Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

EP o rozsudku Súdneho dvora EÚ: Už žiadne výhovorky

Na ilustračnej fotografii sú migranti z Egypta. Foto: TASR/AP

Dnešný verdikt súdu podľa Moraesa ukázal, že členské štáty EÚ sa nemôžu vyhnúť svojej zodpovednosti.

Brusel 6. septembra (TASR/Teraz.sk) - Spravodajkyňa Európskeho parlamentu (EP) pre rozhodnutia o premiestňovaní utečencov Ska Kellerová a predseda Výboru EP pre občianske slobody Claude Moraes privítali dnešného rozhodnutie Súdneho dvora EÚ, ktorý zamietol žaloby Slovenska a Maďarska na kvóty pre utečencov.

Súdny dvor EÚ dnes v plnom rozsahu zamietol žaloby Maďarska a SR proti rozhodnutiu Rady EÚ zo septembra 2015 o relokáciách utečencov z Grécka a Talianska. Na rozdiel od postoja vlád oboch žalujúcich krajín súd konštatoval, že systém relokácií je primeraný a "skutočne prispieva k tomu, aby Grécko a Taliansko mohli riešiť dopady migračnej krízy z roku 2015".

Nemecká europoslankyňa z frakcie Zelených Ska Kellerová v reakcii uviedla, že teraz, keď Súdny dvor EÚ odmietol kroky Maďarska a SR proti prerozdeľovaniu utečencov, už neobstoja žiadne výhovorky.

"Napokon aj tie členské štáty, ktoré doteraz bojkotovali relokáciu utečencov, musia konať. Solidarita v EÚ nie je jednosmerná. Politici ako maďarský premiér Viktor Orbán nemôžu požadovať viac peňazí na ochranu hraníc a zároveň blokovať prijatie utečencov z Grécka a Talianska," odkázala Kellerová.

Podľa nej je rozhodnutie súdnej inštancie z Luxemburgu "míľnikom pre EÚ", lebo Európsky súdny dvor potvrdil, že solidarita je kľúčovou zásadou spoločnej azylovej politiky. Zároveň vyzvala Európsku komisiu, aby začala právne konanie proti Maďarsku, Českej republike a Poľsku za to, že nepomohli s relokáciami utečencov na základe rozhodnutia Rady EÚ zo septembra 2015.



Dnešný verdikt súdu podľa Moraesa ukázal, že členské štáty EÚ sa nemôžu vyhnúť svojej zodpovednosti. "Parlament sústavne vyzýval členské štáty, aby plnili svoje záväzky vyplývajúce z mechanizmu relokácií z roku 2015. Po dvoch rokoch sa zo 160.000 utečencov (z územia Talianska a Grécka) podarilo presídliť len 28.000 ľudí," konštatoval britský socialistický poslanec. Táto skutočnosť upozorňuje na významné nedostatky v reakcii EÚ na najväčšiu utečeneckú krízu na kontinente od druhej svetovej vojny.

Podľa údajov Úradu Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) sa v Grécku stále nachádza okolo 50.000 žiadateľov o azyl. Taliansko zas v roku 2016 zaznamenalo rekordný počet prílivu migrantov, keď na jeho územie vstúpilo 181.436 žiadateľov o azyl. Len v tomto roku prišlo do tejto krajiny cez Stredozemné more 99.742 migrantov.

Maďarská vláda: Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ ohľadom kvót je neprijateľné



Rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie v Luxemburgu, ktorý dnes zamietol žaloby Slovenska a Maďarska proti dočasnému mechanizmu EÚ na prerozdeľovanie utečencov na základe kvót, je pre maďarskú vládu neprijateľné. Vyhlásili to v Budapešti na spoločnej tlačovej konferencii maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó a šéf rezortu spravodlivosti László Trócsányi.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó
Foto: TASR


"Je to poburujúce a nezodpovedné rozhodnutie, ktoré ohrozuje Európsku úniu. Verdikt je v rozpore s európskymi záujmami i so záujmami maďarského národa" povedal podľa spravodajského servera origo.hu Szijjártó.

Ak Európska komisia bude podľa jeho slov naďalej presadzovať povinné kvóty, maďarská vláda bude proti takýmto rozhodnutiam bojovať. "Ozajstný boj sa iba teraz začína," dodal šéf diplomacie, podľa ktorého politika znásilnila právo i európske právo - tento rozsudok otvorene legitimoval moc Európskej komisie nad európskymi národmi.

Minister spravodlivosti poznamenal, že verdikt posilnil moc Európskej komisie a legitimizoval jej chybné politické rozhodnutie, pričom zároveň oslabil silu Európskeho parlamentu a Rady Európy. "Maďarská vláda trvá na svojej doterajšej právnej argumentácii," zdôraznil Trócsányi.

Vo voľbách zvíťazili CDU/CSU pred AfD, liberáli sú mimo parlamentu

Vstup do Spolkového snemu len tesne ušiel Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá získala 4,972 percenta hlasov. K prekročeniu päťpercentnej hranice jej chýbalo necelých 14.000 hlasov.

- Úrad vlády (ÚV) SR podáva na Generálnu prokuratúru SR trestné oznámenie pre podozrenie z nehospodárneho nakladania s majetkom štátu.

- Policajti z Národnej centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahujú v pražskej Fakultnej nemocnici Motol.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.

- Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, ktorým zavŕšil víťazstvo New Jersey na ľade Nashvillu 5:0.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zvažuje pozastaviť nepriame rokovania o prímerí s Izraelom, pokiaľ nebude prepustených vyše 600 palestínskych väzňov, ktorí mali byť na slobode ešte v sobotu.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa skončili víťazstvom konzervatívneho bloku CDU/CSU pred Alternatívou pre Nemecko (AfD), sociálnymi demokratmi (SPD), Zelenými a stranou Ľavica.

- Konzervatívny víťaz nemeckých volieb Friedrich Merz v nedeľu večer povedal, že Európa musí vyvíjať vlastné obranné kapacity v čase rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s Ukrajinou a financovaním NATO.

- Zdravotný stav pápež Františka je naďalej kritický, vyplýva z najnovšej správy Vatikánu z nedeľňajšieho večera. U 88-ročného pápeža podľa nej krvné testy zistili "počiatočné mierne zlyhanie obličiek", na rozdiel od predošlého dňa však nemal respiračné záchvaty.

- Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách.

- Lídri členských štátov Európskej únie sa 6. marca zídu na mimoriadnom summite, na ktorom budú hovoriť o Ukrajine a európskej obrane. Oznámil to v nedeľu predseda Európskej rady (ER) António Costa, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

- Izrael je pripravený kedykoľvek obnoviť intenzívne boje v Pásme Gazy, vyhlásil v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prisľúbil, že vojnové ciele krajiny dosiahne buď prostredníctvom rokovaní, alebo inými prostriedkami.