Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 13. marec 2025Meniny má Vlastimil
< sekcia Zahraničie

Iracké vládne sily dobyli v Mósule kľúčový most

Pri leteckom útoku na mesto Mósul, ovládanom militantmi z extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), došlo k zničeniu posledného funkčného mosta cez rieku Tigris. Archívna snímka. Foto: Twitter

Rieka Tigris delí Mósul od severu k juhu približne na polovice.

Bagdad 27. februára (TASR) - Iracká armáda dobyla západnú stranu kľúčového, ale poškodeného mosta cez rieku Tigris v Mósule. Informoval o tom veliteľ federálnych policajných jednotiek rýchlej reakcie generálmajor Sámir Ahmad.

Podľa jeho vyhlásenia pre agentúru AP dobytie lokality sprevádzali urputné boje, do ktorých jednotky džihádistickej organizácie Islamský štát (IS) nasadili aj ostreľovačov a protitankové strely a využili aj taktiku samovražedných atentátov páchaných pomocou v autách nastražených výbušnín, aby tak spomalili postup vládnych síl.

Generál priznal straty na životoch v radoch svojich vojakov, ale konkrétne počty obetí neuviedol.

Rieka Tigris delí Mósul od severu k juhu približne na polovice. Momentálne nie je možné dostať sa z jedného brehu na druhý, pretože všetkých päť mostov bolo zničených pri náletoch provládnych síl na mesto, ktoré padlo do rúk džihádistov v júni roku 2014.

Boje o Mósul trvajú od vlaňajšieho októbra. Ofenzíva proti IS v tomto druhom najväčšom meste Iraku sa pripravovala veľmi dlho. Mosty v meste počas náletov zničila medzinárodná letecká koalícia bojujúca na strane irackej vládnej armády, aby IS sťažila presuny medzi východnou a západnou časťou mesta.

Iracké jednotky, ktoré v západnej časti mesta pokračujú v útokoch na džihádistov, majú teraz v pláne vybudovať pontónový most, aby im následne slúžil ako zásobovacia trasa. Pontónový most bude spájať východnú časť mesta, ktorú vládne sily dobyli už v januári, so západnou časťou ovládanou ešte stále džihádistami.

O ovládnutie Mósulu, ktorý je hlavným mestom severoirackej provincie Ninive, sa od 17. októbra usilujú príslušníci irackej armády, kurdských polovojenských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a Bagdadom schválených šiitských milícií. Zo vzduchu ich podporuje medzinárodná koalícia vedená Spojenými štátmi.

Štátne dlhopisy si kúpilo vyše 21.000 občanov

Vyzdvihol, že investícia do štátneho dlhopisu je bezpečná a v tomto prípade sa podarilo nastaviť aj atraktívne podmienky, aby sa to ľuďom oplatilo.

,aktualizované 

- Marián Petko pozastavuje svoje pôsobenie vo funkcii prezidenta Asociácie nemocníc Slovenska (ANS). Za asociáciu bude namiesto neho vystupovať prvý viceprezident ANS Igor Pramuk.

- Belgická polícia vo štvrtok zadržala niekoľko osôb v súvislosti s vyšetrovaním podozrení z korupcie v Európskom parlamente. Predtým polícia vykonala razie na dvoch desiatkach miest v Bruseli, Valónsku a Flámsku, ale aj v Portugalsku.

- Poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore zverejnenom vo štvrtok znova vyzval Spojené štáty, aby v Poľsku umiestnili jadrové zbrane ako prostriedok na odstrašenie potenciálneho šírenia ruskej vojenskej agresie.

- Filipínska polícia v stredu popoludní miestneho času objavila telo nezvestnej slovenskej občianky v opustenej kaplnke na ostrove Boracay v provincii Aklan.

- Prvý predaj štátnych dlhopisov určených bežným občanom na Slovensku prekonal očakávania, keď sa celkový objem 500 miliónov eur predal za 3,5 dňa.

- Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok oznámilo, že jeho sily získali späť od ukrajinskej armády pod kontrolu mesto Sudža v ruskej Kurskej oblasti, kam ukrajinské jednotky v auguste nečakane vpadli.

- Granátový útok miestneho gangu, ku ktorému došlo v stredu neskoro večer v hlavnom meste Kolumbie si vyžiadal životy troch ľudí a deväť ďalších zranil. Informoval o tom starosta Bogoty Carlos Fernando Galán.

- Zemetrasenie s magnitúdou 4,4 zasiahlo v noci na štvrtok okolo 01.25 h okolie juhotalianskeho mesta Neapol. Podľa Národného ústavu pre geofyziku a vulkanológiu (INGV) sa epicentrum nachádzalo na morskom dne neďaleko prístavného mesta Pozzuoli.

- Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár vo štvrtok ráno odcestoval do Varšavy, kde ho prijme poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

- Ruská operácia zameraná na vytlačenie ukrajinských síl zo západoruskej Kurskej oblasti vstúpila do záverečnej fázy, informoval vo štvrtok ráno hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

- Dva zdroje agentúry Reuters oboznámené so záležitosťou uviedli, že Rusko Spojeným štátom doručilo zoznam požiadaviek, ktorých splnenie je potrebné na dosiahnutie dohody o ukončení vojny na Ukrajine a obnovení vzťahov s Washingtonom.

- Ministerka hospodárstva SR Denisa Saková zastupovala SR na Rade EÚ pre konkurencieschopnosť v Bruseli. Hlavnou témou rokovania bola diskusia o budúcnosti a konkurencieschopnosti európskeho priemyslu.

- Poľský prezident Andrzej Duda v stredu zaslal list lídrom všetkých členských štátov NATO, v ktorom ich vyzval zvýšiť výdavky na obranu na tri percentá HDP.

- Ministri obrany Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Poľska (E5) sa v stredu stretli v Paríži a prisľúbili konkrétne kroky na posilnenie európskej obrany a poskytnutie bezpečnostných záruk pre Ukrajinu.

- Bývalý filipínsky prezident Rodrigo Duterte v stredu prisľúbil, že bude chrániť políciu a armádu. Do Holandska ho na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) dopravili, aby sa zodpovedal za páchanie zločinov proti ľudskosti počas tzv. protidrogovej vojny.

- Futbalisti Borussie Dortmund sa prebojovali do štvrťfinále Ligy majstrov. Nemecký tím po domácej remíze v prvom zápase s OSC Lille 1:1 zvíťazil v stredajšej odvete na ihrisku súpera 2:1.

- Futbalisti ŠK Slovan Bratislava postúpili do semifinále Slovenského pohára - Slovnaft Cupu. V stredajšom štvrťfinále zvíťazili v Košickej futbalovej aréne nad domácim FC 1:0.

- Niekdajší futbalista Ronaldo Nazário ukončil svoju kandidatúru na post prezidenta Brazílskej futbalovej konfederácie (CBF).

- Americký prezident Donald Trump v stredu oznámil, že vyjednávači smerujú do Ruska na rokovania o možnom prímerí medzi Moskvou a Kyjevom.

- Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenska Marek Eštok sa v stredu v Ríme stretol s viacerými talianskymi partnermi.