Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Nový španielsky premiér Pedro Sánchez zložil sľub a ujíma sa úradu

Líder španielskych socialistov Pedro Sánchez. Foto: TASR/AP

Sánchez prebral funkciu premiéra po tom, ako španielsky parlament v piatok vyslovil nedôveru konzervatívnej vláde Mariana Rajoya.

Madrid 2. júna (TASR) - Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez zložil v sobotu sľub ako nový predseda vlády. Informovala o tom agentúra AP.

Obrad sa uskutočnil v madridskom paláci Zarzuela a Sánchez zložil sľub pred kráľom Filipom VI.

Sánchez prebral funkciu premiéra po tom, ako španielsky parlament v piatok vyslovil nedôveru konzervatívnej vláde Mariana Rajoya. Iniciovala ho práve Sánchezova Španielska socialistická robotnícka strana (PSOE).

Sánchez (46) predložil konštruktívny návrh na vyslovenie nedôvery v reakcii na verdikty justície v korupčnej afére okolo Rajoyových ľudovcov s tým, že by osobne bol pripravený nahradiť súčasného predsedu vlády.

Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez (vľavo) zložil sľub ako nový predseda vlády pred kráľom Filipom VI. a bývalým španielskym premiérom Maranom Rajoyom (vpravo) v madridskom paláci Zarzuela 2. júna 2018.
Foto: TASR/AP

Rajoya na odstúpenie z premiérskej funkcie vyzvali všetky opozičné strany po tom, ako súd v súvislosti s rozsiahlym korupčným škandálom rozhodol, že Rajoyova vládnuca Ľudová strana (PP) profitovala z korupčnej schémy a nariadil jej zaplatiť pokutu vo výške 245.000 eur.

Líder španielsky socialistov Pedro Sánchez (vľavo) zložil sľub ako nový predseda vlády pred kráľom Filipom VI. a bývalým španielskym premiérom Marianom Rajoyom (vpravo) v madridskom paláci Zarzuela 2. júna 2018.
Foto: TASR/AP

Korupčný škandál - známy aj ako Operación Gürtel - je považovaný za jeden z najväčších v histórii demokratického Španielska. Na verejnosť prvýkrát prenikol v roku 2009. Týka sa podplácania politikov z vládnucej PP španielskymi podnikateľmi, ktorí sa vďaka úplatkom dostávali k lukratívnym verejným objednávkam.

Profil nového španielskeho premiéra

Pedro Sánchez Pérez-Castejón sa narodil 29. februára 1972 v Madride. V roku 1993 sa stal členom Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE). Absolvoval magisterské štúdium európskej hospodárskej politiky v Bruseli (1997-98). Pracoval ako poradca v Európskom parlamente pre poslankyňu Bárbaru Dührkopovú z PSOE a neskôr, počas vojny v Kosove, radil šéfovi štábu vysokého predstaviteľa OSN v Bosne Carlosovi Westendorpovi.

V roku 2000 bol jedným z delegátov na kongrese PSOE a začal pracovať pre vrcholných predstaviteľov tejto strany. V rokoch 2004-09 bol poslancom mestského zastupiteľstva v Madride za PSOE.

Od roku 2008 do roku 2013 bol docentom pre ekonomickú štruktúru a históriu ekonomického myslenia na Fakulte právnických a obchodných vied Univerzity Camila Josého Celu (UCJC) v Madride.

Po odstúpení Pedra Solbesa v septembri 2009 obsadil voľné miesto v španielskom parlamente za PSOE. Počas svojho prvého funkčného obdobia zastával funkciu zástupcu hovorcu vo výbore pre územnú politiku a bol členom výborov pre zahraničné veci a zmiešané európske záležitosti. Doktorát v ekonómii a podnikaní na UCJC získal 21. novembra 2012.

V januári 2013 sa po odstúpení Cristiny Narbonovej vrátil do poslaneckých lavíc. Novým generálnym tajomníkom Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE) sa Pedro Sánchez stal 13. júla 2014. Vo funkcii nahradil Alfreda Péreza Rubalcabu, ktorý odstúpil po katastrofálnej porážke socialistov v májových eurovoľbách. Sánchez získal pri hlasovaní 49 percent hlasov, čím o 13 percent predstihol svojho hlavného súpera Eduarda Madinu. Post oficiálneho vodcu strany získal 10. septembra 2014.

Pod Sánchezovým vedením dosiahla PSOE v parlamentných voľbách v decembri 2015 a v nových voľbách v júni 2016 najhoršie výsledky v dejinách. V porovnaní s voľbami v roku 2011 prišli socialisti približne o 1,5 milióna hlasov. Pritom už v roku 2011 dostali o 4,3 milióna hlasov menej než vo voľbách v roku 2008.

Po voľbách z decembra 2015 sa v Španielsku nepodarilo zostaviť riadnu funkčnú vládu. Mariano Rajoy v januári 2016 premiérske poverenie odmietol s tým, že nemá za sebou potrebnú väčšinu v zákonodarnom zbore. Španielsky kráľ Filip VI. poveril 2. februára 2016 zostavením vlády lídra socialistov Pedra Sáncheza. Štyri mesiace po parlamentných voľbách kráľ Filip VI. ukončil snahy o zostavenie novej vlády a otvoril tak cestu k predčasným voľbám a vládu zostavoval úradujúci premiér Mariano Rajoy.

Pedro Sánchez odstúpil 1. októbra 2016 po viac ako dvoch rokoch na čele PSOE po tom, čo niekoľko mesiacov odmietal v povolebnej patovej situácii tolerovať nové funkčné obdobie konzervatívneho premiéra Mariana Rajoya. Na rozdiel od časti strany presadzoval vytvorenie koalície s ľavicovou stranou Podemos a liberálnou Ciudadanos (Občania).

Necelých osem mesiacov po odchode z predsedníckej funkcie v PSOE sa Sánchezovi podaril nečakaný návrat do čela Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE). Vysokoškolský učiteľ Pedro Sánchez získal 21. mája 2017 hlasy približne 50 percent registrovaných členov strany.

Poslanci španielskeho parlamentu vyslovili v piatok 1. júna nedôveru vláde premiéra Mariana Rajoya. Príslušný návrh podporilo 180 poslancov, proti ich bolo 169 a jeden sa zdržal. Sánchez sa na základe zákona okamžite stal novým premiérom.

Španielsky premiér Pedro Sánchez hovorí plynule po anglicky a francúzsky.

DSS budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.

,aktualizované 

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.