Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 14. máj 2025Meniny má Bonifác
< sekcia Zahraničie

Prípad Markale - kto môže za smrť civilistov na sarajevskom trhovisku

Prípad Markale je kontroverzný - oficiálne sa vina pripisuje srbským jednotkám. Objavili sa však teórie a expertízy, podľa ktorých sa udalosti mohli vyvíjať inak.

Haag 31. mája (TASR) - Jedným z prípadov zahrnutých do obžaloby proti bývalému bosnianskosrbskému prezidentovi Radovanovi Karadžičovi je útok na sarajevskom trhovisku Markale z 5. februára 1994. Zahynulo pri ňom 66 a zranenia utrpelo vyše 140 ľudí.

Prípad Markale je kontroverzný - oficiálne sa vina pripisuje srbským jednotkám, ktoré mali na trhovisko plné civilistov vystreliť mínometné granáty. Objavilo sa však niekoľko teórií i expertíz, podľa ktorých sa udalosti mohli vyvíjať inak.

Jednou z nich, konkrétne výpoveďou balistickej expertky Zorice Subotičovej v procese proti Karadžičovi, sa 18. mája zaoberal aj srbský server Vesti Online.

Subotičová pred tribunálom ako svedok Karadžičovej obhajoby vypovedala, že na trhovisku neexplodovali mínometné granáty, ale s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o diaľkovo aktivované nálože. K tomuto záveru dospela po analýze všetkých zhromaždených dôkazov, ale i na základe názoru expertov haagskej prokuratúry, ktorá tvrdí, že oba spomínané granáty boli vypálené zo smeru pozícií bosnianskych Srbov, a z toho dôvodu sú aj súčasťou obžaloby proti Karadžičovi i generálovi Ratkovi Mladičovi, píšu Vesti.

"Je prakticky nemožné, aby stabilizátor granátu po explózii zostal úplne zakopaný do asfaltového povrchu, prikrytý zeminou, ako je vidieť na videozázname vyšetrovateľov. To je technicky úplne nevysvetliteľné a fyzicky nemožné," uviedla svedkyňa v súvislosti s útokom z 5. februára 1994.

"Tiež je nemožné, aby si jeden 120-milimetrový granát vyžiadal také množstvo obetí," podotkla a dodala, že aj iní znalci potvrdili stopy ešte jednej explózie na Markalách, tá sa však nikde nespomína.

Svedkyňa upozornila, že veľký otáznik sa objavuje aj v súvislosti s druhým výbuchom na sarajevskom trhovisku, ku ktorému došlo v auguste 1995. Explózia si vyžiadala 43 obetí a 75 zranených, pripomenuli Vesti. "Nie je možné, aby granát doletel na miesto pod uhlom, ktorý určilo vyšetrovanie sarajevskej polície a síl OSN, a aby radar jednotiek UNPROFOR nezaznamenal let projektilu," podotkla Subotičová.

"Prokuratúra tvrdí, že v ten istý deň v okolí Markale explodovalo päť granátov a posledný si vyžiadal civilné obete; tie explózie však museli počuť. Predpokladám, že by sa ľudia rozutekali, keby počuli okolo seba výbuchy," dodala.

V súdnej sieni haagskeho tribunálu i mimo nej je mnoho vojenských expertov i niekdajších predstaviteľov síl mierovej operácie OSN v Bosne (UNPROFOR), ktorí od začiatku tvrdili, že bol prípad Markale - nafingovaný, píšu Vesti. Medzi prvými, ktorý prišiel s touto tézou, bol vtedajší veliteľ obranných síl OSN v Bosne, britský generál Mike Rose. Ten ako svedok obžaloby v procese s Ratkom Mladičom vypovedal, že "nie je isté, z ktorej strany bol vypálený granát" na sarajevskú tržnicu v roku 1994.

"Prvé vyšetrovanie francúzskeho analytika preukázalo, že granát bol vystrelený z moslimskej strany; neskoršie vyšetrovania poukázali na chybu v prvotnom náleze a následne OSN prišla k záveru, že nie je možné potvrdiť, odkiaľ projektil prišiel," dodal Rose.

Neskôr bol v londýnskych novinách The Independent zverejnený článok s názvom "Moslimovia vraždia svoj vlastný národ", v ktorom veliteľ mierových síl OSN v Sarajeve Lewis MacKenzie opísal situáciu na trhovisku pred explóziou takto:

"Ulica bola zablokovaná práve pred samotným incidentom. Keď ľudí pustili a keď sa postavili do radu, objavili sa médiá, držali sa však stranou. Došlo k útoku a médiá boli okamžite na mieste činu." MacKenzie ešte v júni 1992 upozorňoval na pokus Moslimov uskutočniť zločiny, za ktoré budú obvinení Srbi, napísali Vesti.

Bývalý osobitný vyslanec generálneho tajomníka OSN pre bývalú Juhosláviu japonský diplomat Jasuši Akaši tvrdí, že kvôli výbuchu na Markalách sformoval komisiu expertov. Tá mala potvrdiť, ktorá zo znepriatelených strán vypálila mínometný granát - bolo to však ťažké určiť.

"V komisii bolo päť balistických expertov - dvaja z krajín naklonených Moslimom, dvaja z krajín naklonených Srbom, kým predseda komisie bol Kanaďan ako predstaviteľ neutrálnej krajiny. Záver, ktorý som ja prijal, je ten, že projektil mohol prísť z oboch strán - zo strany bosnianskych Srbov, ale i zo strany bosnianskej vlády," uviedol Akaši.

