Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Becelem: Izrael pri náletoch v Gaze porušil pravidlá vojny

Na archívnej snímke izraelskí vojaci počas vlaňajšieho vojenského konfliktu s Hamasom. Foto: TASR/AP

Izrael viedol vojnu v Gaze ako reakciu na raketové útoky tamojších militantov na svoje územie.

Jeruzalem 28. januára (TASR) - Väčšinu Palestínčanov, ktorí prišli o život pri desiatkach izraelských útokov na domy v pásme Gazy počas vlaňajšieho vojenského konfliktu s Hamasom, tvorili ženy, deti a starší ľudia. Niektoré útoky porušovali pravidlá vojny, uviedla dnes podľa agentúry AP izraelská ľudskoprávna organizácia Becelem.

Útoky na domy civilistov nazvala "jedným z desivých charakteristických znakov bojov" a uviedla, že boli schválené najvyššími kruhmi izraelskej moci.

"V našich mysliach niet pochýb o tom, že toto nie je výsledok rozhodnutia z nižších kruhov, ale skôr otázka politiky; politiky, ktorá v niektorých prípadoch porušila medzinárodné ľudské právo," vyhlásil riaditeľ tejto mimovládnej organizácie Hagaj Elad.

Izraelské obranné sily dnes uviedli, že útočili len na tie obytné budovy, ktoré sa "stali legitímnymi vojenskými cieľmi". Armáda židovského štátu tvrdí, že vyvíja "značné úsilie s cieľom minimalizovať ujmu civilistom".

Izrael viedol vojnu v Gaze ako reakciu na raketové útoky tamojších militantov na svoje územie, vysvetľuje AP.

Počas konfliktu uskutočnil Izrael na Gazu zhruba 5000 náletov a vystrelil tisícky delostreleckých sálv. Militanti z Gazy zase odpálili na Izrael 4300 rakiet a mínometných granátov.

O život prišlo viac než 2200 Palestínčanov, pričom väčšinu obetí tvorili civilisti, vyplýva zo štatistík OSN. Na izraelskej strane zahynulo 67 vojakov a päť civilistov.

Izrael v rámci bojov útočil na desiatky domov v Gaze s tým, že sú využívané ako centrá vojenského velenia alebo ako sklady zbraní. Vo väčšine prípadov izraelská armáda odmietla presne uviesť, kto alebo čo bolo jej terčom.

Ľudskoprávna organizácia analyzovala 70 náletov, pričom pri každom z týchto náletov zahynuli tri alebo viacero osôb. Viac než 70 percent z dovedna 606 Palestínčanov, ktorí počas týchto 70 náletoch zahynuli, boli maloletí, ženy alebo starší muži, uvádza Becelem.

Ďalšia izraelská organizácia, NGO Monitor, tvrdí, že štatistika je skreslená zľahčovaním úmrtí bojovníkov.

Odborníci na medzinárodné právo tvrdia, že dokonca ani vysoký počet civilných obetí sám o sebe neznamená dôkaz o vojnových zločinoch a každý prípad sa musí vyšetriť samostatne. Izraelská armáda hovorí, že všetky incidenty, ktoré spomína v správe Becelem, boli predložené vyšetrovateľom.