Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

EP o rozsudku Súdneho dvora EÚ: Už žiadne výhovorky

Na ilustračnej fotografii sú migranti z Egypta. Foto: TASR/AP

Dnešný verdikt súdu podľa Moraesa ukázal, že členské štáty EÚ sa nemôžu vyhnúť svojej zodpovednosti.

Brusel 6. septembra (TASR/Teraz.sk) - Spravodajkyňa Európskeho parlamentu (EP) pre rozhodnutia o premiestňovaní utečencov Ska Kellerová a predseda Výboru EP pre občianske slobody Claude Moraes privítali dnešného rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý zamietol žaloby Slovenska a Maďarska na kvóty pre utečencov.

Súdny dvor EÚ dnes v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a SR proti rozhodnutiu Rady EÚ zo septembra 2015 o relokáciách utečencov z Grécka a Talianska. Na rozdiel od postoja vlád oboch žalujúcich krajín súd konštatoval, že systém relokácií je primeraný a "skutočne prispieva k tomu, aby Grécko a Taliansko mohli riešiť dopady migračnej krízy z roku 2015".

Nemecká europoslankyňa z frakcie Zelených Ska Kellerová v reakcii uviedla, že teraz, keď Súdny dvor EÚ odmietol kroky Maďarska a SR proti prerozdeľovaniu utečencov, už neobstoja žiadne výhovorky.

"Napokon aj tie členské štáty, ktoré doteraz bojkotovali relokáciu utečencov, musia konať. Solidarita v EÚ nie je jednosmerná. Politici ako maďarský premiér Viktor Orbán nemôžu požadovať viac peňazí na ochranu hraníc a zároveň blokovať prijatie utečencov z Grécka a Talianska," odkázala Kellerová.

Podľa nej je rozhodnutie súdnej inštancie z Luxemburgu "míľnikom pre EÚ", lebo Európsky súdny dvor potvrdil, že solidarita je kľúčovou zásadou spoločnej azylovej politiky. Zároveň vyzvala Európsku komisiu, aby začala právne konanie proti Maďarsku, Českej republike a Poľsku za to, že nepomohli s relokáciami utečencov na základe rozhodnutia Rady EÚ zo septembra 2015.



Dnešný verdikt súdu podľa Moraesa ukázal, že členské štáty EÚ sa nemôžu vyhnúť svojej zodpovednosti. "Parlament sústavne vyzýval členské štáty, aby plnili svoje záväzky vyplývajúce z mechanizmu relokácií z roku 2015. Po dvoch rokoch sa zo 160.000 utečencov (z územia Talianska a Grécka) podarilo presídliť len 28.000 ľudí," konštatoval britský socialistický poslanec. Táto skutočnosť upozorňuje na významné nedostatky v reakcii EÚ na najväčšiu utečeneckú krízu na kontinente od druhej svetovej vojny.

Podľa údajov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa v Grécku stále nachádza okolo 50.000 žiadateľov o azyl. Taliansko zas v roku 2016 zaznamenalo rekordný počet prílivu migrantov, keď na jeho územie vstúpilo 181.436 žiadateľov o azyl. Len v tomto roku prišlo do tejto krajiny cez Stredozemné more 99.742 migrantov.

Maďarská vláda: Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ ohľadom kvót je neprijateľné



Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu, ktorý dnes zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót, je pre maďarskú vládu neprijateľné. Vyhlásili to v Budapešti na spoločnej tlačovej konferencii maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a šéf rezortu spravodlivosti László Trócsányi.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
Foto: TASR


"Je to poburujúce a nezodpovedné rozhodnutie, ktoré ohrozuje Európsku úniu. Verdikt je v rozpore s európskymi záujmami i so záujmami maďarského národa" povedal podľa spravodajského servera origo.hu Szijjártó.

