Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. máj 2025Meniny má Júlia a Juliána
< sekcia Zahraničie

Maďarsko si pripomenulo vysťahovanie Maďarov z Československa

Podpredseda maďarského zákonodarného zboru Gergely Gulyás, archívna snímka Foto: TASR/Martin Baumann

V roku 1946 podpísalo Československo na základe Benešových dekrétov s Maďarskom dohodu o výmene obyvateľstva.

Budapešť 12. apríla (TASR) - Pamätný deň Maďarov vysťahovaných z Československa v roku 1947 je aj o súčasnosti, vyhlásil dnes v maďarskom parlamente podpredseda zákonodarného zboru Gergely Gulyás.

"Kým existuje v Európe krajina, kde môžu figurovať v právnom poriadku ustanovenia Benešových dekrétov, ktoré sú v rozpore so základnými hodnotami medzinárodného práva a sú založené na princípe kolektívnej viny, zatiaľ tento deň nie je iba dňom spomienky," cituje Gulyása agentúra MTI.

"Systematická diskriminácia Maďarov žijúcich na Felvidéku po druhej svetovej vojne protirečí všetkému tomu, čo považovali vtedy a považujú aj teraz za hodnoty západnej demokracie," povedal podpredseda maďarského parlamentu. Podľa jeho slov po tejto kalvárii bolo pre mnohých presídlenie do Maďarska vykúpením.

Najväčším problémom predstaviteľov Československa po druhej svetovej vojne bolo vytvoriť z mnohonárodného štátu jednotný národný štát, v ktorom nemali miesta ani Nemci ani Maďari, povedal Gulyás.

"Dohoda o masovom vysťahovaní národných skupín v povojnovej Európe - teda maďarsko-československá dohoda o výmene obyvateľstva - sa zrodila pred 70 rokmi," vyhlásil podpredseda Strany maďarskej komunity (SMK) Péter Öry.

Podľa jeho vyjadrenia sa vojnová genocída ešte ani poriadne neskončila, keď bolo umožnené zbavovať majetku a násilím vyháňať národné skupiny v duchu kolektívnej viny. "Dva nástupnícke štáty Československa považujú Benešove dekréty ešte stále za súčasť svojho právneho systému," podčiarkol Öry, podľa ktorého Európa sa ešte stále nevyrovnala s touto nespravodlivosťou.

"Európa sa nepoučila z chýb minulosti, znova plánuje obchod s ľuďmi - kvóty, pričom nechce počuť upozornenia krajín strednej Európy," uzavrel podpredseda SMK.

Poslanci maďarského parlamentu 5. decembra 2012 rozhodli, že 12. apríl bude pamätným dňom Maďarov vysťahovaných z Československa v roku 1947. V tento deň po ukončení druhej svetovej vojny sa totiž začalo s ich vysťahovaním z južného Slovenska.

"Maďarský parlament považuje za dôležité dôstojne si spomenúť na takmer 100.000 Maďarov, vylúčených z Československej republiky vplyvom Benešových dekrétov, a podporuje organizovanie spomienkových podujatí a prípravu vzdelávacích materiálov, ktoré súvisia s vysťahovaním Maďarov z Felvidéku," uvádza sa v zdôvodnení rozhodnutia o pamätnom dni.

Felvidék je maďarský termín pre tzv. Hornú zem - historické pomenovanie časti Rakúsko-Uhorska, zhodujúcej sa s územím dnešného Slovenska.

Na celom Slovensku hrozia vo štvrtok popoludní búrky

Výstraha platí pre celé územie krajiny od 14.00 h do polnoci.

- Počas 29. ročníka celoslovenskej zbierky Deň narcisov sa vyzbieralo viac ako 1,34 milióna eur. Definitívna suma bude známa až po sčítaní SMS zbierky. Financie sú určené pre pacientov s rakovinou a ich blízkych.

- Vo Francúzsku tento týždeň zadržali 55 mužov v rámci operácie zameranej na rozbitie predpokladaného pedofilného gangu, ktorý pôsobil prostredníctvom platformy Telegram. Medzi podozrivými je kňaz, učiteľ hudby i záchranár.

