Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 24. február 2025Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Expert: Nemožno tvrdiť, že migrácia automaticky vedie k terorizmu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V ôsmich veľkých džihádistických atentátoch spáchaných od roku 2015 spáchali päť atentátov občania, ktorí sa narodili a vyrastali v Európe, pričom iba tri atentáty bolo možné spojiť s migrantmi.

Budapešť 3. apríla (TASR) - Analýzy nepotvrdzujú priamu súvislosť migrácie s terorizmom v Európe, povedal v Budapešti pre TASR expert pre bezpečnostnú politiku Centra pre výskum strategickej obrany Národnej univerzity verejnej služby (SVKK-NKE) Péter Tálas.

"Je zrejmé, že politici, ale aj obyvatelia krajín nášho regiónu sa domnievajú, že migrácia automaticky vedie k terorizmu. Podobne je tomu tak aj v niektorých západoeurópskych krajinách. Konkrétne údaje však nepotvrdzujú túto hypotézu," zdôraznil odborník, ktorý sa venuje výskumu bezpečnosti strednej Európy a bezpečnostným výzvam nového druhu.

Ako dodal, centrum vypracovalo štúdiu, podľa ktorej v ôsmich veľkých džihádistických atentátoch spáchaných od roku 2015 spáchali päť atentátov občania, ktorí sa narodili a vyrastali v Európe, pričom iba tri atentáty bolo možné spojiť s migrantmi.

"Ak to zhodnotíme z pohľadu počtu obetí atentátov, je obraz ešte markantnejší. Tri atentáty, ktoré boli spáchané migrantmi, mali 12 obetí. Ide o prípady neúspešných atentátov s množstvom zranení a berlínsky atentát. V prípade útokov džihádistov, ktorí sa narodili už v Európe, zomrelo až 300 ľudí," povedal.

Ďalej poznamenal, že nespochybňuje tvrdenie, že s migrantmi môžu prísť aj teroristi, dokonca že ich môžu posielať spolu s migrantmi, ale riziko terorizmu nevidí v migrácii a v prijímaní utečencov.

"Viac sa obávam toho, že problémy z tohto hľadiska spôsobujú tí, čo odišli z Európy do Iraku a do Sýrie bojovať. Teraz, keď sa nám podarilo tzv. Islamský štát obkľúčiť, odzbrojiť a zablokovať jeho finančné toky, sa títo bojovníci vrátia do Európy. Mnohé analýzy tvrdia, že takýto vycvičení a skúsení teroristi znamenajú podstatne väčšiu hrozbu než teroristi, akým bol Khalid Masood, ktorý si zrazu zmyslel, že v Londýne zrazí autom niekoľkých ľudí. Je to, samozrejme, tiež tragédia, ale ide o úplne iný charakter útoku, než boli napríklad atentáty z 11. septembra 2001 v USA, z 11. marca 2004 v Madride, teroristické útoky v metre v Londýne a v Bruseli," domnieva sa expert.

Podľa jeho slov je pochopiteľné, že politici sa snažia veľmi tvrdo viazať migráciu k terorizmu, ale z odborného hľadiska takýto postoj nemôže potvrdiť.

K otázke marcového sprísnenia maďarských zákonov v snahe úplne zamedziť prílivu migrácie podotkol, že už ani pred týmto sprísnením neprichádzali do Maďarska migranti z dôvodu už existujúcich dvoch línií hraničných zábran. Takýto druh sprísnenia ochrany hraníc podľa neho možno ochráni Maďarsko pred masami migrantov, ale určite neochráni Európu. Migrácia totiž funguje tak, že ak jej na jednom úseku zabránia pokračovať v ceste, nájde si inú.

Zdôraznil, že právnym sprísnením ochrany hraníc a vybudovaním tretej línie hraničných zábran na južných hraniciach, ktoré sú zároveň aj hranicami Schengenu, bude Maďarsko hermeticky uzatvorené, čo on osobne považuje dlhodobo za neudržateľné, ba čo viac, považuje to za zlú politiku.

"Za dôležité považujem selektovať migrantov a vybrať tých, čo sú oprávnení získať azyl. Neviem si predstaviť, že k hraniciam Maďarska prichádzajú iba ekonomickí migranti, pretože aj k iným európskym hraniciam prichádzajú utečenci i ekonomickí migranti," tvrdí Tálas.

Druhou dôležitou vecou podľa neho je, že stredná a východná Európa vníma migráciu s averziou. Krajiny Vyšehradskej štvorky sú v tomto jednotné aj napriek tomu, že napríklad Poliaci v podstate migranta ani nevideli na rozdiel napríklad od Grékov alebo v roku 2015 aj Maďarov.

"Náš región má ale demografický problém, ktorý je v rámci Európy perspektívne najvážnejším. Dôvodom na jednej strane je nízka pôrodnosť, na druhej strane skutočnosť, že inteligencia a kvalifikovaná pracovná sila odchádza pracovať do hospodársky najvýznamnejších krajín Únie. Pýtam sa, čím ich nahradíme? Akou politikou tomuto negatívnemu vývoju zabránime? Ak nedokážeme ovplyvniť radikálny rast pôrodnosti, čo je nepravdepodobné nielen v Maďarsku, ale aj v Európe či inde vo svete, tak zostáva iba prisťahovalectvo. V takom prípade však treba na pozitívne prijatie pripraviť spoločnosť. Nemali by sme potom tvrdiť, že nikoho nechceme, ale že chceme tých, ktorí prídu prispieť k modernizácii a rozvoju našej spoločnosti, ktorí akceptujú naše hodnoty a dodržia naše normy. Na základe týchto princípov by sme potom mali selektovať koho vpustíme a koho nie," uzavrel Péter Tálas.

