Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

I.Samson: Boje na Ukrajine zničili americký sen o partnerstve s Ruskom

Na kombosnímke Vladimir Putin (vľavo) a Barack Obama. Foto: TASR/AP

Bratislava 22. februára (TASR) – Americký sen o tom, že sa podarí Rusko získať ako strategického partnera, sa konfliktom na Ukrajine rozplynul. Myslí si to bezpečnostný analytik Ivo Samson.

Ako uviedol pre TASR, rusko-americké vzťahy sa počas 10 rokov od bratislavského summitu Bush-Putin permanentne zhoršovali. "V roku 2004 Rusko ešte akceptovalo najväčšie rozšírenie NATO a EÚ, ale o necelých 10 rokov sa ostro postavilo voči tomu, aby sa Ukrajina stala asociovaným členom únie. Rusko tam má zónu svojich záujmov, nezáleží mu na mienke ukrajinského obyvateľstva, považuje za úplne samozrejmé, že Ukrajina je jeho," poznamenal s tým, že Moskva bude chcieť bez ohľadu na vôľu obyvateľov postovietskych krajín v tomto priestore dominovať.

Samson poukázal na to, že Rusko za ostatných 10 rokov až po anexiu Krymu vyjadrovalo čoraz väčšiu nespokojnosť s rozširovaním Severoatlantickej aliancie, a s tým spojené zužovanie jeho možností na realizovanie vlastnej politiky na svojom bývalom teritóriu. USA, podobne ako západná Európa, ktorá je prepojená s ruským obchodom, mu podľa Samsona prakticky stále ustupovali. Ukázalo sa to aj v rusko-gruzínskom konflikte v roku 2008. "Európska únia vtedy vydala šalamúnske "dobrozdanie", v ktorom viní za konflikt obe strany z toho dôvodu, aby si nepohnevala Rusko," podčiarkol.

Dodal, že konfrontácia v Gruzínsku bola prvým vážnym varovaním, udalosti na Ukrajine už boli červeným svetlom. "Tu sa americký sen o tom, že sa Rusko podarí získať ako strategického partnera, rozplynul. Spojené štáty tým, že nie sú na rozdiel od EÚ viazané ekonomicky na Rusko, a tým, že majú vojenské spôsobilosti, sa mu postavia. Čiže si môžu dovoliť vyzbrojovať Ukrajinu, kritizovať Moskvu a diplomaticky ju blamovať," zdôraznil analytik, pričom pripomenul, že únia tým, že si nebola schopná vytvoriť vlastné vojenské spôsobilosti, je závislá od NATO, a to od svojho lídra – USA.

To je podľa Samsona dôvod, prečo sa Ukrajina môže spoľahnúť na Európu iba v uvaľovaní sankcií a v oblasti vyzbrojovania či výcviku špeciálnych jednotiek na Spojené štáty. "Tie sa nemusia obávať toho, že by si s Ruskom niečo pokazili," dodal.

Analytik je presvedčený, že ďalší vývoj vzájomných vzťahov USA-Rusko bude odrážať postup Moskvy vo vojenských operáciách na východnej Ukrajine. "Rusko sa považuje za motor separatistov, každý vie, že ich zásobuje, politicky a diplomaticky podporuje, vojensky vyzbrojuje a posiela tam svojich vlastných vojakov," konštatoval Samson.

Myslí si, že USA budú ťažko tolerovať tento postup Ruska, pretože ako jeden zo signatárov Budapeštianskeho memoranda z roku 1994 sú garantom zachovania územnej celistvosti Ukrajiny. "Ak bude Rusko pokračovať vo svojich aktivitách, hoci ich skrýva za separatistov, tak Spojeným štátom nezostane nič iné, než sa opäť venovať viac európskym záležitostiam, ktoré už pre nich boli odpísané. Administratíva Baracka Obamu nebude môcť, aj pod tlakom Kongresu, robiť nič iné, než aby ukázala väčšiu jastrabiu politiku voči Ruskej federácii, napríklad výcvikom a vyzbrojovaním ukrajinských ozbrojených síl. Takže ich vzťahy sa nepochybne zhoršia," avizoval Samson.

Poslanci začali rokovanie návrhom k zmene štatútu volebnej komisie

V piatok poslanci o prerokovaných bodoch hlasovať nebudú. Najbližšie hlasovanie ich tak čaká v utorok 15. apríla.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.