Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 28. máj 2025Meniny má Viliam
< sekcia Zahraničie

Brexit: Analytička Novotná žiadny scenár o budúcnosti EÚ nevylučuje

Ilustračé foto. Foto: TASR/AP

Očakáva tvrdé a zložité rokovania o brexite, po ktorých by mohlo nasledovať vo vzťahoch Británie s Úniou niekoľkoročné prechodné obdobie.

Brusel 4. marca (TASR) - Kým Briti sa v súvislosti s odchodom z EÚ zaujímajú o budúcnosť Spojeného kráľovstva, v Bruseli brexit vyvolal debatu o budúcnosti celej Únie, uviedla pre TASR v Bruseli pôsobiaca česká analytička Tereza Novotná. Z piatich scenárov ďalšieho vývoja EÚ z dielne Európskej komisie (EK) by nevylučovala ani jeden. Očakáva tvrdé a zložité rokovania o brexite, po ktorých by mohlo nasledovať vo vzťahoch Británie s Úniou niekoľkoročné prechodné obdobie.

Brexit vyvolal diskusiu o budúcnosti EÚ



"Zaujímavé je, že keď diskutujem so svojimi britskými kolegami, tak stále hovoria o brexite a ako na tom bude Británia. V Bruseli ja zase diskusia skôr o tom, čo bude s Úniou než o brexite," vyhlásila Novotná.

Privítala, že predseda EK Jean-Claude Juncker v stredu predložil päticu možných scenárov vývoja Únie a očakáva od lídrov členských štátov, že si niektorý z nich vyberú. Nemecko a Francúzsko sa už vyjadrili za model viacrýchlostnej EÚ.

"Ja si myslím, že jedným zo zmyslov toho prejavu bolo ukázať, že pozitívnych scenárov nie je veľa," skonštatovala analytička think-tanku EUROPEUM zo Slobodnej univerzity v Bruseli. Únia sa podľa nej pre brexit ocitla v krízovom momente a súhlasí preto s Junckerom, že práve teraz je vhodný čas na debatu o jej budúcnosti.

Novotná poukázala na to, že Úniu je možné reformovať aj bez otvárania európskych zmlúv, napríklad zmenami v eurozóne alebo v obrannej spolupráci. "Ideálne by bolo reformovať zmluvy, ale to je náročný proces, na ktorý nie je čas ani nálada," vysvetlila Novotná.

Na európskej úrovni prípadné otvorenie zmlúv komplikuje fakt, že súčasnej eurokomisii sa skončí mandát o dva roky a jej predseda Juncker sa nebude uchádzať o ďalšie funkčné obdobie. Na úrovni členských štátov je tento rok viacero dôležitých volieb.

Pozornosť sa upiera najmä na dva motory európskej integrácie – Francúzsko a Nemecko. Francúzi si budú voliť na prelome apríla a mája prezidenta a v júni zákonodarcov, Nemecko zase na jeseň čakajú parlamentné voľby. Omnoho skôr, už v polovici marca, budú parlamentné voľby v Holandsku a až donedávna prieskumom kraľovala strana euroskepktika Geerta Wildersa.

Ekonomický rozmer brexitu



Po aktivácii článku 50 Lisabonskej zmluvy si bude musieť Spojené kráľovstvo plniť svoje finančné záväzky voči EÚ a je možné, že bude platiť aj po samotnom brexite, ktorý by mal sa mal podľa súčasných plánov odohrať na jar v roku 2019. "Tie dva roky určite, ale je otázka, čo potom. Tých 60 miliárd je suma, o ktorej by sa mohlo dať vyjednávať," vyhlásila Novotná.

Európska komisia totiž avizovala, že za odchod z EÚ budú Briti musieť do roku 2023 vyplatiť záväzky vo výške 60 miliárd eur a až potom bude možná nová obchodnú dohoda s Úniou.

Spojené kráľovstvo prispieva každoročne do európskeho rozpočtu sumou približne desať miliárd eur. Tento príspevok bude potrebné nejako nahradiť, ale podľa analytičky je ešte priskoro na debatu o možnom riešení.

Ako bude vyzerať brexit a ako ho pocítia ľudia



"Myslím si, že šance na soft brexit sú čím ďalej, tým menšie, najmä pre politiku Spojeného kráľovstva, nie pre postoj EÚ," uviedla Novotná. Z postoja Londýna má pocit, že smeruje k tvrdému brexitu. Nezodpovedanou otázkou je, či bude mať Spojené kráľovstvo prístup na európsky trh, čo predznamenáva zložité rokovania.

Zmienky o možnom zvrátení brexitu z hornej komory britského parlamentu alebo od expremiéra Tonyho Blaira označila za neskoré a neuskutočniteľné. Na druhej strane očakáva, že Theresa Mayová sa pod tlakom parlamentu pokúsi vyrokovať nejaké výnimky pre občanov EÚ pracujúcich na Britských ostrovoch.

"Pokiaľ viem, tak v súčasnosti, keď chce človek požiadať o trvalý pobyt v UK, musí úradom dať svoj pas na dobu, kým sa žiadosť nevybaví, čo môže byť aj niekoľko mesiacov," vysvetlila Novotná. Viacero žiadateľov aktívne cestuje a preto dalo britským úradom napríklad kópiu pasu, čo viedlo k zamietnutiu žiadosti.

