Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Zahraničie

Pri centre, kde vystavujú karikatúry proroka Mohameda, sa strieľalo

Polícia zasahuje po streľbe na komunitné centrum 3. mája 2015 Foto: TASR/AP

Podľa prezidentky protiislamskej American Freedom Defense Initiative streľba ukázala, aká bola "naša akcia naozaj potrebná".

Dallas 4. mája (TASR) - Dvoch mŕtvych si v nedeľu vyžiadala streľba na komunitné centrum v americkom štáte Texas, kde sa koná kontroverzná výstava karikatúr proroka Mohameda.

Pri incidente v meste Garland, ležiacom neďaleko Dallasu, utrpel zranenia jeden ochrankár, ktorého postrelili do nohy, no po ošetrení ho prepustili z nemocnice, informovala televízia CNN.

Okolnosti streľby zatiaľ nie sú celkom jasné. Mesto Garland na svojom facebookovom profile podľa agentúry AP uviedlo, že obaja útočníci sa večer miestneho času priviezli autom k Centru Curtisa Culwella a spustili streľbu na príslušníkov bezpečnostných síl. Tí paľbu opätovali, pričom oboch mužov usmrtili.

Vo vyhlásení sa podľa AP nehovorí, či streľba súvisela s výstavou. Na miesto činu však prišli pyrotechnici, pretože existovali obavy, že vo vozidle páchateľov môže byť "iniciačné zariadenie".

Jeden z účastníkov podujatia pre AP povedal, že bol mimo budovy, keď začul asi 20 výstrelov, ktoré prichádzali zrejme z auta blížiaceho sa ku komunitnému centru. Následne počul dve rany, potom ho policajti poslali do vnútra centra.

V čase streľby - krátko pred 19. hodinou miestneho času - bolo v miestnosti, kde sa prísne strážené podujatie konalo, podľa AP asi 75 ľudí. Policajti ich najprv odviedli do inej miestnosti, neskôr ich z konferenčného centra odviezol školský autobus. Evakuovaný bol aj susedný supermarket.

Usporiadateľom súťaže s názvom Muhammad Art Exhibit and Cartoon Contest je protiislamská American Freedom Defense Initiative (AFDI). Tá tvrdí, že z celého sveta na ňu prišlo viac ako 350 kresieb. Medzi hosťami bol aj holandský pravicový populista Geert Wilders, ktorý vystúpil s príhovorom.

Za najlepšiu karikatúru bola vypísaná odmena 10.000 dolárov.

Centrum Curtisa Culwella býva dejiskom promócií, koncertov, obchodných prezentácií, svadieb a športových podujatí. Kritici odsúdili súťaž karikatúr ako útok na islam, predstavitelia AFDI však oponovali, že si len uplatňujú svoje právo na slobodu prejavu.

Podľa prezidentky AFDI Pamely Gellerovovej streľba ukázala, aká bola "naša akcia naozaj potrebná". Gellerovová neskôr na svoju webovú stránku napísala: "Toto je vojna. Je to vojna o slobodu prejavu."

AFDI je známa kampaňou proti postaveniu islamského centra neďaleko bývalých newyorských "dvojičiek" a nákupom reklamného priestoru v mestách po celých USA, ktorý využíva na kritiku islamu.

Zverejnenie karikatúr proroka Mohameda už neraz vyvolalo vo svete násilné reakcie stúpencov islamu. Začiatkom januára zaútočili traja islamisti na redakciu francúzskeho satirického časopisu Charlie Hebdo, ktorý zverejňoval karikatúry proroka Mohameda, pričom zabili 12 ľudí.