Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 13. apríl 2025Meniny má Aleš
< sekcia Zahraničie

Humanitárne skupiny: Svet musí vyvíjať tlak na ukončenie blokády Gazy

Ilustračné foto. Dym stúpa po izraelskom útoku na Gaza City. Foto: TASR/AP

Správa podpísaná 45 humanitárnymi skupinami uvádza, že len otvorenie hraníc a trvalé prímerie medzi Izraelom a Hamasom môžu priniesť do Gazy hospodársku, sociálnu a politickú stabilitu.

Jeruzalem 13. apríla (TASR) - Obnova tisícov domov a podnikov zničených pri vojne medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v pásme Gazy z leta minulého roka sa sotva začala a životné podmienky na tomto území sa len zhoršili šesť mesiacov po tom, ako darcovia prisľúbili na tento cieľ 3,5 miliardy dolárov. Uviedla to v dnes zverejnenej správe skupina medzinárodných humanitárnych skupín.



Asociácia agentúr pre medzinárodný rozvoj (AIDA) vyzvala medzinárodné spoločenstvo na zaujatie nového prístupu ku Gaze - okrem iného vyvinutie tlaku na Izrael, aby zastavil blokádu hraníc tohto územia. Blokáda, uplatňovaná aj Egyptom, panuje, odkedy pásmo Gazy v roku 2007 ovládlo militantné hnutie Hamas.

Správa podpísaná 45 humanitárnymi skupinami uvádza, že len otvorenie hraníc a trvalé prímerie medzi Izraelom a Hamasom môžu priniesť do Gazy hospodársku, sociálnu a politickú stabilitu. Inak je "neodvratný návrat ku konfliktu - a cyklom škôd a darcami financovaných rekonštrukcií, ktoré ich sprevádzajú", cituje zo správy agentúra AP.

Izrael a Egypt argumentujú, že musia udržiavať blokádu, pretože Hamas, odsudzovaný veľkou časťou sveta ako teroristická skupina, predstavuje bezpečnostné riziko. Izrael viedol s Hamasom za posledných šesť rokov tri ozbrojené konflikty, jeho cieľom bolo okrem iného zastaviť raketové útoky na izraelské mestá z Gazy.

Vojna v roku 2014 bola z nich najničivejšia pre 1,8 milióna obyvateľov pásma. Zahynulo pri nej viac než 2200 Palestínčanov, prevažne civilistov, vyplýva z údajov OSN. Na izraelskej strane prišlo o život 72 ľudí vrátane 66 vojakov.

Správa uvádza, že v Gaze bolo zničených alebo vážne poškodených približne 19.000 domov. Ďalších 134.000 je poškodených v menšej miere, sú však vhodné na obývanie. Mimo domova je naďalej okolo 100.000 ľudí, ktorí žijú v školách OSN, stanoch alebo prenajatých bytoch a iných priestoroch.

Vlani v októbri darcovské krajiny a medzinárodné organizácie prisľúbili 3,5 miliardy dolárov pre pásmo Gazy. Dosiaľ z nich podľa správy bolo poskytnutých len 945 miliónov, čo je 26,8 percenta.

"Šesť mesiacov po darcovskej konferencii došlo v Gaze sotva k nejakej hmatateľnej zmene a životné podmienky žien, dievčat, mužov a chlapcov sa naďalej zhoršujú," píše sa v správe.

K zákonu o tzv. covidových amnestiách má byť v koalícii ešte diskusia

Podmanický poukázal na to, že vláda má aj v programovom vyhlásení to, že napraví krivdy v období pandémie COVID-19.

- Vyše 70 ľudí zadržala grécka polícia pri nepokojoch, ktoré vypukli v noci na nedeľu v aténskej štvrti Exarcheia. Skupina neznámych osôb tam zaútočila na policajnú stanicu, pričom na policajtov hádzala tzv. Molotovove koktaily a kamene.

- Profesionálni a dobrovoľní horskí záchranári z Oblastného strediska Veľká Fatra pomáhali v nedeľu 53-ročnej Slovenke, ktorá si pri lezení na ferrate na Martinských holiach následkom pošmyknutia a pádu do potoka poranila dolnú končatinu.

- Talianska premiérka Giorgia Meloniová privíta v piatok v Ríme amerického viceprezidenta J. D. Vancea. Deň predtým sa vo Washingtone stretne so šéfom Bieleho domu Donaldom Trumpom, oznámil v nedeľu jej úrad.

- Papež František sa v nedeľu nakrátko objavil na Námestí svätého Petra. Obrady na Kvetnú nedeľu v jeho mene viedol kardinál Leonardo Sandri. Po bohoslužbe zdravil 88-ročný František veriacich aj podaním ruky a deťom rozdával sladkosti.

- V koalícii sa má o zákone o tzv. covidových amnestiách, ak ho prezident SR Peter Pellegrini nepodpíše a vráti do parlamentu, ešte diskutovať.

- Transakčná daň je neodmysliteľnou súčasťou rozpočtového opatrenia na tento rok a priniesť má 700 až 800 miliónov eur. V diskusnej relácii TA3 V politike to v súvislosti s návrhmi na zmenu transakčnej dane uviedol minister cestovného ruchu a športu Rudolf Huliak.

- Hasiči v Ružomberku zasahujú pri požiari lesného a trávnatého porastu. Informovalo o tom žilinské Krajské riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) na sociálnej sieti.

- Premiér Robert Fico (Smer-SD) by mal lepšie uchopiť moc. Myslí si to líder SNS Andrej Danko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR budú pokračovať na 33. schôdzi už od pondelka (14. 4.), hoci v tento deň sa zvyčajne nerokuje. Ráno by sa podľa programu mali venovať novele zákona o dani z príjmov z dielne koaličnej SNS.

- Súdna rada SR má na svojom najbližšom zasadnutí naplánovanom na utorok (15. 4.) voliť kandidáta na funkciu predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR.

- Kvetnou nedeľou vstupujú kresťania na Slovensku, ale i vo svete do Veľkého či Svätého týždňa. Ide o najstarší a najvýznamnejší sviatok kresťanského cirkevného roka.

- Tisíce ľudí zo Srbska, Kosova i Bosny a Hercegoviny pricestovali autobusmi na zhromaždenie do Belehradu, ktoré bolo usporiadané na podporu srbského prezidenta Aleksandara Vučiča.

- Premiér SR Robert Fico v sobotu na Úrade vlády (ÚV) SR rokoval s delegáciou amerických kongresmanov, ktorá v rámci cesty po Európe pricestovala na návštevu Slovenska.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár absolvoval 11. a 12. apríla sériu rokovaní na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi.

- V rámci osláv Dňa Slovákov v Maďarsku si v sobotu predstavitelia tamojšej slovenskej menšiny pripomenuli 30. výročie založenia Celoštátnej slovenskej samosprávy v Maďarsku (CSSM).

- Austrálsky jazdec Oscar Piastri z McLarenu si vybojoval pole position v sobotňajšej kvalifikácii na Veľkú cenu Bahrajnu F1.

- Otvárací ceremoniál Svetovej výstavy Expo 2025 sa v sobotu konal v japonskom meste Osaka.

- Sýrske ministerstvo vnútra ohlásilo v sobotu zaistenie približne štyroch miliónov tabletiek drogy captagon - stimulantu podobného amfetamínu, ktoré mali byť vyvezené z prístavného mesta Lázikíja.