krátko pred zverejnením výsledkov interného vyšetrovania.

To odhalilo, ako sa cez tisíce účtov v Estónsku, bývalej sovietskej republike, prepierali stovky miliárd eur. Danske Bank identifikovala ako podozrivých zákazníkov ruské fyzické osoby a spoločnosti zaradené na čiernu listinu vo svojej domovskej krajine z dôvodu podozrenia z finančných trestných činov, a tiež množstvo spoločností zaregistrovaných v Británii a na britských Panenských ostrovoch.

Samotná britská vláda pripustila, že tzv. schránkové firmy v Spojenom kráľovstve sú slabým miestom v oblasti prevencie finančnej kriminality. Založenie takýchto spoločností a otvorenie bankových účtov je lacné a jednoduché. Kontrola koncových vlastníkov je slabá, ak vôbec nejaká je. Veľká Británia sa nedávno pokúsila odstrániť zneužívanie svojho systému. V roku 2016 zverejnila register vlastníkov spoločností a zaviedla množstvo nových zákonov zameraných na udržanie špinavých peňazí mimo krajiny.

Graham Barrow, konzultant a odborník na pranie špinavých peňazí, skúmal niektoré podozrivé transakcie Danske Bank na žiadosť dánskych novín Berlingske, ktoré mali prístup k niektorým záznamom banky. Zistil, že v priebehu 14-mesačného obdobia pretiekla cez účet len jednej britskej spoločnosti s ručením obmedzeným (s.r.o.) až 1 miliarda USD (849,69 milióna eur). A niektoré z jej zmluvných strán boli iné s.r.o. zaregistrované na rovnakej adrese.

NCA vo vyhlásení dodala, že používanie firemných štruktúr v Spojenom kráľovstve na pranie špinavých peňazí je "všeobecne známe" a spolupracuje s ďalšími vládnymi agentúrami na tom, aby tomu zabránila. Tieto snahy zahŕňajú väčší dohľad nad profesionálnymi aktivitami, ako sú právnici, účtovníci a agenti na zakladanie firiem. A tiež využívanie "nevysvetliteľného bohatstva" pri kúpe nehnuteľností.

Aj americké orgány činné v trestnom konaní skúmajú prípad Danske Bank a už dostali informácie od dánskych a estónskych úradov, informoval denník Wall Street Journal minulý týždeň. Dánsko a Estónsko, samozrejme, tiež tento škandál vyšetrujú.

(1 EUR = 1,1769 USD)