Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

VIDEO: V Černobyľskom pralese horí: Hasiči majú požiar pod kontrolou

Na snímke požiar v Černobylskom pralese v utorok 28. apríla 2015. Foto: TASR/AP

Informovala o tom dnes ukrajinská Štátna služba pre mimoriadne situácie.

Kyjev 29. apríla (TASR) - Ukrajinským hasičom sa dnes ráno podarilo zastaviť šírenie lesného požiaru k zakázanej zóne okolo havarovanej jadrovej elektrárne v Černobyli. Informovala o tom dnes ukrajinská Štátna služba pre mimoriadne situácie.



Lesný požiar v Černobyľskom pralese vypukol v utorok popoludní a zachvátil okolo 320 hektárov porastu, pričom sa nebezpečne priblížil aj k 20-kilometrovej zóne vytvorenej okolo havarovanej jadrovej elektrárne Černobyľ, kam je zakázaný vstup.

Agentúra RIA Novosti v súvislosti s požiarom citovala vyhlásenie riaditeľa Štátnej služby pre mimoriadne situácie Zorjana Škirjaka, ktorý ubezpečil, že lesný požiar nepredstavuje ohrozenie pre miestne obyvateľstvo a nebude mať vplyv ani na úroveň radiácie.

Škirjak zdôraznil, že požiar neohrozuje ani sarkofág, ktorý je postavený nad havarovaným blokom černobyľskej elektrárne. Ukrajinský minister vnútra Arsen Avakov v noci nadnes informoval, že požiar sa podarilo zastaviť asi päť kilometrov od úložísk jadrového odpadu, pripomenula agentúra UNIAN.

Do likvidácie požiaru nasadili vyše 300 ľudí a 51 kusov hasičskej techniky vrátane lietadiel a vrtuľníkov.



Štátna služba pre mimoriadne situácie dnes podľa agentúry Ukrinform spresnila, že hasičom sa podarilo zastaviť postup lesného požiaru k ruinám elektrárne. "Situácia je pod kontrolou, pokračuje sa v hasení ohnísk požiaru," uvádza sa vo vyhlásení úradu.

K havárii v černobyľskej jadrovej elektrárni došlo 26. apríla 1986 - ide o najhoršiu jadrovú haváriu v histórii jadrovej energetiky. Hasiace práce po explózii reaktora trvali ešte šesť dní. Do ovzdušia uniklo množstvo rádioaktívnych materiálov, ktoré zamorili časť východnej a strednej Európy a Škandináviu.

Ukrajina v roku 2012 začala nad havarovaným blokom s výstavbou nového ochranného plášťa - oceľovej konštrukcie za viac ako dve miliardy eur, ktorú majú dokončiť do roku 2016.