Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Zahraničie

Čavušoglu: S Ruskom máme spoločný názor na urovnanie konfliktu v Sýrii

Šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu. Foto: TASR/AP

Podľa ministra Moskva a Ankara budujú mechanizmus úzkej spolupráce na urovnanie sýrskeho konfliktu. A ak Západ príde o Turecko, bude si na vine on sám.

Ankara 10. augusta (TASR) - Turecko a Rusko majú spoločný názor na politické urovnanie konfliktu v Sýrii vrátane otázok dodržiavania prímeria či dodávok humanitárnej pomoci. Povedal to dnes turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu, informovala agentúra Anadolu.

Podľa ministra Moskva a Ankara "budujú mechanizmus úzkej spolupráce" na urovnanie sýrskeho konfliktu. Plánujú spolupracovať aj vo vojenskej, diplomatickej a spravodajskej oblasti, dodal Čavušoglu.

Jeho vyjadrenie zaznelo po utorkovej petrohradskej schôdzke ruského prezidenta Vladimira Putina s tureckým partnerom Recepom Tayyipom Erdoganom, uviedla agentúra TASS.



Išlo o ich prvé stretnutie od vlaňajšieho incidentu, ktorý viedol k zhoršeniu vzťahov medzi krajinami. Ruský stíhací bombardér Su-24, ktorý bol 24. novembra na misii na podporu pozemných operácií sýrskej armády voči protivládnym povstalcom, zostrelila na hraniciach so Sýriou turecká stíhačka typu F-16.

V júni tohto roka poslal Erdogan Putinovi list, v ktorom sa za incident ospravedlnil. Odvtedy sa vzťahy medzi oboma krajinami začali normalizovať.

Ak Západ príde o Turecko, bude si na vine on sám

Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu dnes upozornil, že Západ môže prísť o Turecko kvôli svojim vlastným chybám, nie v súvislosti so vzťahmi Ankary s Ruskom či Čínou.

V rozhovore pre agentúru Anadolu Čavušoglu vyhlásil, že ak by došlo k tomu, že Západ stratí Turecko, "vzťahy s Ruskom, Čínou alebo moslimským svetom nie sú na vine". Západ príde o Turecko kvôli svojim vlastným chybám, upozornil šéf tureckej diplomacie.

Západ podľa neho "robí veľmi závažné chyby, vrátane podpory prevratu", ktorý sa v Turecku odohral v noci na 16. júla, keď sa časť armády pokúsila zosadiť súčasné turecké vedenie. Prevrat bol však potlačený a nasledovala po ňom vlna represií voči jeho strojcom a ich podporovateľom.

Čavušoglu ďalej vyhlásil, že zámer Turecka spolupracovať s Ruskom v oblasti zbrojárstva nie je krokom proti Severoatlantickej aliancii, ktorej je jeho krajina členom.

Samotná aliancia odmietla komentovať výsledky prelomovej utorkovej návštevy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v ruskom Petrohrade. Zdroje NATO však pre ruskú agentúru RIA Novosti uviedli, že aliancia považuje za dôležité, aby komunikačné kanály medzi Moskvou a alianciou zostali otvorené.

Americký magazín Politico na margo zmeny vo vzťahoch medzi Ruskom a Tureckom napísal, že Moskva má záujem na tom, aby Turecko zostalo silným členom NATO.

"Koniec koncov, Turecko môže (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi lepšie poslúžiť ako svojhlavý člen NATO než ako ruský satelit," uvádza sa v článku.