Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 21. december 2024Meniny má Bohdan
< sekcia Zahraničie

Analytik: Macron navrhuje nový pohľad na vzťahy s Nemeckom i eurozónou

Emmanuel Macron. Foto: TASR/AP

Ekonomický program jeho súperky z Národného frontu Marine Le Penovej považuje za hrozbu pre francúzsku ekonomiku.

Brusel 25. apríla (TASR) – Nové nastavenie francúzsko-nemeckých vzťahov založených na kompromisoch a podobný postoj k eurozóne navrhuje francúzsky prezidentský kandidát Emmanuel Macron. V rozhovore pre TASR na to poukázal analytik Inštitútu pre európsku politiku EUROPEUM Martin Michelot. Ekonomický program jeho súperky z Národného frontu (FN) Marine Le Penovej považuje za hrozbu pre francúzsku ekonomiku.

"Macron sa snaží obnoviť dôveryhodné vzťahy s Nemeckom, preto sa jeho postoj k euru tak podobá na postoj Berlína," konštatoval Michelot. Dodal, že stabilita eurozóny prospieva Francúzsku, preto sa Macron usiluje o zbližovanie s Nemeckom.

Víťaz prvého kola francúzskych prezidentských volieb navrhuje vo svojom volebnom programe spoločný rozpočet, parlament a stáleho ministra financií eurozóny. Podľa analytika sa tento plán nápadne podobá na predstavu Nemecka o budúcnosti eurozóny.

"Vzťahy s Nemeckom zostávajú veľmi konfliktnou a citlivou témou a Macron ako prvý kandidát navrhuje namiesto vojny a konfliktu hľadanie kompromisov," uviedol pre TASR Michelot. Zašpekuloval, že Macron sa možno bude pokúšať o to, aby eurozónu riadil práve Francúz. Nemecko-francúzske vzťahy označil za dlhodobú spornú tému prezidentských volieb.

"Sarkozy v roku 2007 aj Hollande v roku 2012 vyhrali na základe návrhu zásadnej zmeny vzťahov s Nemeckom a chceli, aby Francúzsko prebralo vedenie eurozóny i pozíciu lídra EÚ. To, že sa to nepodarilo, naštrbilo kredibilitu oboch prezidentov, ale posilnilo FN, ktorý si dovoľuje povedať, že dominancia Nemecka škodí Francúzsku, a preto treba odísť z EÚ, aby sme sa tejto dominancie zbavili," zhrnul analytik.

Marine Le Penová na rozdiel od svojho súpera avizuje návrat k mene frank, ktorý by používali Francúzi doma, a paralelné fungovanie eura pri medzinárodných transakciách. Tiež navrhuje vypovedanie Schengenskej dohody a referendum o odchode z Únie, ktorým podmienila svoje zotrvanie vo funkcii v prípade zvolenia za prezidentku.

"Myslím si, že Le Penová vníma Nemecko ako možného partnera len v Európe bez EÚ," uviedol Michelot. Monetárna reforma navrhovaná kandidátkou FN by podľa neho priniesla neistotu, pokles miezd a celkovo jej program označil za "ekonomickú katastrofu pre Francúzsko".

Spochybnil aj Le Penovej plán na jednostranné zatvorenie hraníc, ktorý považuje za ťažko vysvetliteľný pre ostatných členov Únie. "Je to aj právny problém. Podľa zmluvy o Schengene nemôžeme zatvoriť hranice bez pádnych dôvodov," dodal analytik.

Pravdepodobnosť, že by Francúzsko skrz referendum odišlo z EÚ považuje za veľmi malú. "Francúzi v prieskumoch ale uvádzajú, že z inštitúcií najviac veria NATO a EÚ," uviedol Michelot s tým, že po brexite obyvatelia krajiny v sondážach boli za zotrvanie Francúzska v Únii.

Keby predsa len došlo k vypísaniu referenda o členstve v EÚ, očakáva, že za zotrvanie v spoločenstve by sa vyjadrili pravicoví Republikáni (LR) a celá ľavica okrem priaznivcov Jeana-Luca Mélenchona. "Francúzi by podľa mňa za odchod z EÚ nehlasovali," zhrnul Michelot.

Martin Michelot je analytikom a zástupcom riaditeľa v Inštitúte pre európsku politiku EUROPEUM.