Analytička poukázala na fakt, že z rôznych podobných "nezmyselných administratívnych dôvodov" bolo zamietnutých 28 percent žiadostí o trvalý pobyt v Spojenom kráľovstve. Dodala, že kým je ešte Británia členom EÚ, nemôže voľnému pohybu osôb zo dňa na deň zabrániť, ale uvedeným spôsobom ich dokáže skomplikovať.

"Určite si myslím, že je možné vyrokovať nejaké prechodné obdobie, napríklad päť rokov, aby sa umožnilo občanom EÚ, ktorí žijú v Spojenom kráľovstve, vyriešiť si svoju situáciu," uzavrela Novotná.

Pozn. TASR: Tereza Novotná, Ph.D., pôsobí na Université libre de Bruxelles (Slobodná univerzita v Bruseli) a je výskumnou spolupracovníčkou think-tanku EUROPEUM.

Prezident predniesol v parlamente SPRÁVU O STAVE REPUBLIKY

Prezident SR Peter Pellegrini vyzval vládu, aby sa v snahe viesť zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany nevzďaľovala od partnerov v EÚ a NATO.

,aktualizované 

- Súd vo Francúzsku uznal v stredu lekára na dôchodku za vinného zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia 299 obetí a odsúdil ho na 20 rokov odňatia slobody.

- Izraelská armáda zabila predpokladaného vodcu militantného hnutia Hamas v Pásme Gazy Muhammada Sinwára, potvrdil v stredu izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu upozornil, že ak by Ukrajina nebola pozvaná na júnový summit aliancie NATO, znamenalo by to víťazstvo ruského prezidenta Vladimira Putina nie nad Ukrajinou, ale nad samotnou Alianciou.

- V obci Dolná Mičiná v okrese Banská Bystrica došlo v stredu k zrážke vozidla s medveďom. Medveď je pravdepodobne zranený a môže byť nebezpečný, dohľadať sa ho pokúsi zásahový tím.

- Polícia začala trestné stíhanie v súvislosti s vyhrážkami generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi a jeho manželke.

- Michal Ščašný skončil na vlastnú žiadosť v pozícii hlavného trénera futbalistov MŠK Žilina. Spolu s ním odchádza z lavičky „šošonov“ aj jeho asistent Patrik Durkáč.

- Rada EÚ na stredajšom zasadnutí prijala právne akty, ktorými zrušila všetky ekonomické sankcie voči Sýrii s výnimkou opatrení založených na bezpečnostných dôvodoch. TASR o tom informuje podľa tlačovej správy Rady EÚ.

- Ústavný súd (ÚS) SR posúdi ústavnosť tohtoročnej novely zákona o neziskových organizáciách, ktorú napadla skupina opozičných poslancov parlamentu.

- Po utorkovom útoku medveďa neďaleko slovinského hlavného mesta Ľubľana je napadnutá žena v kritickom stave.

- Vláda pomôže samosprávam s vyplatením odmeny 800 eur pre ich zamestnancov. Obce, mestá a samosprávne kraje získajú na tento účel viac ako 100 miliónov eur.

- Ruský prezident Vladimir Putin podmieňuje ukončenie vojny na Ukrajine písomným záväzkom západných lídrov, že NATO sa viac nebude rozširovať smerom na východ, ako aj zrušením časti protiruských sankcií.

- Súčasný štátny tajomník Ministerstva vnútra SR Michal Kaliňák sa stal splnomocnencom vlády SR pre územnú samosprávu. Rozhodla o tom vláda na svojom stredajšom zasadnutí.

- Firmy by mohli dostať od štátu podporu aj v súvislosti s americkými clami, a to rozšírením vonkajších faktorov o nepredvídateľné mimoriadne situácie.

- Britský spisovateľ indického pôvodu Salman Rushdie vyhlásil, že ho potešil najvyšší možný trest odňatia slobody pre muža, ktorý sa ho v roku 2022 pokúsil zavraždiť pri útoku nožom.

- Na stredajšom hlavnom pojednávaní v prípade vraždy študenta Daniela Tupého odmietli vypovedať všetci svedkovia. Traja to odôvodnili tým, že by si výpoveďou mohli privodiť trestné stíhanie.

- Český expremiér a predseda opozičného hnutia ANO Andrej Babiš verí, že ho súd v kauze Farmy Čapí hnízdo (FČH) oslobodí. Povedal to v stredu pred začiatkom pojednávania na Vrchnom súde v Prahe, ktoré v rámci odvolacieho konania pokračuje už tretí deň.

- Slovenskej republike podľa prezidenta SR Petra Pellegriniho chýba dlhodobá vízia, ktorú by napĺňali rôzne vlády naprieč politickým spektrom.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko pri hraniciach s ukrajinskou Sumskou oblasťou zhromažďuje až 50.000 vojakov. Ukrajinskí predstavitelia v uplynulých dňoch potvrdili, že ruským silám sa v regióne podarilo dobyť niekoľko dedín.

- Na diaľnici D2 v bratislavskom tuneli Sitina smerom do Petržalky sa v ľavom jazdnom pruhu zrazili dve autá. Vodiči hlásia zdržanie 45 minút.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie 35.schôdze diskusiou o sprísnení pravidiel poberania dávok v hmotnej núdzi. V pléne parlamentu vystúpi v stredu predpoludním aj prezident SR Peter Pellegrini.