Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Zahraničie

Katalánska opozícia kritizuje prívržencov nezávislosti

Predseda katalánskej vlády Quim Torra na snímke zo dňa 10. septembra 2018. Foto: TASR/AP

Po zakázanom referende a následnom vyhlásení nezávislosti sú dodnes viacerí poprední katalánski separatistickí politici a aktivisti vo vyšetrovacej väzbe. Obvinení sú okrem iného o vzbury.

Barcelona 11. septembra (TASR) - Predseda katalánskej vlády Quim Torra v utorok uviedol, že "bude konať", ak väzobne stíhaní vodcovia boja za nezávislosť Katalánska nebudú oslobodení. Torra však nešpecifikoval, aké kroky mieni podniknúť. Dodal len, že tak urobí v súčinnosti s katalánskym parlamentom.

Po zakázanom referende a následnom vyhlásení nezávislosti sú dodnes viacerí poprední katalánski separatistickí politici a aktivisti vo vyšetrovacej väzbe. Obvinení sú okrem iného o vzbury. Iní politici, medzi nimi zosadený predseda regionálnej vlády Carles Puigdemont, utiekli do exilu.

Torra v utorok pred zahraničnými novinármi vyhlásil, že nemôže "otvoriť väznice" a prepustiť väznených katalánskych politikov, ktorých proseparatisticky naklonená časť katalánskej verejnosti označuje za politických väzňov.

Čítajte tiež: Na demonštráciu za nezávislosť prišli do Katalánska desaťtisíce ľudí

Dohady o tom, že katalánska vláda by k tomuto kroku mohla pristúpiť, sa v uplynulých dňoch objavili v miestnej tlači - tá to označila za možnú reakciu na prípadné odsúdenie katalánskych politikov. Torra však túto možnosť v utorok rozhodne odmietol - aj napriek tomu, že katalánska vláda spravuje jednu z väzníc, kde sú katalánski politici zadržiavaní.

Torra sa na stretnutí s novinármi vyjadril, že dnešný Národný deň Katalánska nie je "len taký obyčajný", ale má vyslať posolstvo, že prívrženci nezávislosti Katalánska "sa neboja". Torra vyzval, aby sa prestalo s vyhrážkami a "začalo (spolu s Madridom) hovoriť, čeliť problémom, vyjednávať".

Na otázku, či referendum o nezávislosti Katalánska z vlaňajšieho októbra "stálo za" všetko, čo po ňom nasledovalo, Torra odpovedal, že "vždy sa oddá bojovať za slobodu. Národ, ktorý bojuje za slobodu, to skúša tak alebo onak". Referendum podľa Torru poslúžilo na "posilnenie katalánskeho hnutia za nezávislosť".

Katalánci si 11. septembra pripomínajú svoj národný deň, známy ako "Diada" (Deň). Ide o spomienku na pád Barcelony do rúk španielskych síl v roku 1714.

Tento rok sa na spomienkových podujatiach a pochodoch očakáva mimoriadne vysoký počet účastníkov, pretože 1. októbra bude prvé výročie kontroverzného referenda o nezávislosti, ktoré španielske orgány vyhlásili za nelegálne.

Agentúra AP uviedla, že Katalánci, ktorí sú proti vyhláseniu nezávislosti tohto regiónu od Španielska, kritizujú separatistov, že si sviatok Diada uzurpujú. Podľa odporcov nezávislosti sa "tento deň, ktorý má byť oslavou katalánskej identity, sa stal politickou udalosťou" a oni sa na ňom necítia byť vítaní.

Politička Ines Arrimadasová, ktorá vedie katalánsku vetvu strany Občania presadzujúcej zotrvanie Katalánska vo zväzku so Španielskom, kritizovala aj nedávne vyhlásenia katalánskeho premiéra Torru, že Diada je výlučne sviatkom tých, čo sú za odtrhnutie Katalánska.

"Dnes sme hlasom miliónov Kataláncov, ktorí zostanú doma," vyhlásila Arrimadasová. Zdôraznila, že "spojenectvo je silnejšie než rozdelenie", a uviedla, že Torra a ľudia v jeho okolí sa snažia "umlčať polovicu Katalánska". Narážala tým na nemeniace sa výsledky prieskumov verejnej mienky, podľa ktorých sú tábory prívržencov a odporcov nezávislosti zhruba rovnako veľké.

DSS budú môcť investovať z 2. piliera do projektov na Slovensku

Po novom sa budú môcť DSS dobrovoľne rozhodnúť, že časť spravovaných úspor investujú do cenných papierov tzv. alternatívnych investičných fondov.

,aktualizované 

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.

- Futbalisti Barcelony majú nakročené do prvého semifinále Ligy majstrov od roku 2019. V úvodnom štvrťfinálovom zápase zdolali vlaňajšieho finalistu Borussiu Dortmund jasne 4:0, dvoma gólmi sa o to zaslúžil poľský útočník Robert Lewandowski.

- Britský kráľ Karol III. a jeho manželka kráľovná Kamila v stredu nečakane vo Vatikáne navštívili pápeža Františka.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v stredu vyhlásil, že sily Kyjeva spustili ofenzívu v ruskej Belgorodskej oblasti.