Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 23. november 2024Meniny má Klement
< sekcia Zahraničie

Indonézia blokuje stránky obvinené zo šírenia islamského radikalizmu

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Informoval o tom dnes v Jakarte hovorca ministerstva komunikácií a informácií.

Jakarta 31. marca (TASR) - Indonézia zablokuje 22 webových stránok obviňovaných zo šírenia islamského radikalizmu a zo sympatizovania s terorizmom. Informoval o tom dnes v Jakarte hovorca ministerstva komunikácií a informácií.

Opatrenie nasleduje po žiadosti indonézskeho Národného protiteroristického úradu. "Je to pravda - blokujeme weby, ktoré propagujú radikalizmus," uviedol hovorca, ktorého citovala agentúra DPA.

Niektorí Indonézania a islamské webové stránky, ktoré sa ocitli na čiernej listine, však toto opatrenie kritizujú ako bránenie v slobode prejavu.

"Čo sa to deje so súčasnou vládou?" napísal na sociálnej sieti Twitter moslimský kazateľ Abdullah Gymnastiar. "Vláda to musí rozumne vysvetliť, inak bude pokladaná za protiislamskú," uviedol kazateľ.

"Islamské médiá sú umlčované," napísala prísne konzervatívna islamská webová stránka Arrahmah.com, ktorá pravidelne zverejňuje články sympatizujúce s islamistickými militantmi.

"Mnoho internetových médií je neutrálnych a dokonca sa stavajú proti Islamskému štátu (IS), ale vláda ich všetky zatvára," napísal web Arrahmah.com v súvislosti s obvineniami, že niektoré weby sympatizujú s militantnou organizáciou Islamský štát.

Mnohé z webových stránok určených na zablokovanie zostali dnes ešte na internete prístupné.

Šéf Národnej tajnej služby Marciaono Norman sa snaží zastaviť šírenie radikálnych myšlienok medzi Indonézanmi.

"Musíme venovať osobitnú pozornosť práve takýmto stránkam," uviedol Norman.

Indonézia je štvrtý najľudnatejší štát sveta a takisto štát s najväčším počtom obyvateľov hlásiacich sa k islamu. Krajina zažila v rokoch 2000-2009 sériu krvavých útokov pripisovaných islamistickým militantom a má obavy z vplyvu radikálov medzi moslimami.

Úrady v Turecku zatkli v januári 16 Indonézanov, ktorí sa údajne pokúšali pripojiť k Islamskému štátu. Ten už obsadil väčšinu severného Iraku a takisto veľké územie v Sýrii.

Ďalších 16 Indonézanov zmizlo v Turecku vo februári, keď boli na skupinovom výlete v Istanbule, a úrady majú podozrenie, že sa pridali k extrémistom z IS.