Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Zahraničie

Iránski študenti držali v zajatí na veľvyslanectve USA 444 dní 52 ľudí

a archívnej snímke z 9 .novembra 1979 iránski študenti ukazujú davu spútaného amerického rukojemníka pred obsadeným americkým veľvyslanectvom v Teherán. Foto: TASR/AP

Všetkých 52 zajatcov bolo prepustených v deň inaugurácie Ronalda Reagana za 40. prezidenta USA po 444 dňoch 20. januára 1981.

Teherán 4. novembra (TASR) - Iránski študenti prepadli pred 35 rokmi 4. novembra 1979 veľvyslanectvo USA v Teheráne a zajali 90 rukojemníkov. Až 52 z nich držali v zajatí 444 dní.

Irán je prímorský štát v juhozápadnej Ázii medzi Kaspickým morom a Indickým oceánom. V roku 1925 nastúpila na trón dynastia Pahlaví, ktorá do roku 1935 premenovala Perziu na Irán.

Požehnaním aj prekliatím krajiny boli obrovské náleziská ropy. Keď Irán v roku 1951 znárodnil jej ťažbu, začali USA a Británia ostro zasahovať do chodu vecí v krajine. S ich pomocou sa upevnila moc šacha Mohammada Rezu Pahlavího. Ten krajinu za ropné peniaze modernizoval v západnom štýle. Zmeny v krajine vyvolali moslimský odpor, ktorý vyvrcholil 11. februára 1979 islamskou revolúciou.

Návrat Chomejního

Na snímke z 9.novembra 1979 iránski študenti ukazujú davu spútaného amerického rukojemníka pred obsadeným americkým veľvyslanectvom v Teheráne, bradatý muž vpravo je údajne dnešný novozvolený iránsky prezident Mahmúd Ahmadinedžád.
Foto: TASR/AP
Po 15-ročnom exile sa do Teheránu 1. februára 1979 vrátil ajatolláh Rúholláh Músaví Chomejní. Postavil sa proti Pahlavího svetským reformám, odsúdil zasahovanie USA do záležitostí Iránu a vláda ho poslala do exilu.

Nespokojnosť s Pahlavího režimom však rástla, prispievali k tomu hospodárske ťažkosti Iránu. Po príchode Chomejního späť do vlasti bol osud šacha spečatený. Jeho príchod predznamenali ľudové demonštrácie, ktoré o desať dní neskôr viedli ku krvavému pádu monarchie a vlády proamericky orientovaného iránskeho šacha Rezu Pahlavího.

Zvíťazila islamská revolúcia, ktorej jedným z iniciátorov bol práve Chomejní. Iránsky šiitský náboženský vodca ajatolláh Chomejní nechal popraviť odporcov a nastolil režim na báze islamu. Šach bol nútený vládnuť pomocou teroru a po vzburách v roku 1979 opustil krajinu.

Vyhlásenie Iránskej islamskej republiky

Iránsku islamskú republiku vyhlásili 11. februára 1979. Počas režimu ajatolláha Chomejního sa zväčšilo napätie medzi blízkym Irakom a Západom. Iránski študenti prepadli 4. novembra 1979 veľvyslanectvo USA v Teheráne, kde zajali 90 rukojemníkov. Až 52 z nich držali v zajatí 444 dní. Požadovali návrat šacha Mohammada Rezu Pahlavího do krajiny. Mysleli si, že nová vláda v Iráne ich potrestá. Chomejní však ich krok podporil a využil protiamerické nálady vo svoj politický prospech.

Prepadnutie veľvyslanectva viedlo Washington k prerušeniu vzťahov s iránskou revolučnou vládou. Americký prezident Jimmy Carter vydal zákaz dovozu iránskej ropy a tiež nechal zablokovať kontá iránskych politikov v amerických bankách. Diplomatické vzťahy medzi USA a Iránom boli prerušené 7. apríla 1980. Prezident Carter sa snažil o bezpečný návrat rukojemníkov a zároveň chránil americké záujmy.

