Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 21. máj 2025Meniny má Zina
< sekcia Zahraničie

Extrémistické skupiny využívajú sexuálne násilie ako vojnovú taktiku

Na videosnímke zverejnenej 12. mája 2014 nigérijskou teroristickou skupinou Boko Haram sú unesené školáčky, ktoré sa modlia. Nigérijská vláda a islamistické hnutie Boko Haram sa dohodli 17. októbra 2014 na prímerí a prepustení približne 200 dievčat, ktoré islamisti pred pol rokom uniesli zo školy v meste Chibok na severovýchode Nigérie. Foto: TASR/AP

Správa OSN dokumentuje "šokujúce incidenty sexuálneho násilia" vrátane znásilnenia, vynútenej prostitúcie a nanúteného tehotenstva.

New York 16. apríla (TASR) - Neštátne extrémistické skupiny využívajú sexuálne násilie vrátane znásilnenia, sexuálneho otroctva a vynúteného manželstva ako taktiku vojny, informovala v stredu Bezpečnostnú radu OSN osobitná vyslankyňa generálneho tajomníka OSN pre oblasť sexuálneho násilia v konfliktoch.

Zainab Banguraová, ktorá pochádza zo západoafrického štátu Sierra Leone, povedala, že skupiny ako al-Káida, Islamský štát a Boko Haram si vyberajú ženy a deti za svoj cieľ ako vojnovú taktiku. Vyplýva to z novej správy, o ktorej informovala BR OSN a ktorá hodnotí situáciu v 19 krajinách sužovaných ozbrojeným konfliktom v roku 2014,

Povedala, že správa dokumentuje "šokujúce incidenty sexuálneho násilia" vrátane znásilnenia, vynútenej prostitúcie a nanúteného tehotenstva.

Správa zistila "katastrofálny nový trend využívania sexuálneho násilia ako taktiky hrôzy extrémistickými skupinami nielen v Iraku a Sýrii, ale tiež v Somálsku, Nigérii a Mali," dodala Banguraová.

Ako vzorku "jedného z alarmujúcich incidentov v roku 2014" uvádza únos 276 študentiek v nigérijskom meste Chibok extrémistami z Boko Haram vlani v apríli.

Militanti verní Islamskému štátu sú zodpovední za únos stoviek jezídskych žien a dievčat v Iraku. Niektoré z nich zobrali do Sýrie, kde ich "predali" na trhoch.

Regionálna koordinátorka nigérijského programu stability a zmierenia Hamsatu Allaminová povedala BR OSN, že v Nigérii bolo unesených podstatne viac žien a dievčat, ako sa vo svete vie. "Najnovšie odhady hovoria o približne 2000 ženách a dievčatách unesených ozbrojencami od začiatku roka 2014," uviedla. "Často sú vyzlečené do naha, aby nemohli ujsť, prinútené do manželstva a opakovane znásilňované."

Členka irackého parlamentu Vian Dakhilová povedala BR OSN, že sexuálne násilie je hlavnou zložkou "zločineckej doktríny" Islamského štátu. "Ich zločiny zahŕňajú všetky formy sexuálneho násilia vrátane únosu, znásilnenia, sexuálneho otroctva, zmrzačenia genitálií, predaja na sexuálne ciele, rovnako ako vynútených sobášov, vynúteného tehotenstva a vynúteného potratu."

Iracká Kurdka, ktorá sama pochádza z komunity jezídov, povedala, že bojovníci Islamského štátu využívajú jezídske ženy a deti ako "tovar" a obchodujú s nimi na trhoch s ľuďmi.

Osobitná vyslankyňa generálneho tajomníka OSN pre oblasť sexuálneho násilia v konfliktoch Zainab Banguraová vyzvala štáty sveta, aby postavili páchateľov týchto činov pred súd a "poslali tak jasnú správu, že svet nebude tolerovať využívanie sexuálneho násilia ako taktiky vojny a hrôzy".

Sexuálne násilie páchané vládnymi vojakmi na ženách, bolo v minulosti dobre zdokumentované, napríklad aj počas oboch svetových vojen. Avšak fakt, že sa k takémuto násilia čoraz viac uchyľujú neštátni páchatelia, aby dosiahli svoje politické ciele, vyvoláva narastajúce obavy, najmä v krajinách s minimálnou alebo žiadnou vládnou kontrolou.

Znásilnenie bolo označené za vojnový zločin prvýkrát v roku 1994, kedy OSN vytvorila Medzinárodný trestný tribunál pre Rwandu. Dovtedy bolo znásilnenie z veľkej časti i právne považované za "vojnovú korisť" podobne ako drancovanie a lúpenie.

Premiér: Vláda stabilizovala financie, zdedila ich najhoršie v EÚ

Pripomenul, že kým kabinet pod vedením Smeru-SD odovzdával verejné financie nastupujúcej vláde v roku 2020 s deficitom na úrovni 1 miliarda eur, prevzal ich so schodkom 8,5 miliardy eur.

