Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Organizátori demonštrácie proti Orbánovi chcú vypísanie referenda

Tisíce ľudí protestovalo v nedeľu 15. marca 2015 v deň štátneho sviatku v Budapešti proti vláde Viktora Orbána. Foto: TASR/Ladislav Vallach

Dav požadoval odstúpenie premiéra a skandoval aj heslo ´Do basy s ním!

Budapešť 15. marca (TASR) - Organizátori protivládnej demonštrácie, ktorá sa dnes konala v Budapešti za účasti vyše 5000 protestujúcich, oznámili, že iniciujú referendum s 19 otázkami. Medzi nimi budú otázky týkajúce sa skutočného zisťovania majetku politikov, zrušenia tabakového monopolu štátu či zrušenia poplatkov za diaľnice.



Cieľom organizátorov je prostredníctvom ľudového hlasovania, v ktorom sú tiež otázky týkajúce sa korupcie, európskej prokuratúry, transparentnosti štátnych zákaziek a ďalšie, zbúrať "Orbánov režim" a obnoviť "Maďarskú republiku". Terajšie zriadenie, ktoré vytvoril premiér Viktor Orbán a jeho strana Fidesz, totiž podľa rečníkov škodia vlasti. Zhromaždenie zorganizovali skupiny z Facebooku: 100.000 ľudí proti zdaneniu internetu a skupina 60.000 ľudí za súkromné dôchodky. Zúčastnili sa ho však aj členovia a priaznivci ľavicových opozičných strán. Rečníci ostro kritizovali kroky Orbánovej vlády.



Dav požadoval odstúpenie premiéra a skandoval aj heslo "Do basy s ním!" Demonštranti v závere zaspievali Ódu na radosť a v pokoji sa rozišli. Podujatie zabezpečovalo množstvo policajtov.

Tisíce ľudí protestovalo v nedeľu 15. marca 2015 v deň štátneho sviatku v Budapešti proti vláde Viktora Orbána.
Foto: TASR/Ladislav Vallach


Tisíce ľudí protestovalo v nedeľu 15. marca 2015 v deň štátneho sviatku v Budapešti proti vláde Viktora Orbána.
Foto: TASR/Ladislav Vallach


Tisíce ľudí protestovalo v nedeľu 15. marca 2015 v deň štátneho sviatku v Budapešti proti vláde Viktora Orbána.
Foto: TASR/Ladislav Vallach


Tisíce ľudí protestovalo v nedeľu 15. marca 2015 v deň štátneho sviatku v Budapešti proti vláde Viktora Orbána.
Foto: TASR/Ladislav Vallach


V Budapešti vztýčili štátnu vlajku na počesť výročia revolúcie

Vztýčením štátnej vlajky s vojenskou poctou na Kossuthovom námestí v Budapešti sa dnes začali ústredné oslavy maďarského štátneho sviatku, 167. výročia vypuknutia protihabsburskej revolúcie v rokoch 1848-49.



Na slávnostnom akte, ktorý sledovali stovky Budapešťanov, sa zúčastnil maďarský prezident János Áder a predseda parlamentu László Kövér. Premiér Viktor Orbán prednesie predpoludním prejav tradične na nádvorí Národného múzea.

Fotogaléria z osláv



Opozičné strany Maďarská socialistická strana (MSZP) a Demokratická koalícia (DK) sa pripoja k popoludňajšej protivládnej demonštrácii občianskych organizácií. Cieľom protestu bude podľa organizátorov naznačiť, ako premiéra Viktora Orbána zbaviť moci.

Momentálne najsilnejšia opozičná ultrapravicová strana Jobbik usporiadala samostatné zhromaždenie na Námestí 15. marca.

Poslanci začínajú štvrtkové rokovanie diskusiou o zmenách v 2. pilieri

Dôchodkové správcovské spoločnosti (DSS) by mohli využiť majetok z druhého piliera na investovanie do rozvoja slovenskej ekonomiky.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.

- Hokejistov HK Nitra delí od postupu do finále Tipos extraligy už len jeden krok. Obhajcovia titulu triumfovali v stredajšom semifinálovom dueli na ľade Žiliny 6:2 a v sérii hranej na štyri víťazné zápasy zvýšili svoje vedenie na 3:1.

- Rada predsedov Valného zhromaždenia (VZ) OSN (UNCPGA) v stredu na záver oficiálnej časti dvojdňového zasadnutia v hlavnom meste SR prijala tzv. Bratislavskú deklaráciu, ktorá okrem iného reaguje na prebiehajúce konflikty na Ukrajine, v Pásme Gazy aj v Sudáne.

- Slovenský zápasník Tajmuraz Salkazanov získal na ME v Šamoríne bronzovú medailu vo voľnom štýle v kategórii do 74 kg.

- Európska únia (EÚ) potrebuje podľa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) úprimnú diskusiu o demokracii aj o tom, čo sa deje na Slovensku a v Srbsku.

- Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu posunuli do druhého čítania návrh ústavného zákona, ktorý má do Ústavy SR zakotviť dve pohlavia - muža a ženu.

- Nový zákon o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Úradu podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a znalostnú ekonomiku podpísal prezident SR Peter Pellegrini.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) sa v stredu stretol v historickej budove Úradu vlády (ÚV) SR s indickou prezidentkou Draupadí Murmúovou.

- Hospodárske subjekty čakajú z dôvodu implementácie euronariadenia o znižovaní odlesňovania nové povinnosti. Prezident SR Peter Pellegrini podpísal nový zákon, ktorým sa vykonávajú opatrenia Európskej únie (EÚ) na zmiernenie globálneho odlesňovania.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.