Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

EP žiada monitorovanie Maďarska pre ohrozovanie zásad právneho štátu

Na archívnej snímke maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR

Uznesenie kritizuje pohľad EK na súčasný vývoj v Maďarsku, o ktorom poslanci diskutovali s komisárkou pre spravodlivosť Věrou Jourovou 2. decembra v Bruseli.

Brusel/Budapešť 16. decembra (TASR) - Európska únia by mala okamžite začať s monitorovaním hrozieb voči demokracii, právnemu štátu a základným právam v Maďarsku. Vyplýva to z uznesenia, ktoré dnes schválil Európsky parlament (EP). TASR o tom informovalo Tlačové oddelenie EP.

Opatrenia prijaté v uplynulých rokoch maďarskou vládou viedli podľa poslancov k prudkému systémovému zhoršeniu situácie v krajine, ktoré by v prípade, že Európska komisia (EK) nezasiahne, mohlo negatívne ovplyvniť vývoj aj v ďalších členských štátoch EÚ.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 327 poslancov, 293 bolo proti a 61 sa zdržalo hlasovania, vyzýva EK, aby "bezodkladne iniciovala proces hĺbkového monitorovania v súvislosti so situáciou v oblasti demokracie, právneho štátu a základných práv v Maďarsku". Tento proces je prvým krokom tzv. rámca EÚ na ochranu právneho štátu - nástroja komisie zriadeného na účel odstraňovania systémových ohrození zásad právneho štátu v členských štátoch EÚ.

Uznesenie kritizuje pohľad EK na súčasný vývoj v Maďarsku, o ktorom poslanci diskutovali s komisárkou pre spravodlivosť Věrou Jourovou 2. decembra v Bruseli. Exekutíva EÚ sa podľa poslancov sústreďuje "najmä na marginálne, technické aspekty právnych predpisov, pričom prehliada trendy, modely a kombinovaný účinok opatrení na právny štát a základné práva".

Opatrenia maďarskej vlády prijaté v uplynulých mesiacoch "mimoriadne sťažili prístup k medzinárodnej ochrane a neodôvodnene kriminalizovali utečencov, migrantov a žiadateľov o azyl", uvádza sa v uznesení. Parlament tiež kritizoval vládu v Budapešti za "používanie xenofóbnej rétoriky, ktorá spája migrantov so sociálnymi problémami či bezpečnostnými rizikami".

Najnovšie opatrenia podľa poslancov nadväzujú na predchádzajúce kroky maďarskej vlády a spoločne prispievajú "k prudkému systémovému zhoršeniu situácie" v oblasti právneho štátu a základných práv. Týka sa to napríklad slobody prejavu a akademickej slobody, ľudských práv migrantov, žiadateľov o azyl a utečencov, prekážok a obmedzovania činnosti organizácií občianskej spoločnosti, práv osôb patriacich k menšinám vrátane Rómov, Židov a LGBTI osôb, fungovania ústavného systému, nezávislosti súdnictva a množstva znepokojujúcich obvinení z korupcie a konfliktu záujmov.

Uznesenie podotýka, že Maďarsko je pre EÚ skúškou, či dokáže reagovať na hrozby a porušovanie vlastných hodnôt zo strany členského štátu. Poslanci v tejto súvislosti varujú, že neschopnosť únie zakročiť voči maďarskej vláde môže viesť k podobnému vývoju v ďalších štátoch EÚ.

"Sme svedkami nárastu počtu politikov, ktorí nemajú na súčasné výzvy inú odpoveď ako radikalizmus a ťaženie proti nezávislým médiám. Deje sa to nielen v Maďarsku, ale aj v Poľsku. Európske spoločenstvo má nástroje, ako proti týmto snahám zakročiť, a v prípade potreby by ich malo použiť," uviedol slovenský poslanec z klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov) Ivan Štefanec.

- V pondelok napoludnie sa skončila likvidácia doterajších ohnísk ochorenia slintačka a krívačka (SLAK) vrátane farmy Dolný Štál. Zatiaľ nie je nové ohnisko ochorenia. Doteraz sa prihlásilo u veterinárov 1800 čiernych chovov, uviedol minister pôdohospodárstva Takáč.

- Inštitút informatiky a štatistiky Infostat odmieta, že by výsledky politických prieskumov mal k dispozícii ktokoľvek iný ako samotná inštitúcia. Nemá ich ani Štatistický úrad SR, ktorý je zriaďovateľom Infostatu, ani žiadna politická strana.

- Viac než polovica Čechov sa prikláňa k názoru, že k ukončeniu vojny na Ukrajine a dosiahnutiu mieru by malo dôjsť aj za cenu územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Prípadné vyslanie vojakov na mierovú misiu je podľa aktuálneho prieskumu Centra pre výskum verejnej mienky.

- Neznámy páchateľ mal v bratislavskom obchodnom centre na Ivanskej ceste z uzamknutého auta ukradnúť 800 eur. Na sociálnej sieti o tom informovala bratislavská krajská polícia, ktorá zároveň žiada verejnosť o pomoc pri vyšetrovaní tohto činu.

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.