Vo voľbách zvíťazili CDU/CSU pred AfD, liberáli sú mimo parlamentu

Vstup do Spolkového snemu len tesne ušiel Aliancii Sahry Wagenknechtovej (BSW), ktorá získala 4,972 percenta hlasov. K prekročeniu päťpercentnej hranice jej chýbalo necelých 14.000 hlasov.

- Epidemiológovia evidujú v okrese Prievidza k pondelku 68 ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA).

- Vojna na Ukrajine priniesla veľa nešťastia, obetí a zničenej zeme. Pri príležitosti tretieho výročia ruskej invázie na Ukrajinu to na sociálnej sieti uviedol prezident SR Peter Pellegrini.

- Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) v pondelok dopoludnia odletel do Varšavy, aby tam podpísal dohodu s poľským náprotivkom Wladyslawom Kosiniakom-Kamyszom. Ministri plánujú podpísať dohodu o spolupráci pri dodávkach munície pre poľskú armádu.

- Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová v utorok odcestuje do Washingtonu, kde bude rokovať so šéfom americkej diplomacie Marcom Rubiom.

- Austrálsky regulátor pre online bezpečnosť eSafety udelil webovej platforme Telegram pokutu 957.780 austrálskych dolárov (584.000 eur) za oneskorenú správu o zamedzovaní šírenia terorizmu a zneužívania detí jeho používateľmi.

- Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov v pondelok vyhlásil, že Rusko si želá dlhodobú dohodu o mieri na Ukrajine, ktorá by riešila hlavné príčiny konfliktu.

- Ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie v pondelok schválili 16. balík sankcií proti Rusku.

- Po ukrajinskom dronovom útoku vypukol požiar v ropnej rafinérii v Riazanskej oblasti južne od Moskvy, oznámili v pondelok miestne médiá a oblastný gubernátor Pavel Malkov.

- Ukrajinské zbrojárske firmy vyrobili vlani podľa prezidenta Volodymyra Zelenského 154 kusov delostreleckých húfnic, čo je podľa neho viac ako všetky krajiny NATO dohromady.

- Slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar strelil svoj šiesty gól v prebiehajúcej sezóne NHL, ktorým zavŕšil víťazstvo New Jersey na ľade Nashvillu 5:0.

- Palestínske militantné hnutie Hamas zvažuje pozastaviť nepriame rokovania o prímerí s Izraelom, pokiaľ nebude prepustených vyše 600 palestínskych väzňov, ktorí mali byť na slobode ešte v sobotu.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa skončili víťazstvom konzervatívneho bloku CDU/CSU pred Alternatívou pre Nemecko (AfD), sociálnymi demokratmi (SPD), Zelenými a stranou Ľavica.

- Konzervatívny víťaz nemeckých volieb Friedrich Merz v nedeľu večer povedal, že Európa musí vyvíjať vlastné obranné kapacity v čase rastúceho napätia so Spojenými štátmi v súvislosti s Ukrajinou a financovaním NATO.

- Zdravotný stav pápež Františka je naďalej kritický, vyplýva z najnovšej správy Vatikánu z nedeľňajšieho večera. U 88-ročného pápeža podľa nej krvné testy zistili "počiatočné mierne zlyhanie obličiek", na rozdiel od predošlého dňa však nemal respiračné záchvaty.

- Líder nemeckých kresťanských demokratov Friedrich Merz vyzval v nedeľu na čo najskoršie vytvorenie novej vlády po tom, ako prognózy ukázali víťazstvo jeho konzervatívnej únie CDU/CSU v parlamentných voľbách.

- Lídri členských štátov Európskej únie sa 6. marca zídu na mimoriadnom summite, na ktorom budú hovoriť o Ukrajine a európskej obrane. Oznámil to v nedeľu predseda Európskej rady (ER) António Costa, informuje TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

- Izrael je pripravený kedykoľvek obnoviť intenzívne boje v Pásme Gazy, vyhlásil v nedeľu izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Prisľúbil, že vojnové ciele krajiny dosiahne buď prostredníctvom rokovaní, alebo inými prostriedkami.

- Nedeľňajšie predčasné parlamentné voľby v Nemecku sa podľa výsledkov exit pollov televízie ARD skončili víťazstvom kresťanských demokratov z únie CDU/CSU, ktorí dostali 29 percent hlasov. Nasleduje Alternatíva pre Nemecko (AfD) a sociálni demokrati (SPD).

- Kuba koncom tohto týždňa slávnostne otvorila v Havane prvý solárny park. Ten je súčasťou väčšieho projektu vyše 90 fotovoltických parkov podporovaného Čínou, ktorý by mal zmierniť energetickú krízu v ostrovnej krajine.