Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Holandská kráľovná Beatrix abdikovala

Holandská kráľovná Beatrix Foto: TASR/AP Photo

Holandská kráľovná Beatrix odovzdá krajinu synovi v apríli.

Haag 28. januára (TASR) - Holandská kráľovná Beatrix, ktorá bola panovníčkou krajiny tulipánov od 30. apríla 1980, dnes, krátko pred svojimi 75. narodeninami, oznámila svoju abdikáciu.

Demisia rodáčky z Baarnu v provincii Utrecht neprichádza prekvapujúco. Predovšetkým v holandských médiách sa o odchode kráľovnej z trónu v súvislosti s blížiacim sa životným jubileom špekulovalo už dlhší čas s tým, že odovzdá kráľovský trón 45-ročnému synovi, korunnému princovi Willemovi Alexandrovi.

Holandská kráľovská rodina má za sebou neľahký rok, keďže ďalší kráľovnin syn, princ Friso leží ešte stále v kóme na jednej z londýnskych kliník po tom, čo ho pred necelým rokom počas dovolenky v rakúskom Lechu zasypala lavína a strávil pridlhý čas pod masami snehu.

Panovníčka sa teší rešpektu

Panovníčku, ktorá sa aj podľa aktuálnych prieskumov verejnej mienky teší rešpektu veľkej väčšiny krajanov a ktorá iba minulý týždeň absolvovala oficiálne návštevy Bruneja a Singapuru, nahradí korunný princ koncom apríla. O ňom si Holanďania myslia, že je na kráľovský post dobre pripravený.

Holandská kráľovná vyviazla - podobne ako ďalší členovia kráľovského dvora - bez zranení z atentátu v Apeldoorne 30. apríla 2009, ktorý si vyžiadal sedem obetí a deväť zranených. Počas osláv Dňa kráľovnej istý muž vrazil so svojím autom do účastníkov sprievodného pochodu.

Nezriedka ju zaradzujú medzi najbohatšie ženy planéty, jej majetok sa odhaduje na 250 miliónov-2,5 miliardy eur. Holandská kráľovská rodina je akcionárom ropného koncernu Shell.

Znalci holandskej monarchie pripomínajú, že aj kráľovnina matka, predchádzajúca holandská kráľovná Juliana si pre abdikáciu vybrala záver mesiaca január pred 33 rokmi, aby jej dcéru potom o tri mesiace neskôr korunovali za novú panovníčku krajiny. Tridsiaty apríl, teda deň, v ktorý Beatrix uviedli na trón a deň narodenia jej matky, je v Holandsku stále štátnym sviatkom, Dňom kráľovnej - Koninginnedag.

Holandská kráľovná Beatrix (vľavo) Princ Willem Alexander a jeho manželka princezná Maxima
Foto: TASR/AP Photo


Rutte: Kráľovná Beatrix venovala srdce a dušu holandskej spoločnosti

Predseda holandskej vlády Mark Rutte, ale aj ďalšie osobnosti politickej scény sa o kráľovnej vyjadrili dnes s maximálnym uznaním rešpektujúc jej rozhodnutie. Premiér-zarytý monarchista v televíznom vystúpení pripomenul, že kráľovná stála pri všetkých dôležitých momentoch nedávnej histórie na strane občanov krajiny. "Od korunovácie v 80. rokoch venovala srdce a dušu holandskej spoločnosti," konštatoval.

Samotná panovníčka sa vo vystúpení vyznala, že až do dnešného dňa jej pekná úloha ponúkla mnoho uspokojenia.

"Považovala som to vždy za mimoriadnu výsadu, že som mohla veľkú časť života dať do služieb našej krajiny," uviedla podľa DPA odchádzajúca holandská kráľovná. Podľa jej slov nadišiel čas odovzdať krajinu do rúk novej generácie.

Ako konštatovala, myšlienkou na abdikáciu sa zaoberala niekoľko rokov a v tomto kalendárnom roku vidí dva dôležité aspekty pre svoje rozhodnutie, jednak štvrtkové 75. narodeniny, jednak 200. výročie vzniku Holandského kráľovstva na sklonku roka.

Kráľovský dvor už skôr informoval, že panovníčka oslávi životné jubileum v rodinnom kruhu.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).