Ak Európska komisia bude podľa jeho slov naďalej presadzovať povinné kvóty, maďarská vláda bude proti takýmto rozhodnutiam bojovať. "Ozajstný boj sa iba teraz začína," dodal šéf diplomacie, podľa ktorého politika znásilnila právo i európske právo - tento rozsudok otvorene legitimoval moc Európskej komisie nad európskymi národmi.

Minister spravodlivosti poznamenal, že verdikt posilnil moc Európskej komisie a legitimizoval jej chybné politické rozhodnutie, pričom zároveň oslabil silu Európskeho parlamentu a Rady Európy. "Maďarská vláda trvá na svojej doterajšej právnej argumentácii," zdôraznil Trócsányi.

Plénum ukončilo rokovanie návrhom uznesenia k protirómskemu rasizmu

Návrh reaguje na uznesenie NR SR k pracovnej definícii protirómskeho rasizmu.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR sa v závere pondelkového rokovania venovali návrhu uznesenia k protirómskemu rasizmu. Ten je z dielne opozičných poslancov z klubu hnutia Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Krátky suborbitálny let spoločnosti Blue Origin do vesmíru absolvovala šesťčlenná čisto ženská posádka zahŕňajúca americkú speváčku Katy Perry či snúbenicu miliardára Jeffa Bezosa.

- Vo veku 88 rokov zomrela najvyššie postavená žena v hierarchii izraelskej zahraničnej spravodajskej služby Mosad Aliza Magenová.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová vystríhala lídrov členských štátov EÚ pred návštevou Moskvy pri príležitosti májových osláv Dňa víťazstva.

- EÚ pozastavila uplatňovanie odvetných dovozných ciel na americké tovary do 14. júla. Oznámenie bolo zverejnené v úradnom vestníku po tom, ako predsedníčka EK Ursula von der Leyenová oznámila, že Brusel odložil odvetné clá na americké produkty o 90 dní.

- Súd v Istanbule nevyhovel odvolaniu a rozhodol, že istanbulský primátor Ekrem Imamoglu zostane vo väzbe až do súdneho pojednávania v kauze korupcie.

- V Prahe zrejme skončia zdieľané elektrokolobežky. Hlavné mesto nepočíta s tým, že by v rámci nového systému zdieľaných dopravných prostriedkov povolilo ich parkovanie.

- Americká investičná banka Goldman Sachs očakáva postupný pokles cien ropy počas tohto aj budúceho roka, pričom priemerná cena Brentu by v roku 2026 mala klesnúť pod 60 USD za barel (159 litrov).

- Poslanci maďarského Národného zhromaždenia schválili 15. novelu ústavy, ktorá dáva zelenú zmene zákona o zhromažďovaní.

- Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) spustila možnosť podávania jednotných žiadostí o priame podpory pre poľnohospodárov.

- Vodiči nákladných áut sa podľa českej polície opakovane pokúšajú prejsť hraničný priechod Bílá-Bumbálka – Makov, hoci tam od minulého týždňa platí zákaz prevozu veterinárne kontrolovaného tovaru.

- Po prudkých otrasoch počas minulého týždňa otvorili americké akciové trhy obchodovanie rastom, k čomu prispeli najmä technologické akcie.

- Muža, ktorý v noci na nedeľu v meste v Harrisburg podpálil rezidenciu guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha Shapira, obvinili z pokusu o vraždu a ďalších siedmich trestných činov vrátane terorizmu voči vláde.

- V areáli košickej Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura na Rastislavovej ulici v nedeľu (13. 4.) popoludní našli 57-ročného muža bez známok života so strelným poranením.

- Koaličná SNS podáva na májovú schôdzu Národnej rady (NR) SR návrh na zrušenie transakčnej dane pre živnostníkov a malých podnikateľov s obratom do 100.000 eur.

- V súvislosti s nedeľňajším (13. 4.) ruským raketovým útokom na ukrajinské mesto Sumy premiér Robert Fico (Smer-SD) uviedol, že odsudzuje všetko zabíjanie.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.