Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Zatiaľ nie je dôkaz, že pád lietadla AirAsia spôsobil terorizmus

Príbuzní pasažierov havarovaného letu AirAsia QZ8501 zo Surabaye do Singapuru plačú po najnovších správach na medzinárodnom letisku Juanda v Surabaye vo Východnej Jáve 30. decembra 2014. Foto: TASR/AP Photo

Airbus Q320-200 zmizol z obrazoviek radarov 28. decembra, ani nie v polovici dvojhodinového letu z druhého najväčšieho indonézskeho mesta Surabaya do Singapuru.

Jakarta 19. januára (TASR) - Indonézski vyšetrovatelia dnes oznámili, že zatiaľ nenašli dôkazy o tom, že by pri decembrovej havárii dopravného lietadla spoločnosti AirAsia zohral úlohu terorizmus. Tragédia si vyžiadala životy všetkých 162 ľudí na palube.

Andreas Hananto pre agentúru Reuters povedal, že jeho tím desiatich vyšetrovateľov zo Štátnej komisie pre bezpečnosť dopravy (NTSC) nenašiel v záznamníku hlasov z kokpitu "nijaké hrozby", ktoré by naznačovali spáchanie násilného zločinu počas letu QZ8501 spoločnosti AirAsia.

Airbus Q320-200 zmizol z obrazoviek radarov 28. decembra, ani nie v polovici dvojhodinového letu z druhého najväčšieho indonézskeho mesta Surabaya do Singapuru.

Na otázku, či sú na hlasovom záznamníku nejaké dôkazy o teroristickom čine, Hananto odpovedal: "Nie. Lebo keby sa stal teroristický čin, nachádzal by sa tam nejaký náznak hrozby."

Hananto pokračoval: "V takej kritickej situácii záznamník naznačí, že pilot sa horúčkovito venoval riadeniu lietadla."

Vyšetrovatelia oznámili, že si vypočuli celý záznam, ale iba polovica z neho je zatiaľ prepísaná.

"Nepočuli sme hlas žiadnej inej osoby, len hlasy pilotov," povedal ďalší vyšetrovateľ Nurcahyo Utomo.

"Nepočuli sme nijaké zvuky streľby či výbuchov. Na základe toho môžeme zatiaľ terorizmus vylúčiť," dodal.

Utomo spresnil, že vyšetrovatelia počuli na jednej z dvoch čiernych skriniek "takmer všetko". Druhá čierna skrinka je záznamník letových údajov. Oba záznamníky vylovili z vraku lietadla, ktorý ležal na dne Jávskeho mora.

Utomo však odmietol uviesť podrobnosti o tom, čo piloti povedali v posledných chvíľach osudného letu, a odvolal sa pritom na indonézske zákony.

Indonézske úrady oznámili, že svoju úlohu na katastrofe zohralo pravdepodobne zlé počasie.

Podľa Hananta dôkazy tiež ukazujú, že pred zrútením lietadla zrejme nedošlo k explózii, čo spochybňuje minulotýždňovú teóriu predstaviteľa zo Štátnej pátracej a záchrannej služby.

"Na základe záznamov letových údajov je zatiaľ nepravdepodobné, že došlo k explózii," povedal Hananto. "Keby došlo, rozhodne by sme to vedeli, lebo by to ukázali určité parametre. Existuje približne 1200 parametrov," vysvetlil Hananto, ktorý je vyšetrovateľom bezpečnosti leteckej dopravy od roku 2009.

Posledné minúty letu spoločnosti AirAsia boli plné "zvukov strojov a zvukov varovaní", ktoré bolo treba odfiltrovať, aby sa dosiahol úplný, celistvý zápis toho, čo bolo v kokpite povedané.

Hananto dodal, že jeho tím spolupracuje s francúzskymi, singapurskými a čínskymi odborníkmi, a vyjadril nádej, že prepis záznamu dokončia tento týždeň.

Rozbor oboch čiernych skriniek sa vykonáva s malom laboratóriu s dvoma miestnosťami, vyhradenými iba skúmaniu osudnému letu AirAsia. Jedna je určená pre hlasový záznamník z kokpitu a druhá záznamníku letových údajov.

Analýza záznamníka letových údajov bude trvať dlhšie, pretože vyšetrovatelia skúmajú všetkých 72 predchádzajúcich letov tohto lietadla.

Vyšetrovatelia dúfajú, že predbežnú správu o havárii dokončia začiatkom budúceho týždňa. Úplná správa môže trvať až rok, ale nebude obsahovať celý prepis hlasov z kokpitu.

"V Indonézii zostane (úplná správa) utajená. Zaradia sa do nej iba niektoré najdôležitejšie informácie," uviedol šéf NTSV Tatang Kurniadi.

M. Šutaj Eštok: Trump chce spraviť veľkou Ameriku a nie Európu

Minister pripomenul, že pri ochrane našich pracovných miest a slovenských národnoštátnych záujmov nemusíme ostať sami, pretože sme členmi EÚ, ktorá je stále ekonomicky silným zoskupením.

- Americký prezident Donald Trump uviedol, že už tento alebo na budúci týždeň by sa mohol stretnúť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.

- Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy Vo väčšine okresov v Košickom a Prešovskom kraji platia výstrahy prvého stupňa pred poľadovicou. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

- Vo veku 88 rokov zomrela americká R&B speváčka Roberta Flacková, držiteľka ceny Grammy za cover verziu piesne "Killing Me Softly with His Song", oznámili jej zástupcovia.

- Vatikán informoval, že zdravotný stav pápeža Františka sa mierne zlepšil, už viac netrpí astmatickými záchvatmi a čiastočne sa vrátil aj k svojim pracovným povinnostiam.

- Severské a pobaltské krajiny sa tri roky od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu zaviazali zvýšiť vojenskú pomoc Kyjevu vrátane výcviku, zbraní a investícií do ukrajinského obranného priemyslu.

- Európska komisia (EK) ponúkla Ukrajine nový balík podpory, ktorý má zabezpečiť jej energetický systém a umožniť plnú integráciu do európskeho trhu s energiou.

- Slovensko je na čele rebríčka Byrokratický index 2024, ktorý porovnáva krajiny Vyšehradskej štvorky (V4), Gruzínsko a Ukrajinu.

- Cena zlata naďalej láme rekordy. Podporujú ju obavy týkajúce sa obchodnej politiky USA a nárast geopolitickej neistoty.

- Valné zhromaždenie OSN (VZ OSN) pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu prijalo rezolúciu predloženú Kyjevom a európskymi štátmi, ktorá vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť.

- Dosiahnutie mieru na Ukrajine zostáva prvoradým cieľom, ale tento mier musí byť spravodlivý, vyjadrila sa Veronika Remišová.

- Poľský prezident Andrzej Duda na zasadnutí Národnej bezpečnostnej rady (RBN) vyhlásil, že neexistujú žiadne plány na obmedzenie americkej vojenskej prítomnosti v Poľsku.

- Irak má 46,1 milióna obyvateľov. Vyplýva to z výsledkov sčítania ľudu, ktoré tam prebiehalo v novembri 2024, a to prvýkrát po takmer 40 rokoch.

- Šéfka diplomacie EÚ Kaja Kallasová verí, že lídri členských štátov sa zhodnú na novom balíku vojenskej pomoci pre Ukrajinu, o ktorom sa bude rokovať na nadchádzajúcom mimoriadnom zasadnutí Európskej rady.

- Mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) oznámila, že podala na Medzinárodný trestný súd (ICC) novú žalobu proti Rusku pre zatknutie a deportáciu 19 ukrajinských novinárov.

- Horskí záchranári v Nízkych Tatrách pomáhali v pondelok na rázcestí Pod Krúpovou hoľou uviaznutému 35-ročnému českému turistovi. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Šéf nemeckého konzervatívneho bloku CDU/CSU a kandidát na post spolkového kancelára Friedrich Merz v pondelok vyhlásil, že zabezpečí, aby izraelský premiér Benjamin Netanjahu "mohol prísť na návštevu" do Nemecka.

- Členstvo Ukrajiny v Európskej únii je európskou záležitosťou, pričom bez rozhodnutia Maďarov Ukrajina do Únie nevstúpi.

- Šesť slovenských študentov sa minulý týždeň zúčastnilo na treťom ročníku simulácie rokovaní Európskej rady a Rady Európskej únie (#ConSIMium).

- Polícia v Sabinove vyšetruje trestný čin nebezpečného vyhrážania, ktorého sa mal dopustiť 29-ročný muž. V sobotu (22. 2.) zavolal na linku 158 a oznámil, že ak nezasiahne policajná hliadka, zabije prvého človeka, ktorého stretne.

- Na zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) vo Zvolene hovorili v pondelok poslanci o znečistení mesta čiernymi mastnými sadzami.