- Špecializovaný trestný súd (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, zamietol vo štvrtok návrh Patrika Pachingera, odsúdeného v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest a nepovolil obnovu konania.

- V úseku Podbiel - Dlhá nad Oravou bola v stredu (21.5.) v kilometri 36,360 nahlásená uvoľnená skala vo svahu. Z bezpečnostných dôvodov bola od 7.50 h železničná doprava v tomto úseku prerušená a zavedená bola náhradná autobusová doprava.

- Predsedníčku strany Za ľudí a opozičnú poslankyňu parlamentu Veroniku Remišovú predvolala polícia na výsluch pre trestné oznámenie podané ministrom obrany Robertom Kaliňákom (Smer-SD) v súvislosti so zverejnením informácií o nepriznanej nehnuteľnosti v Chorvátsku.

- ČR od nadchádzajúcej polnoci zruší kontroly a dezinfekcie automobilov nad 3,5 tony na hranici se Slovenskom, ktoré zaviedla ako prevenciu pred zavlečením nákazy slintačky a krívačky.

- Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR pripravuje legislatívnu zmenu týkajúcu sa eReceptu. Plánuje ju predložiť na júnovú schôdzu parlamentu. Vyplýva to zo stanovísk rezortu a Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) pre TASR.

- Hokejisti Dallasu Stars vyhrali v prvom finále Západnej konferencie zámorskej NHL nad Edmontonom Oilers 6:3 a ujali sa tak vedenia v sérii. Päť gólov pridali domáci v záverečnom dejstve, pričom najproduktívnejší bol útočník Tyler Seguin s 2 gólmi a asistenciou.

- Izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na palestínskych územiach (COGAT), ktorý dohliada na civilné záležitosti na palestínskych územiach, informoval, že v stredu vstúpilo do Pásma Gazy 100 kamiónov s humanitárnou pomocou.

- Futbalisti Tottenhamu Hotspur viedli po prvom polčase stredajšieho finále Európskej ligy nad Manchestrom United 1:0. V závere úvodnej polovice si loptu do vlastnej bránky sťukol Luke Shaw.

- Srbský tenista Novak Djokovič dosiahol prvé víťazstvo v tohtoročnej antukovej sezóne. Dvadsaťštyrinásobný grandslamový šampión uspel v 2. kole dvojhry na upršanom turnaji ATP v Ženeve, keď zdolal Maďara Mártona Fucsovicsa hladko 6:2, 6:3.

- Americký prezident Donald Trump prijal v stredu v Bielom dome prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosu. Trump stretnutie využil na to, aby juhoafrického prezidenta konfrontoval so svojimi obvineniami o tom, že v JAR dochádza ku genocíde.

- Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Belgické úrady požiadali Európsky parlament (EP), aby odobral imunitu piatim europoslancom – Fulviovi Martusciellovi, Giusii Princiovej, Salvatoremu de Meoovi (všetci EPP/Taliansko), Danielovi Attardovi (S&D/Malta) a Nikolovi Minčevovi (Obnovme Európu/Bulharsko).

- Vo štvrtok (22. 5.) treba na Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre celé územie krajiny. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

- Na základe návrhu Hlavnej prokuratúry v Budapešti súd v stredu vzal do väzby na jeden mesiac občana Ukrajiny, ktorý bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže a iných trestných činov.

- Ekonóm Martin Kahanec bol ako prvý Slovák vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie (EK). Bude poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre eurokomisárov k viacerým témam a zlepšovať tým kvalitu legislatívy EÚ.

- Pri pokuse o nedovolenú nočnú plavbu cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie zomreli v stredu žena a osemročný chlapec, informovalo francúzske námorníctvo. Obete našli v bezvedomí na palube malého člna s ďalšími takmer 80 migrantmi na severe Francúzska.

- Výrazné zvýšenie zadlženia Slovenska, deficit horší ako počas kríz či najhoršie ratingy SR za 20 rokov. Aj to sú výsledky práce súčasného ministra financií Ladislava Kamenického za uplynulého 1,5 roka, ktorý len škodí verejným financiám, vyhlásil v stredu Matovič.

- Najväčšou výzvou pre Ministerstvo financií (MF) SR v najbližšom období je príprava rozpočtu na budúci rok. Rezort však pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka.