Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 24. december 2024Meniny má Adam a Eva
< sekcia Zahraničie

Zacharovová: Jed, ktorý zabil Skripaľa,mohol pochádzať aj zo Slovenska

Ilustračná snímka. Policajti hliadkujú neďaleko domu bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa 8. marca 2018 v Salisbury. Foto: TASR/AP

V Ruskej federácii ani v Sovietskom zväze sa podľa Zacharovovej nikdy neuskutočnil výskum o vývoji chemikálií s kódovým označením novičok (nováčik).

Moskva 17. marca (TASR) - Najpravdepodobnejším zdrojom, odkiaľ by mohol pochádzať jed zo skupiny nervovoparalytických látok novičok, sú Veľká Británia, Slovensko, Česko a Švédsko. V rozhovore pre televíznu stanicu Rossija 24 to v sobotu uviedla hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová s tým, že celkom nie je možné vylúčiť ani Spojené štáty.

V Ruskej federácii ani v Sovietskom zväze sa podľa Zacharovovej nikdy neuskutočnil výskum o vývoji chemikálií s kódovým označením novičok (nováčik). Práve odtiaľ má podľa britskej premiérky Theresy Mayovej pochádzať jed, ktorý začiatkom marca spôsobil otravu bývalého ruského špióna Sergeja Skripaľa a jeho dcéry v anglickom meste Salisbury.

"Ani na území Sovietskeho zväzu, ani v čase existencie Sovietskeho zväzu, ani v čase existencie Ruskej federácie či na jej území sa nerobili výskumy, ktoré by mali priame alebo kódové označenie novičok," citovala Zacharovovú agentúra Interfax.

"Toto je kľúčová vec: v Sovietskom zväze ani v Ruskej federácii nebolo slovo novičok nikdy použité v kontexte vývoja chemických prvkov," povedal Zacharovová.

Zdôraznila, že tento názov nebol "ani patentovaný, ani použitý ako symbol či kód". Dodala, že slovo novičok bolo použité na Západe ako názov pre toxické chemické látky a materiály.

Stály predstaviteľ Ruska pri Organizácii pre zákaz chemických zbraní (OPCW) Alexandr Šuľgin v sobotu v rozhovore pre Interfax uviedol, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že látka použitá proti bývalému dôstojníkovi ruskej vojenskej rozviedky GRU Sergejovi Skripaľovi pochádza z laboratórií v Spojených štátoch a Británii.

Šuľgin vysvetlil, že v 90. rokoch "západné tajné služby vyviezli z Ruska skupinu našich chemikov-expertov spolu s dokumentáciou o niektorých know-how zo sovietskych čias, boli to len také náčrty". Západné štáty podľa neho využili tieto dokumenty a pokračovali vo výskume a v "konečnom dôsledku aj dospeli k nejakým výsledkom". Šuľgin dodal, že "my dokonca vieme, ktoré to boli štáty".

Poukázal tiež na to, že identifikácia preparátu, ktorý sa údajne našiel na mieste pokusu o otrávenie Skripaľa a jeho dcéry, sa vykonávala v laboratóriu britského ministerstva obrany v meste Port Down.

Zacharovová okrem toho podľa Interfaxu spresnila, že ruským konzulárnym pracovníkom v Británii sa doteraz nepodarilo získať prístup k Skripaľovcom, aj keď dcéra Julija je občiankou Ruskej federácie.

"Nevieme, v akom sú stave, kde sú, ani čo sa s nimi deje," uviedla.