Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 9. marec 2025Meniny má Františka
< sekcia Zahraničie

ÚTOK V LONDÝNE: Matku útočníka synov čin šokoval, preliala more sĺz

Na nedatovanej snímke Khalid Masood. Muž, ktorý v stredu 22. marca 2017 v Londýne zabil štyroch ľudí. Počas života vystupoval aj pod menami Adrian Elms či Khalid Masood. Foto: TASR/AP

Polícia nemá dôkazy o Masoodovom napojení na IS. Vo vyšetrovaní by jej však mala pomôcť firma WhatsApp, nakoľko útočník využil jej aplikáciu.

Londýn 27. marca (TASR) - Matka Khalida Masooda, ktorý minulú stredu zabil v centre Londýna štyroch ľudí, dnes uviedla, že ju synov čin šokoval, zarmútil a ohromil.

"Odkedy som sa dozvedela, že páchateľom je môj syn, preliala som za ľudí, ktorých sa táto udalosť dotkla, more sĺz," napísala vo vyhlásení zverejnenom britskou políciou Masoodova matka Janet Ajaová. Dodala, že synove činy neschvaľuje a nezdieľa presvedčenie, ktoré ho k útoku priviedlo.

Masood sa narodil v roku 1964 v juhoanglickom grófstve Kent ako Adrian Elms a meno Adrian Ajao prijal po svojom otčimovi, za ktorého sa jeho matka vydala, keď bol dieťaťom. Meno Khalid Masood začal podľa polície používať v roku 2005.

Janet Ajaová v súčasnosti žije vo vidieckej oblasti Walesu.

Masood v aute typu SUV najprv zrážal v stredu chodcov na londýnskom Westminsterskom moste a následne sa pokúšal vtrhnúť do areálu britského parlamentu, kde na smrť dobodal policajta. Iní policajti útočníka zastrelili. Pri teroristickom čine prišli o život štyria ľudia a desiatky utrpeli zranenia.

Polícia nemá dôkazy o Masoodovom napojení na IS



Britská Metropolitná polícia nemá nijaké dôkazy o tom, že Khalid Masood, ktorý minulú stredu zabil v Londýne troch civilistov a policajta, bol v spojení s extrémistickými organizáciami Islamský štát (IS) alebo al-Káida. Informovala o tom dnes spravodajská televízia Sky News.

Podľa Metropolitnej polície neexistujú ani dôkazy o tom, že Masood sa zradikalizoval počas pobytu vo väzení v roku 2003.

Útočník z Londýna použil WhatsApp, firma by mala polícii pomôcť



Útočník poslal niekoľko minút pred svojím útokom v stredu textovú správu cez WhatsApp. Je však neprístupná, pretože táto obľúbená aplikácia patriaca Facebooku ju zašifrovala, píše dnešná britská tlač s odvolaním sa na políciu.

Ministerka vnútra Amber Ruddová vo svojich vystúpeniach vo vysielaní televízií BBC a Sky News naliehala, aby WhatsApp a ďalšie zakódované textové služby sprístupnili v rámci legálneho odpočúvania svoje platformy tajným službám a polícii.

"Musíme sa ubezpečiť, že organizácie ako WhatsApp - a je množstvo ďalších, jej podobných - neposkytovali teroristom tajné miesto na vzájomnú komunikáciu," povedala.

Jej výzva, aby bezpečnostné orgány dostali systémovú možnosť získavať informácie zo šifrovaných aplikácií cez akési "zadné dvierka", sa zrejme stretne s odporom technologického priemyslu, ktorý už v minulosti čelil požiadavkám bezpečnostných zložiek o sprístupnenie uvedených dát po veľkých útokoch.

Polícia medzičasom zatkla v Birminghame, kde Masood žil, ďalšieho človeka. Ide o 30-ročného muža, ktorý je spolu s ďalším mužom vo vyšetrovacej väzbe pre možné spojenie s útokom. Ani jeden z nich nebol zatiaľ z ničoho obžalovaný a polícia neuviedla, o koho ide.

Ruddová nepovedala nič bližšieho o Masoodovom použití WhatsApp.

Masood na Westminsterskom moste zabil troch chodcov a potom pred parlamentom jedného policajta. Zároveň pritom zranil desiatky ľudí.

TEPLÁ NEDEĽA: Posledný deň v týždni bude slnečný

Teploty sa budú pohybovať od 13 do 18 stupňov Celzia.