,aktualizované 

- Americký prezident Donald Trump prijal v stredu v Bielom dome prezidenta Juhoafrickej republiky (JAR) Cyrila Ramaphosu. Trump stretnutie využil na to, aby juhoafrického prezidenta konfrontoval so svojimi obvineniami o tom, že v JAR dochádza ku genocíde.

- Koaličná strana Hlas-SD pripravila „konkrétny návrh“ na zmenu financovania politických strán. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra a predseda Hlasu-SD Matúš Šutaj Eštok.

- Belgické úrady požiadali Európsky parlament (EP), aby odobral imunitu piatim europoslancom – Fulviovi Martusciellovi, Giusii Princiovej, Salvatoremu de Meoovi (všetci EPP/Taliansko), Danielovi Attardovi (S&D/Malta) a Nikolovi Minčevovi (Obnovme Európu/Bulharsko).

- Vo štvrtok (22. 5.) treba na Slovensku počítať s búrkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahy prvého stupňa pre celé územie krajiny. SHMÚ o tom informoval na svojom webe.

- Na základe návrhu Hlavnej prokuratúry v Budapešti súd v stredu vzal do väzby na jeden mesiac občana Ukrajiny, ktorý bol zadržaný pre podozrenie zo špionáže a iných trestných činov.

- Ekonóm Martin Kahanec bol ako prvý Slovák vymenovaný za člena Skupiny hlavných vedeckých poradcov (GCSA) Európskej komisie (EK). Bude poskytovať nezávislé vedecké poradenstvo pre eurokomisárov k viacerým témam a zlepšovať tým kvalitu legislatívy EÚ.

- Pri pokuse o nedovolenú nočnú plavbu cez Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie zomreli v stredu žena a osemročný chlapec, informovalo francúzske námorníctvo. Obete našli v bezvedomí na palube malého člna s ďalšími takmer 80 migrantmi na severe Francúzska.

- Výrazné zvýšenie zadlženia Slovenska, deficit horší ako počas kríz či najhoršie ratingy SR za 20 rokov. Aj to sú výsledky práce súčasného ministra financií Ladislava Kamenického za uplynulého 1,5 roka, ktorý len škodí verejným financiám, vyhlásil v stredu Matovič.

- Najväčšou výzvou pre Ministerstvo financií (MF) SR v najbližšom období je príprava rozpočtu na budúci rok. Rezort však pripravuje aj projekt QR platieb, ktoré by mohli začať skúšobne fungovať už v novembri tohto roka.

- Ministerstvo vnútra (MV) SR zamietlo odvolanie prokurátora v prípade údajného zasahovania do predvolebnej kampane pred prezidentskými voľbami zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) príspevkom na sociálnej sieti.

- Pyrotechnici zneškodnili ručný granát z druhej svetovej vojny, ktorý v stredu objavil v areáli strednej školy v meste Bayreuth v spolkovej krajine Bavorsko jeden z jej žiakov. TASR o tom informuje podľa agentúry DPA.

- Británia spolu s viacerými západnými spojencami v stredu upozornili na ruskú kybernetickú kampaň, ktorá sa zameriava na subjekty poskytujúce podporu pre Ukrajinu, ako sú napríklad západné logistické a technologické spoločnosti.

- Stav nebezpečenstva v okolí obce Hustopeče nad Bečvou, kde vo februári havaroval vlak s cisternami s toxickým benzénom, bude trvať minimálne do 26. júna. O jeho predĺžení rozhodla v stredu na žiadosť hajtmana Olomouckého kraja česká vláda.

- Súčasná vláda od svojho nástupu v roku 2023 zastabilizovala rozvrátené verejné financie, ktoré po predchádzajúcich vládach zdedila v najhoršom stave v celej Európskej únii (EÚ).

- Ukrajinská pohraničná stráž zabránila v úteku z krajiny približne 49.000 mužom v brannom veku od februára 2022, keď Ukrajinu napadlo Rusko.

- Izraelská armáda v stredu oznámila, že vypálila varovné výstrely, keď diplomati v meste Džanín vybočili z dohodnutej trasy počas návštevy okupovaného Západného brehu Jordánu.

- V Bratislave sa v stredu začalo dvojdňové stretnutie predstaviteľov ministerstiev vnútra SR a ČR. Je zamerané na skúsenosti v oblasti verejnej správy, digitalizácie a medziobecnej spolupráce.

- Organizátori ocenenia Roma Spirit Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu (ACEC), Slovenská televízia a rozhlas a Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity otvorili nominácie pre 17. ročník ankety.

- Rusko a Spojené štáty komunikujú o výmene väzňov, na ktorej sa dohodli ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký náprotivok Donald Trump.

- Košický mestský súd vyniesol rozsudok v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pri krádeži v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka.