Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 8. apríl 2025Meniny má Albert
< sekcia Zahraničie

Analýza: Víťazstvo V. Putina prináša riziká pre ruské hospodárstvo

Na archívnej snímke Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Spoločnosť Coface analyzuje, čo všetko môže spôsobiť Putinovo pôsobenie v úrade.

Bratislava 19. marca (TASR) - Vysoká podpora Vladimíra Putina v Rusku prináša viaceré riziká pre tamojšie hospodárstvo. Sú nimi ďalšie sankcie či slabšie investície, ktoré môžu zabrániť možnému rastu hospodárstva. Vo svojej analýze na to upozorňuje spoločnosť Coface.

Putinovi k dobrému výsledku volieb nahrávalo viacero faktorov. "V prvom rade v Rusku vidíme absenciu dôveryhodných protikandidátov vzhľadom na slabosť opozície a prísnu kontrolu politického života a médií," konštatuje analytik Coface Dominique Fruchter.

Putinovi do kariet hrá aj návrat Ruska na medzinárodnú scénu, najmä na Blízkom východe. "Rozhodujúcim bodom bola intervencia Ruska v Sýrii, kde je Rusko kľúčovým hráčom. Ďalším príkladom je pripojenie Krymu a jeho hlavného prístavu. Ruský národ má od 19. storočia zvláštny záujem o tento región," pripomína analytik.

Tretím faktorom je nepochybne návrat k hospodárskemu rastu napriek západným sankciám a nižším cenám ropy. "Sankcie uložené západnými krajinami majú na HDP Ruska odhadovaný kumulovaný vplyv vo výške jedného percenta. Pokles cien ropy, ktorý bol hlavným dôvodom recesie v rokoch 2015-2016, dokázala krajina čiastočne zvrátiť," dopĺňa Fruchter.

Štvrtým faktorom je návrat k nízkej inflácii, najmä vďaka stabilizácii ruského rubľa, ako aj prispôsobenie hospodárstva sankciám prostredníctvom geografickej diverzifikácie a miestnej výroby. Rusko reagovalo na sankcie odvetnými opatreniami, teda zákazom dovozu mnohých výrobkov zo Západu, v dôsledku čoho výrazne vzrástli domáce ceny. "Pokles inflácie umožnil banke Ruska znížiť svoju kľúčovú sadzbu z najvyššej úrovne 17 % v roku 2014 na 7,5 % vo februári 2018," hovorí Fruchter.

Jasné víťazstvo Putina v prezidentských voľbách však prináša pre krajinu aj riziká. "Dominancia Vladimíra Putina by sa mohla stať nevýhodou, ak sa rozhodne odísť pred koncom svojho mandátu v roku 2024, keď bude mať 71 rokov. Preto by sa mohol rozhodnúť pre rýchlu "predvoľbu" nástupcu na vyrovnanie prechodu," upozorňuje Fruchter.

Medzinárodná aktivita by sa tiež podľa neho mohla premeniť na pascu. Sýria sa podľa Coface môže stať trvalým bojovým poľom a nevyriešené problémy s Donbasom môžu viesť k novým sankciám zo Západu, čo by už mohlo byť viac hmatateľné. Krajina už teraz trpí relatívnou izoláciou, ktorú ilustruje absencia obchodných zmlúv mimo bezprostredných a povinných susedov, pričom napríklad Čína prejavuje opatrnosť.

"Zmiernenie hospodárskej politiky má však svoje obmedzenia. Aj keď sa očakáva, že deficit verejných financií klesne na 1,5 % v roku 2018, bude to stále 7 %, ak sa vylúčia príjmy z ropy. V roku 2019 sa pravdepodobne zavedie nové fiškálne pravidlo, ktoré bude zamerané na zníženie závislosti od príjmov z energie a na doplnenie štátnych fondov," naznačuje Fruchter.

Skutočné úrokové sadzby zostanú vysoké. Centrálna banka je naďalej opatrná z dôvodu vysokých inflačných očakávaní a zvyšovania miezd, ktoré sú bezvýznamné z hľadiska rastu produktivity. Okrem toho nízka ziskovosť bánk, s výnimkou Sberbank a Alfabank, viedla centrálnu banku k očisteniu systému, čím sa verejné vlastníctvo bankového majetku zvýšilo na 66 %.

