Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Európsky parlament schválil svoju predstavu o podmienkach brexitu

Na archívnej snímke z 29. januára 2016 sú vlajky Európskej únie a vlajka Británie pred sídlom EÚ v Bruseli. Foto: TASR/AP

Brexit formálne spustila britská premiérka Theresa Mayová minulý týždeň.

Brusel/Štrasburg 5.apríla (TASR) – Uznesenie o podmienkach procesu odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie a podobe finálnej dohody o brexite dnes schválil Európsky parlament (EP). Hoci je právne nezáväzné, obsahuje predstavu EP o brexite, keďže europarlament bude schvaľovať dohodu medzi Londýnom a EÚ.

Uznesenie, za ktoré hlasovalo 516 poslancov, 133 bolo proti a 50 sa zdržalo, kladie dôraz na zaistenie rovnakých práv pre občanov EÚ žijúcich na území Spojeného kráľovstva a britských občanov v Únii. V dokumente sa píše, že až do odchodu je Londýn riadnym členom EÚ so všetkými záväzkami vrátane finančných s tým, že časť finančných záväzkov bude splatná až po brexite.

EP odmieta čiastočné dohody v jednotlivých oblastiach a podmieňovanie spolupráce v bezpečnostnej oblasti ústupkami v budúcich obchodných vzťahoch. Na druhej strane Londýnu ponúka možnosť otvorenia rokovaní o obchodnej dohode už počas dvojročného obdobia, ak bude v rokovaniach o brexite dosiahnutý dostatočný pokrok.

Po brexite, ktorý by sa mal stať realitou o dva roky, bude zrejme vo vzťahoch medzi EÚ a Londýnom prechodné obdobie. To by nemalo podľa europoslancov trvať viac ako tri roky. Dohodu o budúcom usporiadaní vzťahov chcú poslanci uzavrieť až po brexite.

Brexit formálne spustila britská premiérka Theresa Mayová minulý týždeň. Predseda Európskej rady Donald Tusk následne predstavil usmernenia EÚ pri rokovaniach o brexite, o ktorých budú lídri 27 členských štátov rokovať na summite 29. apríla.

Po tomto summite a udelení mandátu vyjednávačovi EÚ Michelovi Barnierovi sa začnú samotné rokovania, ktoré by mali priniesť dohodu do marca 2019. Túto dohodu musí schváliť europarlament.