- Úplný výpadok elektrickej energie postihol provinciu Lázikíja na pobreží Stredozemného mora na západe Sýrie v dôsledku útokov zvyškov ozbrojencov lojálnych zvrhnutému sýrskemu prezidentovi Bašárovi Asadovi, uviedla v sobotu sýrska štátna tlačová agentúra SANA.

- Pápež František, ktorý bol hospitalizovaný pre zápal pľúc, dobre eaguje na liečbu a pomaly a postupne sa jeho stav zlepšuje, uviedol v sobotu Vatikán.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je pred utorkovým stretnutím jeho tímu vyjednávačov so zástupcami Spojených štátov opatne optimistický. Témou stretnutia je ukončenie vojny na Ukrajine.

- Južný Sudán sa po nedávnych konfliktoch na severovýchode krajiny nachádza v "znepokojujúcom úpadku" a hrozí narušenie niekoľkoročného pokroku na ceste k mieru, varovala v sobotu komisia Organizácie spojených národov pre ľudské práva v Južnom Sudáne.

- Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v sobotu ostro kritizoval postup, ktorý opísal ako šikanátorské taktiky. Urobil tak deň po tom, ako prezident USA Donald Trump pohrozil vojenským zásahom proti Iránu.

- Ruský prezident Vladimir Putin "nemá záujem o mier," uviedla v sobotu šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová. Reagovala tak na nočné útoky ruských síl na Ukrajine, pri ktorých zahynulo najmenej 14 ľudí. TASR informuje na základe správ agentúry AFP.

- Nemecký kresťanskodemokratický blok CDU/CSU Friedricha Merza a sociálni demokrati (SPD) súčasného kancelára Olafa Scholza v sobotu oznámili, že "v princípe dosiahli dohodu" o vytvorení vlády. Informuje o tom TASR podľa správ agentúr DPA a AFP.

- Oproti budove poľského parlamentu vo Varšave v piatok slávnostne otvorili prvé interrupčné centrum v krajine. Od sobotňajšieho sviatku Dňa žien doň budú môcť ženy prísť potratiť pomocou tabletiek samostatne alebo v spoločnosti iných žien.

- Život 18-ročného muža si vyžiadala dopravná nehoda, ktorá sa v obci Radzovce v okrese Lučenec. Mladík, ktorý nebol držiteľom vodičského oprávnenia, sa s vozidlom po náraze do oplotenia rodinného domu prevrátil na bok.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nateraz nepovažuje voľbu predsedu Národnej rady (NR) SR za rozhodujúcu. Zároveň upozornil, že pri tajnej voľbe sa môže stať všeličo.

- Koaličná SNS predkladá do Národnej rady (NR) SR uznesenie, ktorým chce odmietnuť zavádzanie a rozširovanie sankčných opatrení voči Ruskej federácii poškodzujúcich hospodárske záujmy SR.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že pravdepodobnosť predčasných parlamentných volieb je nízka. Má záujem obnoviť podporu vládnej koalície od 79 poslancov Národnej rady (NR) SR.

- Obyvateľ Thajska sa stal stredobodom pozornosti po tom, ako v nanuku, ktorý si kúpil z pouličného stánku, našiel celú zamrznutú hlavu žlto-čierneho hada a o svoj zážitok sa podelil na sociálnej sieti.

- Nájomné za byty vo väčšine slovenských miest v závere minulého roka medziročne vzrástlo o desiatky, niekde aj o stovky eur.

- Suspendovaný juhokórejský prezident Jun Sok-jol opustil väznicu. Rozhodla o tom prokuratúra, pretože súd zrušil jeho zatykač.

- Noc 88-ročného pápeža Františka v Gemelliho nemocnici, kde sa lieči so zápalom pľúc, bola pokojná.

- Muža z amerického štátu Južná Karolína odsúdeného za vraždu rodičov svojej bývalej priateľky popravili zastrelením.

- Grécky parlament zamietol návrh na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Kyriakosa Mitsotakisa za jej prístup k vyšetrovaniu najhoršieho železničného nešťastia v krajine spred dvoch rokov, ktoré si vyžiadalo 57 mŕtvych a desiatky zranených.

- Sýrske bezpečnostné zložky bojujúce s militantmi vernými zvrhnutému prezidentovi Bašárovi Asadovi v piatok zabili 134 civilistov z alavitskej menšiny.

- Americký prezident Donald Trump poslal iránskej vláde list, v ktorom navrhuje nové rokovania o jadrovom programe Iránu.