Rizikom sú aj investície. Hoci rastú, zostávajú nevýrazné v dôsledku obmedzeného podnikateľského prostredia a sankcií v štátom ovládanej ekonomike. Problémom je najmä korupcia, štátne intervencie, či náhodná realizácia zmlúv. Coface upozorňuje, že ruský súkromný sektor investuje skôr v zahraničí, kým podiel nových zahraničných investícií je nízky. "Spolu s odlivom mozgov pravdepodobne zabráni zvýšeniu potenciálneho rastu ekonomiky odhadovaného na 1,5 %. Okrem toho rozhodujúca elita je proti reformám, ktoré by mohli ohroziť ich výsadné postavenie," dodala Coface.

Polícia: Uzavretých je 16 priechodov s Maďarskom a jeden s Rakúskom

Dočasné obnovenie kontroly hraníc na vnútorných hraniciach SR s Maďarskom a Rakúskom schválila v pondelok (7. 4.) vláda na návrh rezortu vnútra.

- Hokejisti Tampy Bay v zostave so slovenským obrancom Erikom Černákom vyhrali v zámorskej NHL na ľade New Yorku Rangers 5:1. Zhodne tromi bodmi k tomu prispeli Brayden Point (2+1), Nikita Kučerov (1+2) i Jake Guentzel (0+3).

- Takmer 400.000 obyvateľov Pásma Gazy bolo vysídlených v priebehu posledných takmer troch týždňov, odkedy Izrael obnovil vojenské operácie na tomto území. Uviedol to hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric.

- Počet obetí marcového požiaru v nočnom klube v Severnom Macedónsku stúpol na 61 po tom, čo v nemocnici zomrel muž v kritickom stave, uviedlo v pondelok tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

- Čínske ministerstvo obchodu v utorok sľúbilo bojovať proti americkým clám „až do konca“ po tom, čo prezident Donald Trump pohrozil uvalením 50-percentného cla na dovozy z Číny.

- Americký Najvyšší súd v pondelok zrušil nariadenie súdu nižšej inštancie, ktoré bránilo administratíve prezidenta Donalda Trumpa vyhosťovať z krajiny venezuelských utečencov podľa vojnového zákona z roku 1798.

- Približne 200 hasičov bolo vyslaných v pondelok bojovať s požiarom v 17. parížskom obvode, kde plamene zachvátili jeden z najväčších komplexov na recykláciu odpadu v meste.

- V rámci opatrení pre šírenie slintačky a krívačky je dočasne uzavretých 16 hraničných priechodov s Maďarskom a jeden hraničný priechod s Rakúskom. Na zvyšných hraničných priechodoch sú zavedené dočasné kontroly.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že predaj energie Európskej únii (EÚ) bude hlavným cieľom jeho administratívy, ktorá sa snaží odstrániť obchodný deficit Spojených štátov s krajinami EÚ.

- Futbalisti Neapola remizovali v pondelkovom zápase talianskej Serie A na ihrisku Bologne 1:1. Za hostí odohral celý zápas slovenský stredopoliar Stanislav Lobotka.

- Tisíce Izraelčanov v pondelok demonštrovali v uliciach Tel Avivu a požadovali dohodu s palestínskym hnutím Hamas o prepustení zvyšných rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok po prvýkrát potvrdil, že ukrajinské jednotky vedú bojové operácie v ruskej Belgorodskej oblasti na hraniciach s Ukrajinou.

- Americký prezident Donald Trump v pondelok vyhlásil, že USA vedú priame rokovania s Iránom o jeho nukleárnom programe.

- Jemenskí povstalci húsíovia tvrdia, že zaútočili na vojenský objekt v Izraeli a napadli dva americké torpédoborce v Červenom mori.

- Európska komisia (EK) navrhuje zaviesť odvetné clá na niektoré tovary z USA vo výške 25 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- Grónsky parlament Inatsisartut sa zišiel na ustanovujúcej schôdzi v novom zložení po marcových voľbách a vyslovil dôveru novej vláde premiéra Jensa-Frederika Nielsena.

- Šéfovia šiestich agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) vyzvali na urýchlené obnovenie prímeria v Pásme Gazy a varovali pred nedostatkom pomoci a hladom.

- Hraničným priechodom Bílá-Bumbálka – Makov nebude od utorka možné prevážať zvieratá, živočíšne produkty a krmivá, otvorený však zostane pre vozidlá, ktoré prepravujú akýkoľvek iný tovar.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

- Pápež František daruje Ukrajine štyri sanitky, ktoré budú nasadené na frontových líniách. Informoval o tom Vatikán.

- Nemecký cyklista Maximilian Schachmann sa stal víťazom prvej etapy pretekov Okolo Baskicka.