Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 15. máj 2025Meniny má Žofia
< sekcia Zahraničie

Analýza: Gréci sa nemôžu vyhovárať, že ich potopili veritelia

Na snímke grécky premiér Alexis Tsipras vkladá hlasovací lístok do urny vo štvrti Kypseli v centre Atén počas referenda 5. júla 2015 Foto: TASR/AP

Nemecký spravodajský portál analyzuje súčasnú grécku situáciu.

Atény/Berlín 5. júla (TASR) - Grécky premiér Alexis Tsipras sa počas osemdňovej kampane od vyhlásenie referenda po jeho uskutočnenie všetkými prostriedkami usiloval vyvolať dojem, že úsilie o záchranu krajiny priviedlo Grékov k biede, samovraždám a nezamestnanosti. Informuje o tom v analýze na webovej stránke nemecký televízny spravodajský kanál N24.

V narýchlo zostavenej internetovej stránke gréckej vlády k referendu sa krátkymi posolstvami objasňuje, prečo treba ísť k urnám a prečo treba v každom prípade hlasovať proti podmienkam veriteľov na pokračovanie pomoci krajine.



Podstatou posolstva Tsiprasa, Varufakisa & Co je, že odvtedy, čo veritelia Grécka určili, ako sa má reformovať, ako sporiť a hospodáriť, ide to s gréckym národom, ktorý bol kedysi bohatý, neustále dole vodou.

Autori analýzy v N24 konštatujú, že Tsiprasovo posolstvo by sa mohlo dostať ako názorný príklad do učebnice Klamstvá štatistikou. Čísla samé osobe nie sú nesprávne, ale použili sa všetky možné triky, aby ľudí, ktorí pôjdu k urnám, presvedčili, že treba hlasovať NIE.

Porovnávanie časových úsekov je ľubovoľne skracované, údaje nie sú zasadzované do všeobecného kontextu a už vôbec sa neporovnávajú s inými krajinami. Týmto spôsobom vzniká dojem, že reformná politika zahnala hrdých Grékov do biedy, samovrážd a nezamestnanosti.

Pre životnú úroveň obzvlášť dramaticky znie pokles hrubého domáceho produktu (HDP). Klesol o 25 %. Prepad HDP je silnejší, než sa zaznamenal v Spojených štátoch na prelome 20. a 30. rokov minulého storočia počas Veľkej hospodárskej krízy. Pravdou je, že grécky HDP je o štvrtinu slabší, než bol tesne pred prepuknutím gréckej krízy. Zamlčuje sa však to, že po tom, keď sa Grécko stalo členom eurozóny, došlo k prudkému rastu jeho hospodárstva a tento vzostup niesol črty špekulačnej bubliny.

Od vstupu do eurozóny po vypuknutie krízy dôchodok na Gréka vzrástol takmer o 300 %. Veľká časť rastu blahobytu však nespočívala na inováciách a raste produktivity, ale na raste verejného dlhu. Miera zadlženia stúpla za roky rýchleho rastu z 90 na 140 % HDP. Na tejto úrovni výšky dlhu vstúpilo Grécko v roku 2010 do krízy.

Čísla odzrkadľujú vývoj spoločnosti, ktorá žila pridlho nad svoje pomery. Príznačný pre tento trend sú náklady na olympijské hry. Náklady na ne dosiahli namiesto plánovaných 4,5 miliardy takmer 7 miliárd eur. Vyše desať rokov po ich konaní sa stali z viacerých športovísk ruiny. Aj to je jedna snímka gréckeho národného hospodárstva.

Pokles gréckej ekonomiky o štvrtinu nie je predovšetkým dôsledkom politiky veriteľskej Trojky, ako to neustále zdôrazňuje Tsipras, ale ide o nevyhnutný dôsledok dlhového kolapsu. Grécko financovalo svoj prudký vzostup požičanými peniazmi a tie skonzumovalo. Logickým dôsledkom preto muselo byť, že bublina nafúknutého hospodárskeho rastu musela spľasnúť. Bývalý neodôvodnený rast sa musel kompenzovať nižším hospodárskym rastom, respektíve jeho prepadom.

Rovnaké pravidlo platí aj pre mzdy, ktoré v čase prudkého vzostupu rástli geometrickým tempom. Veľmi rýchlo sa ich vzostup odpojil od tempa rastu produktivity. V prvom desaťročí členstva Grécka v eurozóne stúpli mzdové náklady na jednotku výkonu o 100 %, čím krajina stratila konkurencieschopnosť.

Došlo k narušeniu rovnováhy medzi vývozom a dovozom. Pred vstupom Grécka do eurozóny jeho zahranično-obchodná bilancia bola takmer vyrovnaná. V roku 2010 platila krajina za dovážený tovar viac, než zarobila na svojom vývoze. Krajina teraz dováža veľkú časť potravín. Deficit zahraničného obchodu predstavuje vyše 10 % HDP. Taký výsledok majú spravidla rozvojové krajiny a nie západné priemyselné štáty.

