Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Zahraničie

Identifikovali prvú obeť letu smrti spoločnosti AirAsia

Pozostalí trúchlia nad rakvou s ostatkami jednej z obetí katastrofy lietadla indonézskej spoločnosti AirAsia vo vojenskej nemocnici v indonézskej Surabayi 1. januára 2015. Lietadlo indonézskej nízkonákladovej spoločnosti AirAsia so 161 ľuďmi na palube smerujúce z indonézskej Surabaye do Singapuru sa zrútilo do Jávskeho mora medzi ostrovmi Borneo a Jáva. Vyťahovanie obetí a trosiek po katastrofe komplikuje mimoriadne nepriaznivé počasie. Foto: TASR/AP

V truhle zakrytej kvetinami ju dnes v meste Surabya prevzala jej rodina.

Surabaya 1. januára (TASR) - Prvú obeť, cestujúcu z havarovaného letu spoločnosti AirAsia prevzala dnes v indonézskom veľkomeste Surabya v naleštenej truhle zakrytej kvetinami jej rodina. Totožnosť Hayati Lutfiah Hamidovej potvrdili odtlačky prstov a ďalšie testy, informovala polícia. Truhlu prevzali v policajnej nemocnici, kde moslimský duchovný odriekal modlitbu za zosnulú a potom ju ihneď previezli do dediny a uložili do hrobu, kde akt sledovalo napriek dažďu asi 150 ľudí, informovala agentúra AP.

Lietadlo havarovalo v Jávskom mori v nedeľu so 162 ľuďmi na palube. Doteraz vylovili iba osem tiel obetí. V Indonézii je v súčasnosti obdobie dažďov, ktoré sťažuje prácu potápačov i lety pátracích vrtuľníkov a silné morské prúdy posúvajú trosky stroja.

Podľa posledných informácií žiadna z obetí nemala na sebe záchrannú vestu. Viac sa dočítate TU.


Singapurské námorníctvo vyslalo do oblasti podmorské plavidlo bez obsluhy, aby preskúmalo morské dno a pokúsilo sa nájsť trosky lietadla a dôležité čierne skrinky s letovým záznamníkom a záznamníkom hovorov v letovej kabíne. Indonézia zapojila do pátrania po troskách lietadla mínolovku, súkromnú loď špecializovanú na mapovanie mora a loď, ktorá môže robiť 3D snímky a je vybavená lokalizátorom čiernych skriniek. Na akcii sa podieľajú aj lietadlá schopné detekovať kov.



"Sústreďujeme sa na nájdenie trupu lietadla," povedal reportérom hovorca indonézskeho vojenského letectva Hadi Tjahjanto. "Raz sme videli z lietadla akýsi tmavý tieň, ale zatiaľ sa nedokázalo, že sú to trosky stroja," citovala ho agentúra AP.

Sedem tiel obetí vyzdvihli pri ostrove Borneo, asi 160 kilometrov od miesta, kde ich prvý raz zbadali. Ostatky najskôr dopravili do najbližšieho mesta Pangkalan Bun, odkiaľ ich transportovali do druhého najväčšieho indonézskeho mesta Surabaya, z ktorého havarovaný let štartoval.

Zlé poveternostné podmienky zabránili v stredu potápačom, aby pokračovali v práci a vrtuľníky nemohli vzlietnuť. Osemnásť lodí však naďalej prehľadávalo zúženú oblasť pátrania. "Je možné, že (zvyšné) telá sú v troskách trupu... Teraz sa pretekáme s časom a počasím," dodal hovorca.

Čím dlhšie pátranie potrvá, tým viac tiel sa rozloží a morské prúdy trosky roznesú na viacero strán.

Podľa austrálskeho leteckého experta Geoffreyho Thomasa je veľká šanca, že lietadlo dopadlo do mora v jednom kuse a mnohí cestujúci zostali v ňom pripútaní bezpečnostnými pásmi v sedačkách, vzhľadom na búrku, do ktorej sa stroj dostal. Ak by sa trup rozlomil, telá by vyplávali.

O náleze vraku lietadla sme infomormovali TU.


Totožnosť zvyšných siedmich vylovených obetí nezverejnili. Príbuzní odovzdali svoju krv na testy DNA a fotografie svojich nezvestných spolu s informáciami o ich tetovaniach či vrodených znamienkach, ktoré môžu pomôcť pri ich identifikácii.