"Keby sa mi ich podarilo presvedčiť, aby nezabíjali vlastný národ kvôli CNN, možno by sme mali už dávno prímerie," povedal MacKenzie.

Najvýznamnejším dôkazom je podľa servera Vesti online utajená správa, ktorú okamžite po tejto udalosti doručili vtedajšiemu veliteľovi síl OSN, indickému generálovi Satishovi Nambiarovi. V nej sa uvádza, že explóziu s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobila "protipechotná mína".

Predstavitelia štátov EÚ sa dohodli na 17. balíku sankcií proti Rusku

Týkajú sa hlavne tzv. ruskej tieňovej flotily tankerov, ktorú Moskva údajne využíva na obchádzanie sankcií na vývoz ropy.

- Predaj energetických nápojov osobám vo veku do 16 rokov by sa na Slovensku mohol obmedziť. Vyplýva to z návrhu zákona o podmienkach predaja energetických nápojov z dielne koaličného poslanca Jána Ferenčáka.

- V Nemecku a vo Švajčiarsku zadržali troch Ukrajincov podozrivých z plánovania sabotáže v mene Ruska, ktorej cieľom bola nákladná železničná doprava.

- Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h. TASR o tom informoval tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

- Poslanec maďarskej vládnej strany Fidesz János Halász predložil pred polnocou parlamentu návrh zákona s názvom „O transparentnosti verejného života“. V prípade schválenia by mimoriadne skomplikoval prácu a existenciu organizácií prijímajúcich zahraničné financovanie.

- Polícia vyšetruje utorkový incident na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave, pri ktorom zadržala jednu osobu. Muž mal mať pri sebe predmet pripomínajúci strelnú zbraň. Policajti to uviedli na sociálnej sieti.

- Na železničnom priecestí v obci Veľká Paka v okrese Dunajská Streda prišlo v stredu k zrážke osobného vozidla s nákladným vlakom. Vodič automobilu utrpel ťažké zranenia

- Pri dopravnej nehode v okrese Levice prišla o život 23-ročná žena. Nehoda sa stala v nočných hodinách na ceste III/1626 medzi obcami Mochovce a Kalná nad Hronom, informovalo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Nitre.

- Terčom digitálnych podvodov a krádeží sa vo zvýšenej miere stávajú cestovatelia počas dovoleniek. Pozor by si mali dávať na pripájanie na verejné Wi-Fi siete, na používanie bankomatových kariet aj QR kódov v reštauráciách.

- Diplomati zastupujúci 27 členských štátov EÚ sa v stredu v Bruseli dohodli na 17. balíku sankcií proti Rusku. Týkajú sa hlavne tzv. ruskej tieňovej flotily tankerov, ktorú Moskva údajne využíva na obchádzanie sankcií na vývoz ropy.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár (Smer-SD) sa v stredu a vo štvrtok (15. 5.) zúčastní na neformálnom zasadnutí šéfov diplomacií členských krajín Severoatlantickej aliancie (NATO) v tureckej Antalyi.

- Opozičné hnutie PS chce rozšíriť okruh osôb, ktoré nemôžu byť vymenované za generálneho prokurátora. Navrhuje, aby sa ním nemohli stať ani osoby, ktoré boli dva roky pred vymenovaním poradcami členov vlády

- V stredu od skorých ranných hodín je na železničnej trati v úseku Poprad-Tatry - Vydrník prerušená doprava. Dôvodom je statické narušenie mosta ponad železnicu na ceste I/18.

- Basketbalisti Indiany Pacers postúpili do finále Východnej konferencie NBA. V piatom stretnutí semifinále zvíťazili v noci na stredu na palubovke Clevelandu Cavaliers 114:105, v celej sérii uspeli 4:1 na zápasy a vyradili tak najlepší tím východu po základnej časti.

- Americký herec Robert De Niro v utorok na otváracom večere 78. ročníka filmového festivalu vo francúzskom letovisku Cannes prevzal Zlatú palmu za svoje celoživotné dielo, informovala agentúra DPA, píše TASR.

- Americká vláda v utorok oznámila, že osem federálnych agentúr škrtne granty pre elitnú Harvardovu univerzitu za ďalších 450 miliónov dolárov (približne 403 miliónov eur).

- Pápež Lev XIV. bude komunikovať s veriacimi prostredníctvom oficiálnych účtov na sieti X a Instagram, ktoré využívali jeho predchodcovia - pápež František a pápež Benedikt XVI.

- Albánska Socialistická strana (PS) premiéra Ediho Ramu podľa očakávania zvíťazila v nedeľňajších parlamentných voľbách. Vyplýva to z utorkových oficiálnych výsledkov po spočítaní takmer všetkých hlasovacích lístkov.

- Utorková nočná uzávera diaľnice pod Tatrami vrátane tunela Bôrik , o ktorej v priebehu dňa na sociálnej sieti informovala polícia, sa odkladá.

- Americký prezident Donald Trump sa v stredu počas návštevy Rijádu krátko stretne so sýrskym prezidentom Ahmadom Šarom, informoval v utorok server Axios, ktorému plán schôdzky potvrdil predstaviteľ Bieleho domu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyhlásil, že ak by sa americký prezident pridal k možným rusko-ukrajinským mierovým rokovaniam, mohlo by to dať šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi podnet na účasť.