Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Po 20 rokoch získala bieloruská opozícia kreslo v parlamente

Bieloruská volička hádže do urny hlasovací lístok a ďalší voliči stoja v rade počas hlasovania v parlamentných voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku 11. septembra 2016. Foto: TASR/AP

Podľa najnovších správ bieloruská opozícia vo voľbách získala v parlamente dva mandáty, keď vo svojich volebných obvodoch vyhrali ženy - Hanna Kanapacká a Alena Anisimová.

Minsk 12. septembra (TASR) - Bieloruská opozícia dnes kritizovala priebeh nedeľňajších parlamentných volieb a označila ich za sfalšované a nelegitímne. Na tlačovej konferencii v Minsku to vyhlásil námestník hnutia Za slobodu Juras Hubarevič.

Podľa najnovších správ bieloruská opozícia vo voľbách získala v parlamente dva mandáty, keď vo svojich volebných obvodoch vyhrali ženy - Hanna Kanapacká a Alena Anisimová, uviedla agentúra RIA Novosti.

RIA Novosti citovala predsedu Zjednotenej občianskej strany (Abjadnanaja hramadzianskaja partyja, AHP) Anatoľa Ľabedzku, ktorý vyhlásil, že v opozícii sa vedie diskusia, "ako naložiť s poslaneckými mandátmi". Na otázku, či teraz nemá v úmysle vzdať sa miest v parlamente, Ľabedzka priznal, že názory v strane sa rôznia a "v súčasnosti sa v tejto veci vedú konzultácie".

Hanna Kanapacká kandidovala za AHP a Anisimová za Spoločnosť bieloruského jazyka.

Bieloruské médiá pritom spresnili, že Kanapacká vo svojom obvode porazila inú kandidátku opozície - Tacciana Karatkevičová, ktorá kandidovala aj v prezidentských voľbách. Časť opozície teraz tvrdí, že "Kanapacká nebola zvolená, ale určená za poslankyňu", čím bieloruské vedenie "zabilo dve muchy jednou ranou": ukázalo Západu, že do parlamentu sa dostal predstaviteľ opozície, a súčasne sa porážkou Karatkevičovej zbavilo nepohodlnej kritičky.

Bieloruská ústredná volebná komisia dnes informovala, že parlamentné voľby sa uskutočnili vo všetkých volebných obvodoch a sú platné. Zúčastnilo sa na nich 74,8 percenta oprávnených voličov.

Pokiaľ ide o kritiku parlamentných volieb, Hubarevič poukázal na to, že štát má naďalej kontrolu nad volebným systémom. Volebné komisie sú prakticky bez účasti zástupcov opozície. "My nemôžeme označiť predvolebnú kampaň za slobodnú, transparentnú a demokratickú, aká by zaručila rovnaké práva všetkým zúčastneným," uviedol Hubarevič.

Pred novinármi tiež vyhlásil, že pozorovatelia počas volieb zaregistrovali mnoho prípadov porušenia volebného zákona. Poukázal na to, že počas sčítavania hlasov veľká väčšina pozorovateľov nemala možnosť vidieť hlasovacie lístky a oboznámiť sa so zoznamami voličov.

Spolupredseda organizačného výboru rodiacej sa strany Bieloruská kresťanská demokracia Vitaľ Rymaševski uviedol, že "uznanie pokroku (dosiahnutého) na voľbách (v Bielorusku) by zakonzervovalo situáciu s voľbami (v krajine)". Podľa názoru úlohou opozície teraz bude "delegitimizácia zvoleného parlamentu", a to tak v Bielorusku, ako aj za jeho hranicami.

Výsledok volieb nezmení politickú scénu v bývalej sovietskej republike, ktorú USA kedysi nazvali poslednou diktatúrou v Európe. Signalizuje však, že bieloruské orgány urobili isté ústupky Západu, ktorý požaduje demokratické zmeny, dodal Reuters.

Európska únia zrušila vlani sankcie, ktoré predtým uvalila na dlhoročného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, aby podporila terajšie smerovanie krajiny. Lukašenko je pri moci od roku 1994.

Pozorovatelia z nezávislých krajín zhodnotili voľby ako demokratické

Pozorovatelia z krajín Spoločenstva nezávislých štátov (SNŠ) dnes v Minsku konštatovali, že nedeľňajšie parlamentné voľby v Bielorusku boli v súlade s ústavou a zákonom o voľbách.

Predseda výkonného tajomníka SNŠ Sergej Lebedev dnes na tlačovej konferencii v Minsku spresnil, že voľby v Bielorusku "boli v súlade s demokratickými princípmi, boli transparentné a slobodné a umožňovali súperenie" kandidátov.

Podľa Lebedeva je "potešiteľné, že aj (pozorovateľská) misia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v čase nášho včerajšieho stretnutia nemala nijaké pripomienky".

Dodal, že pozorovatelia z OBSE "potvrdili, že konštatujú zlepšenie volieb, zákonodarstva" v Bielorusku. "K včerajšiemu dňu mali len pozitívne informácie," spresnil Lebedev.

Nedeľňajšie parlamentné voľby v Bielorusku boli "efektívne zorganizované", avšak vykazovali mnohé systémové chyby. Vyhlásila to dnes Organizácia pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), ktorá dohliadala na priebeh hlasovania, píše agentúra DPA.

"Napriek niekoľkým pozitívnym snahám príslušných úradov, bolo odovzdávanie hlasov vopred pred samotnými voľbami, ako aj sčítanie hlasov a spracovávanie výsledkov negatívne poznačené vysokým počtom procesných nezrovnalostí a nedostatkom transparentnosti," uvádza sa vo vyhlásení OBSE.

Napriek výraznému zvýšeniu počtu opozičných kandidátov "mediálne pokrývanie (udalosti) neumožňovalo voličom pristúpiť k voľbe na základe dostatočnej informovanosti," tvrdí OBSE, podľa ktorej bude niekoľko členov opozície v parlamente zastúpených "po prvý raz za 12 rokov".

Bieloruská opozícia však dnes kritizovala priebeh nedeľňajších parlamentných volieb a označila ich za sfalšované a nelegitímne. Na tlačovej konferencii v Minsku to vyhlásil námestník hnutia Za slobodu Juras Hubarevič.

Podľa najnovších správ bieloruská opozícia vo voľbách získala v parlamente dva mandáty, keď vo svojich volebných obvodoch vyhrali ženy - Hanna Kanapacká a Alena Anisimová, uviedla agentúra RIA Novosti.

Podľa dnešného oznámenia bieloruskej ústrednej volebnej komisie (ÚVK) sú voľby platné vo všetkých volebných obvodoch. Parlamentné voľby v Bielorusku sa konali podľa väčšinového systému: voliči v 110 volebných obvodoch vyberali 110 budúcich poslancov, pričom mali na výber 484 kandidátov.