Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Zahraničie

Vo veku 95 rokov zomrel dlhoročný zimbabwiansky prezident R. Mugabe

Robert Mugabe, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Mugabe stál na čele bývalej Rodézie ako premiér od roku 1980 a v roku 1987 sa stal prezidentom.

Harare 6. septembra (TASR) - Bývalý prezident Zimbabwe Robert Mugabe, ktorý zomrel v piatok vo veku 95 rokov, sa v posledných rokoch viackrát podrobil liečbe v Singapure, kde aj zomrel. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.



"S najväčším zármutkom oznamujem odchod zakladateľa a bývalého prezidenta Zimbabwe Roberta Mugabeho," napísal na Twitteri súčasný prezident krajiny Emmerson Mnagangwa. Mugabe sa podľa neho zaslúžil o oslobodenie a svoj život zasvätil boju za zrovnoprávnenie a zvýšenie právomocí "svojho ľudu".

Mugabe bol v minulosti oslavovaný ako osloboditeľ, ktorý bývalú britskú kolóniu Rodéziu zbavil belošskej nadvlády. Neskôr však podľa AFP využíval na udržanie moci útlak a šírenie strachu.

Na čele krajiny premenovanej na Zimbabwe bol od roku 1980 ako premiér a v roku 1987 sa stal prezidentom. Mugabe sa neskôr čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre.

Na archívnej snímke z 27. augusta 1980 americký prezident Jimmy Carter a zimbabwiansky premiér Robert Mugabe (vľavo) počas stretnutia vo Washingtone.
Foto: TASR/AP


V novembri 2017 moc do rúk prevzala armáda a Mugabeho nechala v domácom väzení. Prezident definitívne odstúpil toho istého roku 21. novembra. Moc v krajine následne prevzal Mnangagwa, ktorý v hlavnom zimbabwianskom meste Harare zložil potom 24. novembra prísahu.

Mugabeho zdravotný stav sa po odstúpení zhoršil. V období posledného roka strávil niekoľko mesiacov v nemocnici v Singapure, kde podľa informácií agentúry Reuters aj zomrel.

Úrady opakovane tvrdili, že prezident sa lieči na sivý zákal a popierali informácie z médií o tom, že trpí rakovinou prostaty.

Profil R. Mugabeho



Robert Mugabe sa narodil 21. februára 1924 v meste Kutama. Navštevoval misijnú základnú školu, potom prestúpil na strednú školu Kutama College, jednu z najlepších v Afrike.

V tom čase bola Rodézia, na ktorej území leží aj súčasné Zimbabwe, britskou kolóniou na juhu Afriky. Kolóniu založil koncom 19. storočia dobrodruh, obchodník a politik Cecil Rhodes. Severná Rodézia za riekou Zambezi bola predchodcom štátu Zambia. Na území Južnej Rodézie vznikla v roku 1965 samostatná Rodézia s belošskou vládou. Tá však bola od začiatku v medzinárodnej izolácii. Navyše proti nej bojovali černošskí povstalci podporovaní Sovietskym zväzom a Čínou. Boj v Rodézii - neskoršom Zimbabwe - bol totiž súčasťou studenej vojny a snahy získať africké štáty na stranu komunistického tábora.

Mugabe začal študovať na Univerzite Fort Hare v juhoafrickom meste Alice, po čase odišiel a pokračoval v štúdiu v Driefonteine, Salisbury, Gwele a Tanzánii. Stal sa učiteľom v Zambii a v Ghane, kde sa zoznámil so svojou prvou manželkou Sally Hayfronovou. V Ghane sa začal politicky angažovať, ovplyvnil ho ghanský premiér Kwame Nkrumah.

Z Ghany sa vrátil do Rodézie a pripojil sa k hnutiu Africký ľudový zväz Zimbabwe (ZAPU). Neskôr sa pridal k ľavicovo orientovanému Africkému národnému zväzu Zimbabwe (ZANU). V roku 1964 ho odsúdili na desať rokov väzenia za podvratnú činnosť. Počas pobytu za mrežami korešpondenčne vyštudoval niekoľko vysokých škôl, medzi nimi napríklad Londýnsku univerzitu.

Po návrate z väzenia žil v Mozambiku, odkiaľ viedol boje proti vláde Iana Smitha v Rodézii. Ich intenzita narástla po roku 1972. V roku 1979 na území Rodézie operovalo asi 12.500 povstalcov. Na rokovania s nimi pristúpili predstavitelia krajiny pod tlakom medzinárodného spoločenstva. V decembri 1979 uzavreli prímerie.

Mugabe sa koncom roka vrátil do svojej vlasti ako vodca oslobodzovacieho hnutia. Zvíťazil v marcových voľbách v roku 1980 a stal sa premiérom krajiny, ktorá sa premenovala na Zimbabwe. Od roku 1987 stál na jej čele ako prezident.

V roku 1988 sa podarilo ukončiť občiansku vojnu, v ktorej proti sebe bojovali dva tábory povstalcov. Mugabe sa však čoraz viac uchyľoval k totalitným praktikám a postupne priviedol Zimbabwe k diktatúre. V roku 1998 napríklad zakázal homosexuálne vzťahy. Krajina ekonomicky upadala. V roku 2000 v nej prebehla pozemková "reforma", v rámci ktorej aj za cenu krvavých stretov štát zaberal pôdu farmárom. Asi 700.000 ľudí prišlo o svoje domovy.