Grécka minimálna mzda vzrástla v čase rozmachu ekonomiky v minulom desaťročí takmer o 70 % na 877 eur. Minimálna mzda stúpla 17-krát po sebe. Po roku 2010 klesla len raz, ale ešte stále je 684 eur mesačne. Stále je o 20 % vyššia, ako bola pred vstupom Atén do eurozóny.

Hlavnou chybu, ku ktorej došlo v Grécku, je to, že neuskutočnilo zásadné reformy. Jeho vlády tlačili len na znižovanie rozpočtových výdavkov. Preto Grécko nenašlo východisko z krízy. A to je hlavný rozdiel medzi ním a Španielskom a Portugalskom, ktorých situácia je diametrálne odlišná.

KALIŇÁK:Časť poslancov krúžkovalo len pár stoviek ľudí, aj tak sú v NR

Osem z desiatich Slovákov nikdy v živote na vlastné oči nevidelo politika, ktorého volia, povedal M. Kaliňák (Hlas-SD).

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyšle delegáciu na priame rokovania s Ruskom do tureckého Istanbulu, o jej zložení sa rozhoduje v týchto chvíľach, povedal pre agentúru AFP vysokopostavený predstaviteľ ukrajinskej vlády.

- Na výstavbu novej vojenskej nemocnice v Prešove pôjde z plánu obnovy 195 miliónov eur. Zvyšných 255 miliónov eur dofinancuje štát z vlastného rozpočtu, konkrétne z kapitoly rezortu obrany.

- Kanoisti Slovenska získali na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Francúzsku prvú medailu. V tímovej súťaži vybojovala trojica v zložení Michal Martikán, Matej Beňuš a Marko Mirgorodský bronz.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) sa zo zranení, ktoré utrpel pri vlaňajšom atentáte v Handlovej, liečil viac ako 42 dní.

- Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) predseda vlády Robert Fico (Smer-SD).

- Polícii sa podarilo objasniť sériu krádeží v obci Iňačovce v okrese Michalovce. Štyroch mužov, ktorí opakovane od decembra 2024 do januára 2025 kradli v jednom z rodinných domov, obvinili.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po príchode do Ankary označil ruskú delegáciu v Istanbule, ktorá má rokovať s delegáciou Ukrajiny, ako „atrapu“ s nejasným mandátom. Povedal to pred rokovaním s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.

- Štúdium zubného lekárstva sa na martinskej Jesseniovej lekárskej fakulte Univerzity Komenského (UK) a Lekárskej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach skráti na päť rokov.

- Prestávky medzi jednotlivými tretinami na prebiehajúcich MS v hokeji predĺžia od štvrtkových duelov z 15 na 17 minút. Rozhodla tak Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) po tom, ako v dejisku B-skupiny v dánskom Herningu dochádzalo k nepríjemným situáciám.

- Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok dopoludnia potvrdilo, že rokovania s ukrajinskou delegáciou v Istanbule sa na žiadosť Turecka uskutočnia až v „druhej polovici dňa“. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

- Vodiči sa vo štvrtok predpoludním pre nehodu dvoch kamiónov zdržia asi hodinu na ceste I/18 v Strečnianskej úžine medzi Žilinou a Martinom.

- Neúčasť ruského prezidenta Vladimira Putina na rokovaniach s ukrajinskou stranou, ktoré by sa mali uskutočniť vo štvrtok v Istanbule, svedčí podľa českého ministra zahraničných vecí Jana Lipavského o zbabelosti šéfa Kremľa.

- Verejný ochranca práv (VOP) Róbert Dobrovodský sa obrátil na Ústavný súd (ÚS) SR vo veci zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov.

- V stredu zahynulo najmenej 21 ľudí pri hromadnej zrážke nákladného auta, autobusu a dodávky na diaľnici spájajúcej mexické štáty Oaxaca a Puebla.

- Diplomata, ktorého v pondelok zadržali švédske orgány pre podozrenia zo špionáže, v stredu prepustili z väzby, avšak naďalej zostáva podozrivým.

- Najmenej traja ľudia v stredu zahynuli pri ruskom raketovom útoku na ukrajinské mesto Sumy, oznámil gubernátor Sumskej oblasti Oleh Hryhorov na sieti Facebook.

- Ruský prezident Vladimir Putin nie je uvedený v oficiálnom zozname členov delegácie, ktorá má vo štvrtok rokovať s ukrajinskými predstaviteľmi v tureckom Istanbule.

- Ukrajinská colná správa v stredu oznámila, že v piatok 16. mája na niekoľko hodín uzavrie priechod Užhorod - Vyšné Nemecké na hranici so Slovenskom.

- Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

- Slovensko sa po takmer 15 rokoch oficiálne stalo 33. krajinou, ktorej vojaci sa zapájajú do mierovej misie vedenej NATO v Kosove (KFOR).