Na snímke z 21.januára 1981 americkí rukojemníci prepustení Iránom hádžu z balkóna noviny so svojimi autogramami zamestnancom vojenskej nemocnice americkej Air Force v nemeckom Wiesbadene. Na balkóne zľava Steven Lauterbach, James Lopes, Kevin Hermening a Jerry Plotkin.
Foto: TASR/AP
Pokus americkej armády o ich oslobodenie zajatcov vyslaním špeciálneho komanda sa nevydaril pre haváriu vrtuľníka, pri ktorej zahynulo osem amerických vojakov. Neúspech vyústil do nezvolenia Jimmyho Cartera za prezidenta USA na druhé funkčné obdobie. Novým prezidentom sa stal republikán Ronald Reagan.

Následne po amerických prezidentských voľbách v januári 1981 konečne úspešne sprostredkovalo prepustenie rukojemníkov Alžírsko, ktoré v tomto spore zastupovalo záujmy USA. V tzv. Alžírskych dohodách uzavretých 19. januára 1981, sa USA zaviazali, že sa nebudú miešať do záležitostí Iránu a rozmrazia účty Iráncov. Všetkých 52 zajatcov bolo prepustených v deň inaugurácie Ronalda Reagana za 40. prezidenta USA po 444 dňoch 20. januára 1981.

V iránsko-amerických vzťahoch došlo k uvoľneniu až po úmrtí ajatolláha Chomejního, ktorý zomrel 3. júna 1989. Dodnes však diplomatické styky oboch štátov neboli obnovené.

Podľa ústavy z roku 1989 má najväčšiu moc v krajine najvyšší islamský duchovný vodca. V súčasnosti túto pozíciu od 4. júna 1989 zastáva ajatolláh Alí Chameneí, ktorý je v politických vzťahoch s USA umiernenejší.

Je to doživotná funkcia. O výkonnú moc sa delí s prezidentom (premiérom), ktorý vymenúva vládu. Najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí uviedol Hasana Rúháního do úradu prezidenta 3. augusta 2013. Ceremónia sa konala pred oficiálnou Rúháního inauguráciou. Prezident zložil prísahu v parlamente 4. augusta toho roku. Zákonodarnú moc má parlament s 270 poslancami volenými na štyri roky. Dozorná rada duchovných dohliada na to, aby návrhy zákonov boli v súlade s islamom a ústavou.

ŠIPOŠ: Nebyť nás, o zmrazení poslaneckých platov by nikto nehovoril

V čase konsolidácie verejných financií, kedy sa od ľudí očakáva, že si budú uťahovať opasky, by podľa M.Šipoša (hnutie Slovensko) ochotu šetriť na sebe mali ukázať aj poslanci (správa, PODCAST, VIDEO)

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.

- Pracovný čas členov posádky vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (HEMS) sa bude počítať vo vzťahu k počtu zásahov a nie k počtu letov.

- Ministerstvo dopravy (MD) SR získa možnosť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru SR aj z dôvodu zabránenia šírenia nákazlivých chorôb zvierat.

- Clá na európske tovary a automobily, ktoré v stredu oznámil americký prezident Donald Trump, silne rezonujú medzi poslancami Európskeho parlamentu (EP).

- Ministerstvo hospodárstva (MH) SR bude mať na požiadanie prístup k sociálno-ekonomickým údajom obyvateľov, na základe ktorých posúdi potrebu kompenzácií nákladov na energie.

- Fínsky prezident Alexander Stubb chce, aby vedúcu úlohu pri potenciálnych rokovaniach s Ruskom o Ukrajine v rámci európskeho úsilia o podporu Kyjeva prevzalo Francúzsko alebo Británia.

- Dánsko ohlásilo vo štvrtok svoj v poradí už 25. balík pomoci pre Ukrajinu s cieľom posilniť jej protivzdušnú obranu i delostrelectvo.

- Ministerstvo kultúry (MK) SR zrušilo výberové konanie na post generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND).

- Americký prezident Donald Trump verí, že USA sú na správnej ceste po tom, ako oznámil novú vlnu ciel, ktoré spôsobili šok na svetových trhoch.

- Slovenská národná strana (SNS) vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica , aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal Maroša Šefčoviča.