Na archívnej snímke z 13. decembra 1998 bývalý juhoafrický prezident Nelson Mandela (vľavo) a zimbabwiansky prezident Robert Mugabe v harare.
Foto: TASR/AP


V dňoch 14. a 15. novembra 2017 v krajine prebehol nekrvavý prevrat, pri ktorom prevzala moc do rúk armáda a Mugabeho nechala v domácom väzení. Mugabe v ten rok 20. novembra súhlasil so svojim odstúpením, pokiaľ armáda zaručí beztrestnosť jemu i jeho manželke. Napokon 21. novembra, keď hrozil začiatok impeachmentu, Mugabe definitívne odstúpil.

Zo svojej funkcie odišiel Mugabe ako 93-ročný. Moc v krajine následne prevzal dovtedajší viceprezident Emmerson Mnangagwa, ktorý v hlavnom zimbabwianskom meste Harare zložil 24. novembra 2017 prísahu.

Robert Mugabe zomrel 6. septembra 2019 v nemocnici v Singapure, kde sa niekoľko mesiacov liečil.

Premiér: V Bruseli budem riešiť Zelenského sabotáž na záujmoch SR

Ani Slovensko, ani EÚ nie je vo vojne, nemáme žiadny dôvod tolerovať Zelenského avantúry, a to najmä pri pohľade na pomoc, ktorú Slovensko a EÚ Ukrajine poskytuje, povedal premiér SR.

- Lesné požiare, ktoré v utorok zachvátili metropolitnú oblasť Los Angeles, si vyžiadali už najmenej dve obete na životoch.

- V priestoroch daňového úradu kosovskí policajti skonfiškovali dokumentáciu i osobné veci zamestnancov a zapečatili štyri vchody do budovy.

- Vládna koalícia chce stavať mosty na všetky štyri svetové strany. Opozícia je nastavená nepriateľsky voči vlastnej krajine. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol líder Hlasu-SD a minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecká letecká spoločnosť Lufthansa v stredu oznámila, že v roku 2025 plánuje prijať 10.000 nových zamestnancov po celom svete.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že v Pásme Gazy objavila telo ďalšieho z rukojemníkov, ktorých počas útoku na Izrael zo 7. októbra 2023 uniesli militanti z Hamasu.

- Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) chce vo štvrtok (9. 1.) v Bruseli riešiť škodu vo výške takmer 1,5 miliardy eur, ktorú podľa neho Ukrajina spôsobila Slovensku zastavením tranzitu plynu.

- Pri likvidácii požiaru, ktorý vypukol v sklade ropných látok v ruskom meste Engeľs po útoku údajne ukrajinských dronov, prišli o život dvaja hasiči.

- Od 9. januára budú finančné inštitúcie v eurozóne povinné prijímať okamžité platby do niekoľkých sekúnd.

- Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia.

- Najmenej 13 osôb zahynulo a ďalších 30 utrpelo zranenia v stredu pri ruskom leteckom útoku na ukrajinské mesto Záporožie, uviedol gubernátor Záporožskej oblasti Ivan Fedorov.

- Koaličná strana Hlas-SD nevidí potrebu meniť základné hodnoty memoranda o zahraničnej politike, ktoré podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR.

- Rakúska ľudová strana (ÖVP) prijala ponuku predsedu Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) na rokovania o vytvorení vlády.

- Podpredseda Národnej rady (NR) SR poverený jej vedením Peter Žiga (Hlas-SD) zatiaľ s predsedom vlády Robertom Ficom (Smer-SD) na tému návrhu deklarácie k zahraničnej politike nehovoril. K návrhu sa vyjadrí, až keď si ho preštuduje.

- Členovia parlamentného výboru na kontrolu činnosti Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) sa majú zaoberať situáciou na katastri nehnuteľností.

- Poľsko v stredu zatvorilo svoj generálny konzulát v Petrohrade, oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

- Pasažier na palube lietadla na letisku v americkom Bostone nečakane pri rolovaní na odlet otvoril dvere, následkom čoho sa vysunula evakuačná šmýkačka.

- Zvolený americký prezident Donald Trump sa v stredu prostredníctvom svojich právnikov obrátil na Najvyšší súd USA so žiadosťou, aby bezodkladne zrušil na piatok plánované oznámenie jeho trestu v kauze falšovania finančných záznamov.

- Lesné požiare, ktoré v utorok vypukli v aglomerácii Los Angeles v americkom štáte Kalifornia, rýchlo nabrali na intenzite.

- Česká vláda chce rozšíriť prípravu občanov na obranu štátu. Je podľa nej potrebné zmeniť celkový prístup k obrane, ktorý si vyžaduje zapojenie celej spoločnosti.

- Deklarácia o zahraničnej politike Slovenska, ktorú pred 4 mesiacmi podpísali traja najvyšší ústavní predstavitelia SR, poskytuje v súčasnosti dostatočný priestor na výkon každodennej politickej práce. Skonštatoval to prezident SR Peter Pellegrini.