Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 19. december 2024
< sekcia Zahraničie

HRW: Nemecko a EÚ by mali prestať s deportáciami Afgancov

Na archívnej snímke deportácia Afgancov z Nemecka. Foto: TASR/AP

Ospevovať Kábul ako 'bezpečný' je chatrná zásterka toho, čo sa západné vlády až príliš hanbia priznať, uviedla výskumníčka Human Rights Watch.

Kábul 25. januára (TASR) - Členské štáty Európskej únie vrátane Nemecka by mali okamžite prestať s nútenou deportáciou odmietnutých afganských žiadateľov o azyl. Vyhlásila to dnes organizácia na ochranu ľudských práv Human Rights Watch (HRW).

Organizácia so sídlom v Spojených štátoch reagovala na správu z utorka, že z Nemecka vykázali do afganskej metropoly Kábul 25 Afgancov.

"Ospevovať Kábul ako 'bezpečný' je chatrná zásterka toho, čo sa západné vlády až príliš hanbia priznať," uviedla výskumníčka HRW pre Afganistan Patricia Gossmanová. "Afganistan - to nie je úspešný príbeh. Potáca sa na pokraji humanitárnej krízy," dodala.

Skupina Afgancov deportovaná z Nemecka bola už druhou, ktorú vrátili do Afganistanu na základe dohody dosiahnutej vlani v októbri medzi Berlínom a Kábulom.



HRW vyhlásila, že Európska únia "skrútila ruku" afganskej vláde, aby prijala dohodu, že vezme naspäť desaťtisíce Afgancov, ktorých žiadosti o azyl boli v EÚ zamietnuté.

"Hoci Nemecko nie je osamotené vo svojich snahách o urýchlenie deportácií odmietnutých žiadateľov o azyl, počína si svižne a zatvára pritom oči nad nebezpečenstvami," doplnila vysvetlenie HRW.

Podľa nedávnej správy OSN o civilných obetiach boli útoky spáchané radikálnym hnutím Taliban a ďalšími povstalcami v roku 2016 - zamerané na civilných demonštrantov, vzdelávacie a náboženské zariadenia či médiá - "najkrvavejšie od roku 2001", teda priniesli najväčšie straty na životoch.

Vlani od januára do septembra zaznamenala OSN v Afganistane vyše 2500 zabitých a vyše 5800 zranených civilistov.