Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Figeľ pre WSJ: Mjanmarská armáda by mala pykať za svoje zločiny

Ján Figeľ Foto: TASR/Michal Svitok

Pred rokom celý svet oslavoval pokojný prechod Mjanmarska k demokracii, avšak teraz je jasné, že armáda, ktorá mala predtým absolútnu moc, sa jej nemieni úplne vzdať.

New York 8. februára (TASR) - Organizácia Spojených národov vydala v piatok správu o brutálnom násilí, ktoré mjanmarské bezpečnostné sily už štyri mesiace páchajú na príslušníkoch menšiny moslimských Rohingov, pričom sa dopúšťajú hromadného znásilňovania žien, upaľujú celé rodiny a zabíjajú deti, napísal pre utorňajšie vydanie denníka Wall Street Journal (WSJ) splnomocnenec Európskej únie pre náboženskú slobodu vo svete Ján Figeľ.

Vyšetrovatelia Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vypočuli 204 Rohingov, ktorí našli útočisko v Bangladéši. Väčšina z nich bola svedkami zabíjania a viac ako polovica prišla o najmenej jedného rodinného príslušníka.

Viac ako polovica zo 101 opýtaných žien vyšetrovateľom OHCHR povedala, že sa stali obeťou znásilnenia alebo sexuálneho obťažovania. Príslušníci mjanmarských bezpečnostných síl neraz zabíjali malé deti priamo pred očami ich rodičov.

"Zničujúca krutosť, ktorej sú tieto deti vystavované, je neznesiteľná. Aká krutosť môže priviesť človeka k tomu, aby bodol dieťa plačúce za matkiným mliekom? A aké je pre matku takúto vraždu sledovať, zatiaľ čo ju hromadne znásilňujú príslušníci tých istých bezpečnostných síl, ktoré by ju mali chrániť," uviedol podľa Figeľa vysoký komisár OSN pre ľudské práva Zajd Raad Husajn, ktorý si zároveň položil otázku: "Čo je toto za 'čistiacu operáciu'? Akému účelu z hľadiska národnej bezpečnosti to má poslúžiť?".

Moslimskí Rohingovia sú podľa Figeľa dlhodobo najviac prenasledovanou menšinou na svete. Napriek tomu, že v Mjanmarsku žijú už po celé generácie, zákonom z roku 1982 im boli odňaté občianske práva a stali sa z nich občania bez štátu. Potom nasledovali obmedzenia týkajúce sa pohybu osôb, sobášov, vzdelávania a náboženských slobôd, napísal Ján Figeľ.

Neschopnosť mjanmarskej vlády nájsť humánne a spravodlivé riešenie pre moslimov a budhistov žijúcich v Jakchainskom štáte priviedla vlani v októbri malú skupinu Rohingov k útokom na stanovištia mjanmarskej pohraničnej stráže, pri ktorých zahynulo deväť pohraničníkov.

Tento čin vyprovokoval absolútne neprimeranú reakciu vládnych síl, ktorá vyústila do etnických čistiek a zločinov proti ľudskosti. V tejto súvislosti čoraz väčšmi silnejú hlasy volajúce po zásahu medzinárodného spoločenstva. Vlani v decembri vyslovilo 23 medzinárodne uznávaných osobností vrátane 11 nositeľov Nobelovej ceny a niekoľkých bývalých premiérov varovanie, že situácia v Mjanmarsku "nesie všetky znaky tragédií, ktoré sa v nedávnej minulosti odohrali v Rwande, Dárfúre, Bosne či Kosove", a vyzvali na nezávislé vyšetrovanie pod vedením OSN, napísal pre WSJ Figeľ.

Správa OSN z minulého týždňa túto potrebu do istej miery spĺňa a dodáva váhu požiadavke na založenie riadnej vyšetrovacej komisie. Ďalšou možnosťou by bolo vyšetrovanie vedené hlavným žalobcom Medzinárodného trestného súdu (ICC), ktoré by podľa Zajda Raada Husajna zabezpečilo "obetiam prístup k spravodlivosti, náprave a bezpečnosti", myslí si Ján Figeľ.

