Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Austrálskeho ošetrovateľa obvinili z napomáhania IS v Sýrii

Ilustračné foto Foto: Archív TASR

Podľa nového austrálskeho zákona o zahraničných bojovníkoch sa za zločin považuje napomáhanie militantným skupinám na Blízkom východe.

Melbourne 26. júla (TASR) - Austrálskeho zdravotníka obvinili dnes pred súdom v Melbourne z trestného činu terorizmu po tom, ako sa dobrovoľne vrátil domov zo Sýrie, informovala agentúra Reuters.

Ošetrovateľ - 39-ročný Adam Brookman, ktorý konvertoval na islam, povedal médiám, že bol na humanitárnej misii v Sýrii, kde utrpel zranenia počas leteckého útoku. Dostal sa do nemocnice kontrolovanej extrémistami z Islamského štátu (IS), pre ktorých začal pracovať. Podľa Brookmana s nimi spolupracoval z donútenia, napísal spravodajský server BBC.

Muž sa po odchode zo Sýrie dobrovoľne odovzdal do rúk tureckým úradom, na čo s policajnou eskortou priletel do Sydney, kde ho v piatok oficiálne zatkla austrálska polícia.

Brookmana dnes obžalovali v súlade s novým austrálskym protiteroristickým zákonom; obvinili ho z vedomej spolupráce s IS. Za tento trestný čin môže odsúdený dostať až 25 rokov za mrežami. Druhým bodom obvinenia, z ktorého sa bude zodpovedať, je "poskytovanie služieb so zámerom podporovať osobu, alebo osoby, aby sa zapojili do nepriateľských aktivít v cudzom štáte".

Zdravotník na dnešnom krátkom pojednávaní na pôde súde v Melbourne nepodal žiadosť o svoje prepustenie na kauciu a ostáva vo vyšetrovacej väzbe. Ďalšie pojednávanie sa uskutoční v pondelok.

Úrady takto konajú, aby ochránili komunitu, a to i napriek tomu, že nič nenasvedčuje tomu, že by Brookman mohol predstavovať hrozbu, uviedla polícia. Brookmanov návrat z Turecka vyjednala podľa polície austrálska vláda a medzinárodné agentúry.

Podľa nového austrálskeho zákona o zahraničných bojovníkoch sa za zločin považuje napomáhanie militantným skupinám na Blízkom východe. Vlani v decembri Canberra konkrétne zakázala cestovanie do islamistickými povstalcami kontrolovanej sýrskej provincie Rakka. To znamená, že každý, kto vkročí na toto územie si môže odsedieť až 10 rokov vo väzení, iba ak by tam išiel za právne prijateľným účelom vrátane návštevy príbuzných, novinárskej či humanitárnej práce.

Austrálska vláda zvýšila vlani stupeň varovania pred teroristickými útokmi. Ako dôvod uviedla hrozbu tzv. terorizmu na domácej pôde, predovšetkým zo strany osôb, ktoré sa vrátili z bojov na Blízkom východe.

Vyše 120 Austrálčanov bojuje momentálne podľa premiéra Tonyho Abbotta v radoch milícií Islamského štátu v Iraku a Sýrii. Ďalších 160 občanov Austrálie podporuje extrémistické skupiny či už vo forme ich financovania, alebo náborov nových bojovníkov.