Bloger Iľja Varlamov tvrdí, že na údajnej družicovej snímke vôbec nie je stíhačka MiG-29, ale pri falšovaní bol použitý záber na Su-27.
Televízia citovala slová Ivana Andrijevského, viceprezidenta ruskej komory inžinierov, ktorý vyhlásili, že snímky môžu pochádzať z britskej alebo americkej špionážnej družice.
Opozičný politik Alexej Navaľnyj však dnes uviedol, že "Andrijevskij nie je nijaký inžinier" a údajne nemá dokonca ani technické vzdelanie. Aj ďalší ruskí blogeri tvrdia, že údajná družicová snímka je falzifikát vyrobený vo fotoshope.
"Pri podrobnom preskúmaní sa ukázalo, že je to veľmi lajdácky pozliepaný falzifikát z fotoshopu, ktorý redaktori Prvého kanála vydolovali na niektorom z (internetových) fór venujúcich sa sprisahaniam," napísal bloger Iľja Varlamov. Podľa jeho názoru snímka vznikla ešte v roku 2012.
Upozornil tiež, že na údajnej družicovej snímke vôbec nie je stíhačka MiG-29, ale pri falšovaní bol použitý záber na Su-27. Spresnil, že rozdiel je v tvare chvostovej časti lietadiel. Varlamov poukázal aj na nezrovnalosti pri porovnaní mapy miesta, kde lietadlo spadlo, s údajnou družicovou snímkou.
Upriamil pozornosť i na to, že čas, ktorý je uvedený na snímke, nekorešponduje s časovým údajom, keď došlo k pádu lietadla - lebo na družicovej snímke je čas uvedený vo formáte UTC 1:19:47, zatiaľ čo malajzijský boeing sa zrútil o 13.21 h miestneho času.
Video s reportážou ruskej letevízie (slovenské titulky):
Podľa Varlamova je podozrivé aj to, že družicový záber na malajzijské lietadlo presne zodpovedá fotografiám, ktoré sa objavia v internetovom vyhľadávači Google po zadaní slov: boeing pohľad zhora.
Odhalenie podvodu blogermi podľa agentúry UNIAN podporilo už viacero ruských médií.
Dopravné lietadlo typu Boeing-777 spoločnosti Malaysia Airlines, smerujúce z holandského Amsterdamu do malajzijského Kuala Lumpuru, sa zrútilo 17. júla vo východoukrajinskej Doneckej oblasti. Incident si vyžiadal životy všetkých 298 pasažierov na palube.
Vlády USA a Ruska konštatovali, že lietadlo bolo zostrelené. Každá strana sa odvoláva na spravodajské informácie, ktoré nie sú dostupné pre verejnosť.
Spojené štáty na základe svojich satelitných snímok tvrdia, že stroj zostrelili raketou zem-vzduch proruskí separatisti, ktorí to však odmietajú.
Rusko hovorí o tom, že stroj zostrelilo ukrajinské bojové lietadlo, a podľa televízie dnes zverejnené družicové snímky túto hypotézu potvrdzujú.
Holandskí vyšetrovatelia však nenašli dôkazy, že by sa blízkosti civilného malajzijského boeingu pohybovalo iné lietadlo.
Ruská štátna televízia označila svoju správu za senzáciu a odvysielala ju zhruba v čase, keď sa v austrálskom Brisbane začínal dvojdňový summit G20, na ktorom sa - v prítomnosti ruského prezidenta Vladimira Putina - má hovoriť aj o páde lietadla na východe Ukrajiny.
Ruská televízia uviedla, že jej odhalenie bude dôležité pre konfrontáciu Putina s austrálskym premiérom Tonym Abbottom, ktorý na Rusko vyvíja tlak, aby využilo svoj vplyv na proruských separatistov na východe Ukrajiny a pomohlo tak dosiahnuť vstup vyšetrovateľov na miesto tragédie.