Pred rokom celý svet oslavoval pokojný prechod Mjanmarska k demokracii, avšak teraz je jasné, že armáda, ktorá mala predtým absolútnu moc, sa jej nemieni úplne vzdať.

Podľa mjanmarskej ústavy armáda ovláda viacero silových rezortov, čo znamená, že súčasná líderka a nositeľka Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij nemá situáciu úplne pod kontrolou. Aj keby sa práv menšín v Mjanmarsku mohla zastať dôraznejšie, bezpečnostným silám nevelí.

Zastaviť zabíjanie a znásilňovanie môže len vrchný veliteľ ozbrojených síl generál Min Aun Hlain, píše Ján Figeľ a dodáva, že medzinárodné spoločenstvo by malo okamžite konať a postaviť mjanmarskú armádu za jej zločiny pred zodpovednosť.

Fico avizuje pripravenosť na spory s dodávateľmi pochybných vakcín

Predseda vlády tiež kritizoval spochybňovanie zákona o odškodnení pokút za porušenie opatrení počas pandémie COVID-19, ktorý tento týždeň schválil parlament.

,aktualizované 

- V sídle demokratického guvernéra amerického štátu Pensylvánia Josha v noci na nedeľu horelo.

- Odsúdenie riaditeľky Agentúry pre štátom podporované nájomné bývanie (AŠPNB) Evy Lisovej je zahladené a treba na ňu pozerať ako na nevinnú a bezúhonnú. V reakcii na vyjadrenia opozičných politikov to v nedeľu na sociálnej sieti zopakoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

- Nemecká polícia zadržala v nedeľu nadránom v ikonickej katedrále v Kolíne nad Rýnom piatich Francúzov a jednu Belgičanku s horolezeckým výstrojom, ktorým sa podarilo do tejto katedrály vlámať a chceli na ňu vyliezť.

- Horskí záchranári z Oblastného strediska Nízke Tatry pomáhali v nedeľu dvom lyžiarom, ktorých zranenia si vyžiadali transport vrtuľníkom. Informovala o tom Horská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke.

- Organizácia s názvom Revolučná sebaobrana tried sa prihlásila k zodpovednosti za piatkový bombový útok na sídlo gréckej železničnej spoločnosti Hellenic Train v Aténach. Tvrdí, že je zodpovedná aj za útok, ktorého cieľom bolo vo februári 2024 ministerstvo práce.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) odsúdil ruský útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po mieri.

- Nedeľný ruský raketový útok na ukrajinské mesto Sumy, pri ktorom zahynulo podľa Kyjeva najmenej 32 ľudí a zranenia utrpelo ďalších 99, odsúdili mnohí západní predstavitelia vrátane francúzskeho prezidenta, britského premiéra, poľského premiéra.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) nechce, aby sa používali pochybné vakcíny. Chce, aby sa odkázalo ich dodávateľom, že sa im už nezaplatí ani cent a že sú pripravení viesť s nimi súdne spory.

- Progresívne Slovensko (PS) vyzýva premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) na odsúdenie nedeľňajšieho ruského raketového útoku na ukrajinské mesto Sumy.

- Prezident SR Peter Pellegrini odsúdil nedeľňajší útok na ukrajinské mesto Sumy. Uviedol to na sociálnej sieti. Volá po konci zabíjania nevinných ľudí.

- Obyvatelia Ekvádora v nedeľu hlasujú v druhom kole prezidentských volieb. Postúpili doň dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola, ktoré sa konalo 9. feburára – úradujúca konzervatívna hlava štátu Daniel Noboa a ľavicová právnička Luisa Gonzálezová.

- Život 21-ročného motorkára si vyžiadala dopravná nehoda, ku ktorej došlo v nedeľu krátko pred 15.00 h na križovatke medzi obcami Tovarné a Sedliská v okrese Vranov nad Topľou. Ako informuje polícia na sociálnej sieti, došlo k zrážke motorkára s nákladným vozidlom.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.