Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Grécko odmieta ultimátum krajín eurozóny

Stretnutie ministrov financií Európskej únie v Bruseli. Foto: TASR/AP

Euroskupina dala Grécku termín do konca tohto týždňa, aby prejavilo pripravenosť ku kompromisu v dlhovom spore. Atény však musia požiadať o predĺženie záchranného programu.

Brusel 17. februára (TASR) - Ultimátum, ktoré dala eurozóna Grécku ohľadom rokovaní o záchrannom balíku, nijako nepomôže, vyhlásil v pondelok (16. 2.) grécky minister financií Janis Varufakis. Grécko podľa neho odmieta ultimáta rovnako ako predĺženie existujúceho záchranného programu. Dodal však, že Atény sú ochotné nájsť riešenie v priebehu dvoch dní. Informovali o tom agentúry AP a DPA.



Euroskupina dala Grécku termín do konca tohto týždňa, aby prejavilo pripravenosť ku kompromisu v dlhovom spore. Atény však musia požiadať o predĺženie záchranného programu. To však grécka vláda odmieta a chce sa dohodnúť na nových podmienkach záchrany.



"Môžeme využiť ešte tento týždeň, ale to je všetko," uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondelok večer po neúspešnom kole rokovaní v Bruseli. Ak Grécko požiada o predĺženie záchranného programu, ďalšie stretnutie ministrov financií eurozóny by sa mohlo konať v piatok (20. 2.).



Podľa Varufakisa je Grécko pripravené "urobiť čokoľvek, aby sa dosiahla dohoda v priebehu najbližších dvoch dní". Dodal však, že Atény nebudú akceptovať podmienky týkajúce sa úsporných opatrení, ktoré sú obsiahnuté v aktuálnom záchrannom balíku.

Aktuálny záchranný program vyprší na konci mesiaca. Bez ďalšej finančnej pomoci sa Grécko podľa expertov dostane do platobnej neschopnosti, ktorá môže pre ostatné krajiny eurozóny znamenať miliardové straty.

Varufakis nepovažuje odchod Grécka z menovej únie za alternatívu. "Grécko je členom eurozóny a členom eurozóny aj zostane," povedal.


Grécko musí predĺžiť program


Eurozóna naďalej čaká na to, že Grécko požiada o predĺženie záchranného programu. Potom bude ochotná diskutovať o zmene jeho podmienok. Informovali o tom agentúry DPA a APA.

Šéf Euroskupiny a holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem stále verí, že Atény požiadajú o predĺženie programu, ktorý má skončiť vo februári. Pred začiatkom dnešného stretnutia ministrov financií Európskej únie (EÚ) v Bruseli povedal: "Dúfam, že predložia návrh na predĺženie."

Teraz sú podľa Dijsselbloema na ťahu Atény. "Nemôžeme ich nútiť," povedal šéf Euroskupiny. Až keď požiadajú o predĺženie programu, krajiny eurozóny budú diskutovať o zmene jeho podmienok. Na otázku, čo sa stane, ak Grécko nepožiada o predĺženie, Dijsselbloem povedal, že nebude reagovať na otázky typu "čo by sa stalo, keby".

Euroskupina dala Grécku termín do konca tohto týždňa, aby prejavilo pripravenosť ku kompromisu v dlhovom spore. Atény však musia požiadať o predĺženie záchranného programu. To grécka vláda odmieta a chce sa dohodnúť na nových podmienkach záchrany.



Luxemburský minister financií Pierre Gramegna si myslí, že by mala ustúpiť každá zo strán. "Nemôžeme zostať takto zablokovaní." Obe strany "sa musia vydať trochu iným smerom, aby sme našli kompromis". Aj Gramegna odmietol špekulovať o tom, čo sa stane, ak Atény nepožiadajú o predĺženie. "Uvidíme," povedal.



"Môžeme využiť ešte tento týždeň, ale to je všetko," uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondelok večer po neúspešnom kole rokovaní v Bruseli. Ak Grécko požiada o predĺženie záchranného programu, ďalšie stretnutie ministrov financií eurozóny by sa mohlo konať v piatok (20. 2.).

Grécky minister financií Janis Varufakis povedal pred začiatkom dnešného rokovania ministrov financií EÚ len to, že ďalší krok Atén bude zodpovedný.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).