Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Británia zvažovala presídlenie obyvateľov Hongkongu do Severného Írska

Westminsterský palác, sídlo britského parlamentu Foto: TASR/AP

Medzi pracovníkmi ministerstva návrh okamžite vyvolal aj odmietavé a posmešné reakcie.

Londýn 3. júla (TASR) - Britská vláda zvažovala presídlenie 5,5 milióna obyvateľov Hongkongu do Severného Írska predtým, ako sa toto autonómne územie a bývalá britská kolónia mala v roku 1997 opäť dostať pod správu Číny. Informoval o tom dnes denník The Guardian, citujúc odtajnené dokumenty zverejnené britským Štátnym archívom.

Návrh rátal s vytvorením nového mestského štátu na polostrove Magilligan v Severnom Írsku. Zdôvodnením plánu bolo presvedčenie Londýna, že obyvatelia Hongkongu by po roku 1997 nemali politickú budúcnosť. Okrem záchrany hongkonskej samosprávy sa s ním spájali aj nádeje na oživenie severoírskej ekonomiky.

Návrh na "transplantáciu" Hongkongu do Severného Írska predložil v roku 1983 akademik Christie Davies, ktorý prednášal sociologické vedy na univerzite v anglickom Readingu. Jeho bizarnú myšlienku si osvojil úradník britského ministerstva pre Severné Írsko George Fergusson. Ten odporučil rezortu diplomacie v Londýne, aby sa o Daviesovom pláne vážne diskutovalo.

Medzi pracovníkmi ministerstva návrh okamžite vyvolal aj odmietavé a posmešné reakcie a nie je jasné, či sa napokon dostal až k ministrovi. Podľa agentúry DPA však diskusia o tejto otázke poukazuje na dobovú frustráciu a neistotu britských vládnych kruhov ohľadne ďalšieho osudu Hongkongu.

Bývalá britská premiérka Margaret Thatcherová podpísala v roku 1984 spoločné britsko-čínske vyhlásenie, v ktorom sa Peking zaviazal, že po návrate Hongkongu pod čínsku administráciu tam nebude ďalších 50 rokov uplatňovať svoj socialistický systém, zachová jeho spôsob života a pristúpi k princípu "jedna krajina, dva systémy".